| anonim_4396 a întrebat:

Cum vedeti o noua stare de urgenta? Va iesi lumea in strada sa darame guvernul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
89 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie sa iei tu ca să crezi? Nu ai luat multe boli pana acum, asta înseamnă că nu există? Și oricum poți fi asimptomatic, dar asta e o logica care ma lasă fără comentarii, pe bune, dacă nu ai luat tu nu exista? Ne limitam la noi si atât? Pai la 20 milioane de locuitori nici 1 % nu s-a infectat, și cam asa e și raportat la populația globului, din 7 miliarde s au îmbolnăvit cam 8, 5 milioane probabil mai mulți neoficial dar tu vrei sa ajungem acolo, sa se îmbolnăvească lumea pe capete? Din acest motiv se iau și atâtea masuri... Omg, gânditi și voi dincolo de propria persoana

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Ok, crezi tu, eu nu cred si nu o sa respect nimic

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar aici nu e vorba de o dogma, de o religie. Eu cunosc oameni pozitivi, unii nu au avut nimic, unul a fost rău. Tu probabil ești într un oraș mic și nu ai cazuri totuși

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Cazurile sunt in mintea ta

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adică? Le inventez? Sunt cazuri confirmate, oameni internați în spital. Eu cred ca tu trăiești în lumea ta și te rupi de realitate, ai impresia ca dacă închizi ochii și nu vezi ceva, lucrul ala chiar nu exista. Eu nu încerc sa te conving, puțin îmi pasa ce crezi tu, dar aici nu e vorba de credință, nu e vorba de o apartenenta la o religie, e vorba ca eu locuiesc într un oraș mare, cunosc destul de mulți oameni, chiar ieri un prieten a fost testat pentru acest virus fiindcă la el la munca s au descoperit doua cazuri. nu ai cum sa te faci ca nu exista când vezi cu ochii tai. Unele cazuri au fost foarte ușoare, alții s au internat în spital. Tu trăiești la tara probabil și ești rupt de realitate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Traiesc in cel mai mare oras din tara si aici nu e niciun virus

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ești vreun puștan care mai mult de spatele blocului nu a ieșit, nu o lua ca pe o jignire, dar în București deja sunt destui cu probleme nu aveau cum sa nu auzi de nimeni. Nici nu vreau sa ma contrazic la infinit, te înțeleg pe de o parte fiindca acest virus nu e periculos decât pentru o anumita categorie de oameni, mai sensibili sau mai invarsta, pentru tine probabil lucrul acesta e ceva neimportant. Mai cunosc oameni ca tine care nu cred în acest virus nici asta nu e ieșit din comun, dar ăștia cred în teorii conspiraționiste, multe dintre ele fără nicio logica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai am auzit de cazuri, doar ca nu cred in ele. aseara de exemplu cerul era mult mai luminos decat de obicei, e clar ca erau sateliti care instaleaza 5g, dar creierul tau nu percepe asta

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine ca percepi tu, și ca ești vreun om de știință luminat și înțelept. Nimeni nu știe nimic asta e clar, dacă se va întâmpla vreodată ceva cu adevărat nu o sa știm noi niciodată, astea sunt diversiuni și manipulari Tehnologia 5g nu e periculoasa sa ști. Tu ce tehnologie folosești ca să scrii aici? Nu folosești tehnologia 4g? Ce mare chestie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu intelegi ce e 5g si ce poate face

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai informează-te și tu. Eu sa ști ca m-am informat la un moment dat. Și dacă ceva e periculos sa ști ca tu nu o sa afli niciodată fiindcă dacă guvernele vor sa tina ceva secret o vor face.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

O sa iti fie prajit creieru ca la microunde

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Gurvernele nu ne vor duce in rai si nici nu-i prea intereseaza de sanatatea noastra decat cand e an electoral si trebuie sa aiba votanti.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă o sa-mi fie mie prăjit îți va fi și ție! Hmmm care e logica? Eu zic sa încheiem discuția aici

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, bineînțeles, dar asta e alt subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu imi va fi si mie pentru ca eu nu o sa las vaccinat sau termocipat

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Când erai copil ai fost vaccinat și tu. Asta este alt subiect, nu trebuie sa faci nimic din ce nu vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu am fost vaccinat pentru ca parintii mei au gandit

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine. Ce studii au părinții tăi? Sau tu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

E confidentialwinking

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? Ideea e ca dacă nu ești pregătit într un domeniu, sau dacă nu dai pe afara de inteligenta, dacă nu ai un iq mult mai mare decât alții, dacă nu ai destule cunoștințe cu pregătire adecvata, dacă nu ai tu o cultura generala peste medie, dacă nu te simți mai pregătit decât alții, nu ai acces la informații mai mult decât alții, dacă nu ai baza reala și studii nu trebuie sa consideri ca ce spui tu e adevarul absolut fiindcă e imposibil

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Amandoi au terminat medicina la Yale. Tu ce studii ai?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma faci sa rad! laughing eu am studii superioare dar nu ma declar atotștiutoare, am cunoscut oamenii inteligenți ii recunosc usor, pe aia ii cred

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pacat ca tu nu faci parte dintre ei

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, un om deștept nu spune despre el ca e deștept, tocmai aici e frumusețea, oamenii inteligenți realizează ca nu știu multe, dar cei prosti nu realizează niciodată ca sunt prosti, nu au capacitatea asta, dimpotrivă se cred superiori dar sunt mediocrii și se fac de ras doar ca ei nu știu asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Dar de ce ai scris mediocri cu 2i? Asa te-au invatat studiile alea superioare?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu i problema sa greșim, împortant e sa învățăm. Poți sa tragi ce concluzie vrei dar dacă vorbești despre un subiect ori ești stăpân pe el, bazat pe studiile tale personale ori ai vorbit cu un cunoscător în domeniu și te a convins cu argumente solide.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

De unde stii ca nu sunt profesor de 5g?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru JusTPauL):

Guvernul se doboara prin vot. Vrei sa schimbi chestii? Intra intr-un partid cu care rezonezi si actioneaza in sensul asta.