| anonim_4396 a întrebat:

Cum vedeti o noua stare de urgenta? Va iesi lumea in strada sa darame guvernul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
89 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ha ha ha, hai ca e buna asta. Imi dai report ca nu cred in noua ordine mondiala. Offf, sufar.

Un psiholog zicea recent intr-un articol ca cei care cred in toate teoriile conspiratie, 5G, virusi inventati, orine mondiala, cipurile lui Bill Gates au ceva probleme de adaptare, intelegere si inferioritate. Astfel apartenta la un grup restrans care crede in niste conspiratii le ofera satisfactia falsa impresia ca sunt superiori intelectual (mergand pe premiza eu inteleg conpsiratiile si restul prostilor nu) si nevoie de atentie.

Acum ca ti ai scris parerea aici presupun ca ti ai satisfacut nevoie de atentie si ti ai stabilit superioritatea fata de restul prostimii care nu intelege ordinea mondiala. Esti ok acum? Poti sa taci in continuare?

Adica serios cum sa luam pe bune pe cineva care ne pune intrebari de genul

https://www.tpu.ro/......eau-sa-ma/

si pe urma ne explica de ordinea mondiala? penibil

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, da, sa iasa sa darime COVIDu'! Moarte virusului malefic, huoooooo! O noua stare de urgenta e necesara la cum se pisa toti pe masurile de bun-simt de protectie, insa nu cum a fost prima. Prima stare de urgenta a fost la misto.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Unora le ar trebui ca in India. Esti pe strada fara motiv, pac o bata pe spate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Depinde, ca in unele zone astia is obisnuiti cu bitele pe spate. Gen Vaslui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Mai frate dar ce idei ai. De unde le scoti? Cauta pace omule.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Romanii nu sunt un popor care sa intelega de voie buna sau de masuri civilizate. Uita te la tine, vrei sa iesi in strada ca vrea guvernul sa aiba grija de tine.

| minrest a răspuns:

Nu mai e de mult stare de urgenta; starea de alerta e doar un mod de a te face un pic atent; o sa iasa numai prostii si conspirationistii naraviti, iar astia sunt putini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minrest):

O sa fie cel mai negru an din 1989 pana acum. 2020 chiar nu a mers bine deloc.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://m.digi24.ro/......ut-1325643

Mai explică ne odata cum nu mai e nevoie de stari de alerta sau urgență.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Hai ca-ti explic eu, daca nu iei oamenii sanatosi cu forta la spital nu ti se umple niciun spital:

Vineri, 19.06. 2020, în cadrul Spitalului de Boli Infecţioase şi Tropicale „Dr. Victor Babeş" sunt internaţi 303 pacienţi bolnavi de COVID-19, marea majoritate cu simptome uşoare. Un număr de 7 pacienţi sunt în Terapie Intensivă, dintre care 2 sunt intubaţi", au transmsi, vineri, reprezentanţii unităţii medicale.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Confunzi grav sanatos cu contagios

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ok, unde pe lumea asta mai esti internat daca nu ai nimic?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum anul asta a fost o pandemie, omenirea s-a confruntat cu un virus nou; totusi anul nu e cel mai rau, ba chiar este bun, din 1012 economia a crescut mult, veniturile multora, inclusiv ale mele, au crescut considerabil. Va fi o scadere de cateva procente a economiei, si o revenire rapida. Omenii nu sunt prosti, sa se revolte pentru ca au niste probleme; Oamenii se revolta cand o schimbare impusa cu forta are sanse sa deschida perspective foarte bune.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In ultimele 3 luni mai prin toata lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Atunci de ce toate tarile raporteaza asa: infectati activi, spitalizati, ati? 3 categorii diferite.
americanii au acum 1 milion jumate internati? spitalul e hotel cumva?

