| 1234568807 a întrebat:

S-a vaccinat cineva de covid? Credeti ca chiar e posibil sa apara urmarile dupa ani de zile sau sunt doar mituri? As dori raspunsuri de la persoane vaccinate, nu antivaccinisti

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
34 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Toate cele 3 vaccinuri

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au trecut inca 20 de ani ca sa stim urmarile vaccinurilor, abia au trecut 2 ani, deci rabdare!
Intre timp, fereste-te de noile infectii cu covid, ca sunt virusi modificati, mai puternici si mult mai diferiti.

Da, sunt vaccinata cu toate 3 vaccinurile.

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

Esti vaccinata?

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

Ce dovezi sunt ca vaccinu ar putea da urmari abia in 20 de ani? Teoretic reactii adverse daca sunt, sunt la momentu vaccinarii, nu la batranete

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

De propaganda antivaccinista sunt satul, toti romanii sunt experti in medicina si orice roman care nu s-a vaccinat v-a spune ca vaccinu e otrava si in cativa ani vom murii, in schimb ei mananca numai chimicale si conservanti+alcoolu si tutunul consumat la greu, dar e bine ca pot sa dea lectii medicinale despre vaccin, vaccinu a fost arma secreta cu care a vrut bill gates sa reduca populatia planetei, in schimb ce consuma ei nu reprezinta niciun pericol, sa fim seriosi

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234568807):

Toate studiile medicale se incheie dupa 20 de ani si abia atunci s eva putea trage o concluzie, daca modifica, daca face rau sau bine samd.

Nu vorbim aici de reactii adverse imediate, ca aceleastea apar diferit la oameni in functie de bolile si problemele de sanatate pe care le au in acel moment si pot fi alterate de acele boli deja existente, de aceea un asemenea studiu pentru vaccin ia 20 de ani.

PS Da, sunt vaccinata cu toate 3 vaccinurile si trecuta recent printr-un cancer. Dupa cum vezi inca sunt vie si bine merci!

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

Asa ne trebuie daca am bagat gunoiul asta in noi, acum stam la mana expertilor care ne vor spune daca murim sau nu

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

Ce cancer ai avut?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu am avut de ales cu vaccinarea, fiindca traiesc in Australia, iar aici a fost obligatiorie vaccinarea.

| 1234568807 explică (pentru Violleta2022):

Multa sanatate iti doresc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da m-am vaccinat, eu si alte cateva sute de milioane de oameni
Supriza, nu traim si nu avem solzi.

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Se zice ca in 5-10 ani o belim laughing

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Am cerut raspunsuri de la persoane vaccinate pentru ca daca dadeam frau liber la toate parerile se adunau aici antivaccinistii cu teoriile lor in medicina mai rau decat mosii si babele dimineata in autobuze, daca ii intrebi pe antivaccinistii experti in medicina toti iti vor spune ca in cativa ani ne canta popa

| suntserios a răspuns (pentru 1234568807):

Și ce crezi că o să îi oprească să apară?

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Nimic, dar pur si simplu nu le iau parerile in seama, si tanti Geta de la aprozar e experta in medicina in tara asta, le mai lipseste doar diploma de expert ca teoria o stapanesc toti bine

| 1234568807 explică (pentru suntserios):

Nu vezi ca daca nu am cerut parerile antivaccinistilor numai tu ai venit? laughing

| Simpatic a răspuns:

Vaccinat cu toate 3 doze, inca sunt binewinking
Nu cred in teoria afectiunilor aparute post vaccin dupa ani de zile, parerea mea subiectiva poate, este ca daca apar urmari grave post vaccinare, acestea apar de indata, la scurta perioada nu dupa 10 ani.Ca poate sunt si exceptii sau cazuri de la ce am afirmat, habar nu am.
Eu unul nu cred.
totusi consider ca a fost o greseala ca ne-am vaccinat cu niste vaccinuri care nu au trecut proba TIMPULUI, adica nu au fost testate suficient -ani de zile, cum se intampla in cazul celorlalte vaccinuri, dar este prea tarziu acum sa ne mai gandim ca poate am gresit!

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Daca stai sa te gandesti, reactii adverse poate avea orice medicament, crezi ca toate medicamentele care le iei din farmacie sunt testate ani de zile? toate acele medicamente sunt scoase pe piata dupa fabricatie, chiar si toate vaccinurile pot avea reactii adverse, legat de vaccinu covid intr-adevar prea tarziu sa mai regretam, din pacate si eu si toata familia mea suntem vaccinati, insa tin sa cred si eu ca vom fi bine

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Au trecut deja 2 ani de cand ne-am vaccinat noi

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Daca stai sa te iei dupa romanii contra vaccinului ei acum se bucura ca nu sunt vaccinati, insa ei mananca numai mancare procesata plina de conservanti si chimicale si beau alcool si fumeaza cu nemiluita, dar e bine ca nu s-au vaccinat...

| Simpatic a răspuns (pentru 1234568807):

Medicamentele 'adevarate' trebuiesc sa indeplineasca niste criterii, si da sunt testate multi ani pana sa fie lansate pe piata.
Fie ca vorbim de medicamente din spera psihiatriei fie din cea a cardiologiei etc
Suplimentele in schimb...este alta discutie, aceste "pastile" care promit fel si fel de vindecari, vandute prin tot felul de 'farmacii de plante' care mai de care mai obscure, ei bine acestea din urma medicamente nu cred ca sunt nevoite sa treaca prin aceleasi procedee de aprobare riguroase, multe dintre aceste suplimente sunt placebo!

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Pai si vaccinurile covid au trebuit sa treaca prin teste si aprobari pentru a putea fi scoase

| Simpatic a răspuns (pentru 1234568807):

Nu, tocmai asta a fost si problema pe care o ataca toata lumea referitor la vaccinurile anti-covid-19, si anume faptul ca pentru a fi lansate ca sigure, nu au trecute prin riguriozitatea celorlalte vaccinuri, datorita faptului ca a fost PANDEMIE globala, astfel s-a fortat introducerea lor pe piata mondiala fara ca ele sa fi fost testate suficient! De aici am curs tot felul de acuzatii, unele fondate altele din sfera teoria conspiratiei!
Insa nu au fost testate si ras-testate asa cum impun regulile stricte internationale, in ceea ce priveste vaccinurile!

| 1234568807 explică (pentru Simpatic):

Daca inca traim si suntem sanatosi, asa sa ne ajute dumnezeu

| KovacsB a răspuns (pentru 1234568807):

Au fost testate doua saptamani si au castigat miliarde.
https://www.activenews.ro/......021-188345

| J0B0MAT a răspuns:

Dacă ar da reacții în 20 de ani, cine poate ști că sunt clar de la vaccin? În 20 de ani se întâmplă multe, unii oameni vor face și alte vaccinuri, vor lua alte medicamente, vor schimba alimentația, stilul de viață, vor lua diverse alte bacterii etc.Toate astea în timp pot duce la diverse boli, iar pe lângă astea, boli vor apărea oricărui om pe parcursul vieții.Boli pentru care nimeni nu poate găsi o cauză exactă. Sigur că putem da vina pe mii de lucruri, dar nu vei ști niciodată că a fost din vina la aia sau cealaltă, ori că pur și simplu așa a fost să fie. Bătrânețea și degradarea din ce în ce mai mult a organismului crește de la zi la zi.

| 1234568807 explică:

De ce crezi asta? detii tu informatii secrete sau ai venit cu propaganda antivaccinista? presupun ca nu esti vaccinat si ai venit doar asa random

| 1234568807 explică:

Viata e imprevizibila pentru oricine

| 1234568807 explică:

Un medicament care practic iti modifica adn, multumim domnule doctor, presupun ca ai diploma in stiinte medicale, corect?

| Miruna333 a răspuns:

Da, 3 doze. Nu cred in teorii conspirationale scoase de oameni cu 4 clase pe un grup de Facebook. Cred in doctori

| 1234568807 explică (pentru Miruna333):

Si de pe tik tok nu doar Facebook laughing)

| Miruna333 a răspuns (pentru 1234568807):

Aia-s peste tot, ca parazitii

| 1234568807 explică (pentru Miruna333):

Multi cauta postari de pe google sa le posteze pe tik tok sa ne arate noua ca vom murii