Chris Cuomo cum facea emisiuni de acasa in timp ce era infectat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ia vezi tabelu asta
https://www.statista.com/......by-status/

| AC4S4 a răspuns:

Desigur, oameni cu o inalta educatie precum Lia Olguta Vasilescu ar putea iesi sa "darame" guvernul. In afara de zombificatii care se educa de pe Antena 3 nu ar iesi nimeni. Oamenii normali stiu ca e nevoie de multa atentie si moderatie in aceste vremuri. Telespectatorii Antenei 3 au impresia ca virusul e creat de Iohannis si PNL ca sa nu mai mareasca pensiile sau alt motiv. Rusine ar trebui sa le fie Antenei 3 si PSD-ului ca se folosesc de oameni bolnavi sau morti, de familii indoliate ca sa faca propaganda electorala.

| Frank51 a răspuns:

Nu vrea nimeni sa stea degeaba iar, dar daca se impune nu avem de ales. Astea nu sunt copilarii, exista niste reguli, legi, si mai important decat atat sunt situatii fara precedent.

Din pacate avem un popor foarte demodat, care e cu teoriile conspiratiei si cu toate cele. De fapt sunt sigur ca doar la noi exista milioane de oameni care nu cred in existenta virusului, dar cred in alte bazaconii spuse de marcel de la etajul 2. Tipic!

| Violleta2022 a răspuns (pentru StrongHeart):

Daca tu vorbesi din propria-ti experienta, cu blocatul gaurii de cheie, atunci asa sa faci si mai departe!
Din fericire, eu locuiesc in Australia si noi nu am fost atat de afectati ca Romania sau alte tari, oamenii au inteles periculozitatea situatiei si s-au conformat, stand in carantina din martie pana la sfarsit de Mai, iar la inceputul lui iunie s-au ridicat toate restrictiile. Mortii sunt doar 102 in toata Australia.
In Romania sunt aproape 1500 de morti si 300-400 de infectati zilnic. Se pare ca maia veti de tras destul si mortii vor continua sa se adune, atata vreme cat nu va pasa sa va protejati si sa va fericiti de un virus care v-ar putea fi fatal.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Se numeste popor needucat nu demodat.

| Frank51 a răspuns (pentru suntserios):

Pai exista mai multe feluri de educatie. Una e sa obligi copilul sa toceasca si sa fie de nota 10 dar la sfarsit sa nu aiba habar ce a invatat, alta e sa il inveti sa gandeasca analitic, sa isi formeze o parere proprie fara sa fie influentat, etc.

Oamenii "educati" ai romaniei sunt astia tociti care se cred superiori dar totusi cred si in vecinul marcel. Acuma nu zic ca doar aici avem din astia, dar la noi este epidemie.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi nu prea înțelegeți ca virusul asta nu e o gluma, nu aveți părinți bunici chiar nu va faceți griji pentru ei, nu va pasa de ei? Dacă toată lumea ar respecta masurile nu s ar mai îmbolnăvi atât. Da, eu cunosc deja destui care au contactat boala, dar mi e teama pentru cei vulnerabili. Și eu ies și eu ma întâlnesc cu prietenii dar sper ca toată lumea se protejează, se spala pe mâini după ce pun mana pe bani sau clanțe, sper ca dezinfectează produsele după ce le cumpara etc. Sper ca și ei sa fie conștienți ca mine, fiindcă eu ies în oraș nu ma ascund dar ma protejez cât pot, dacă toți ar face asa am fii în siguranță, dar unii pur și simplu nu înțeleg și nu le pasa de cei vulnerabili, fiindcă mie mai mult mi e teama pentru ceilalți, fiindcă am colegi cu diabet la munca, fiindcă am de aface și cu oameni mai în vârstă etc. Nu e normal sa ne întoarcem la starea de urgență dar asta depinde de fiecare individ în parte și voi știți asta cu toate astea multora nu va pasa

| Emma30555 a răspuns:

Dacă lumea nu e conștientă și împrăștie virusul în stânga și în dreapta acolo se va ajunge. Tu crezi ca ii convine cuiva? Imaginează ți ca nu se lua nici o măsură nicăieri în lume. Imaginează ți ca jumătate de planeta contacta virusul. Apoi imaginează ți ca 5 % din aceștia mureau. Ce cifra îți dă? Îți zic eu sute de milioane de morți. Sisteme sanitare blocare deci alte milioane de morți indirect. Asta nu vrea nimeni sa se întâmple crede ma

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Nu cred ca am zis undeva ca nu imi pasa. Dar imi pasa si de cei care ar ramane in casa si fara un loc de munca de unde sa aiba un venit. Cumva trebuie gasita o solutie sa mearga si lumea sa-si produca cele necesare. In starea de urgenta politistii nu avea altceva mai bun de facut decat sa se invarta cu masina pe langa magazine si farmacii sa pescuiasca pe vreunul fara declaratie pe proprie raspundere. Deci pe aia ii doare undeva de epidemie si de virus, vor sa aiba amenzi, sa aiba cu ce sa se laude la sefi.
Politicienii vor sa fie votati in toamna. Daca tara nu are locuri de munca si mancare ce pune pe masa, cine ii va mai vota? Altfel ii durea undeva si pe politicieni.
Lumea trebuie sa se protejeze si daca iasa pe strada. In tarile civilizate de ce nu se mai sta in stare de urgenta? Aia stiu sa stea la o distanta si sa poarte o masca. Sa se spele cu niste sapun fie el si de casa care e chiar mai bun. Nu trebuie sa omoram locurile de munca din care familiile traiesc pentru ca nu stim sa ne tinem curati pe maini si sa nu vorbim gura in gura cu toti indivizii pe care-i intalnim pe drum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Si daca eu nu cred in niciun virus?

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e posibil ca cei ca tine sa împrăștie virusul. Poate e posibil sa se exagereze, poate ca asa e, dar nu știu sigur și atunci prefer sa am grija. De ce sa nu cred? În lumea asta în istoria ei au mai fost viruși mortali, cum ar fi Ebola, HIV, a existat ciuma, tifos și alte boli. Nu zic ca nu se exagerează, nu vom ști niciodată cu siguranță dar nu uit ca am părinți și oameni vulnerabili și atunci prefer sa tratez povestea ca și cum ar fi reala fiindcă nu putem ști și nu vreau sa aflu

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este, dar depinde și de noi fiindcă mulți nu cred în povestea asta si e mai greu sa ții lucrurile în frâu

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Emma30555):

Pai eu din martie pana acum n-am respectat nicio restrictie si n-am luat niciun virus, cum iti explici

| JusTPauL a răspuns (pentru suntserios):

Singurii care susțin izolarea în continuare sunt fix cei care umbla liberi și își fac jobul ca înainte.
Ca de exemplu : medici, polițiști, armata, pompierii.
Toți care lucreaza la stat ii doare fix în pix de romanii care lucrează pe 2000 lei sa își plătească ratele și întrețină familia.
Cei de la stat bine mersi merg în continuu la lucru ba mai mult primesc prime ca au avut contact cu pace ți suspecți. Prime din banii celor care au fost amendați ca au mers pana la magazin.
Sa stea medicii în izolare la spital. Polițiștii sa nu iasă din secții doar în cazuri grave, soldații sa iasă doar în caz de război.
Pana când sa mai îndure romanii de rand batjocura asta.
Normal ca un polițist, asistent, care câștigă mulți bani nu o sa fie de acord cu oamenii sa iasă în strada sa doboare guvernul care le-a mărit salariile în nesimțire.
Ajuns sa vina nemții peste câțiva ani sa lucreze în romanii la stat, asa salarii sesimtite le-au făcut guvernul, ca să ii atragă de partea lor.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru JusTPauL):

Fara logica prostiile debitate de tine.