| anonim_4396 a întrebat:

Cum vedeti o noua stare de urgenta? Va iesi lumea in strada sa darame guvernul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
89 răspunsuri:
| Silwian a răspuns:

Cine sa iasa?)))))) oricum la felul cum cresc numarul cazurilor de covid! In Iulie este pisibil sa intram din nou in izolare!))((

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O stare de urgență mă gândesc că ar fi prea mult, dar o stare de alertă cu reguli mai stricte decât acum ar fi bună după mine. Totuși, parcă prea brusc au crescut cazurile

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin stare de urgenta doar Parlamentul mai poate legifera restrangeri de drepturi, deci nu cred ca ar mai face asa ceva dupa decizia ccr

Dar sigur, cred ca doar niste dobitoci ar sustine asa ceva

| Apokales a răspuns:

Si daca darama guvernul asta, avem ce pune in loc? Tot guvernul Orban ramane ca sa se duca in cap pana la alegeri, nu-l va darama PSD-ul pana nu scapa de COVID sau pana la alegerile parlamentare.
O noua stare de urgenta o vad tot cu declaratii si cu lipsa de incredere fata de masurile luate, cum ar fi amenzile. Tii minte ca amenzile au fost nule, deci si sanctiunile date?

| Reghqen a răspuns:

O să fie vai de capul nostru rolling on the floor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Numai niste imbecili ar putea sa iasa in strada impotriva guvernului care vrea da ii tina sanatosi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Sanatosi si muritori de foame.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi mi cate persoane stii care au murit de foame in ultimele 3 luni? Eu iti zic ca au murit 1400 oameni de covid, ai nu e o metafora ca aia cu muritul de foame. Si alte cateva sute au trecut penla ATI cu tuburi in gat, si vor mai trece, si vor mai muri. Dar tu ce sa zici, vorbaria goala pe net nu costa, nu e ca si cum ti ar fi murit cineva apropiat de covid.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Au ramas fara locurile de munca avand copii mici. Ce o sa manance copii aia? Le dau doctorii de mancare? Pana acum cati nu au murit de alte boli si nimeni nu i-a plans atat? Am avut rude care au murit de cancer si alte boli mortale. Cei 1400 erau sigur numai de COVID, in rest nu aveau boli mortale.
Nu imi spune cum e sa pierzi pe cineva apropiat, numai anul trecut am pierdut mai multe persoane. Boala nu iarta pe nimeni.
Pe guvern il si intereseaza ca mor 1000-2000 de persoane, au destui alegatori. Anul asta e an electoral si nu conteaza decat sa iasa iar tot ei.
Degeaba ii inchizi pe oameni in casa cand copiii mananca paine prajita cu unsoare in fiecare zi pentru ca parintii sunt in somaj. Daca unii o duc bine si nu si-au pierdut locul de munca nu inseamna ca ceilalti nu sunt disperati si nu mai stiu ce sa puna pe masa.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu intelegi ce e o boala contagioasa si cum se raspandeste un virus dar totusi ai pareri despre el.

2. Compari cancerul cu un virus foarte contagios.

3. Ai impresia ca un partid politic are de câștigat pentru ca tine oamenii in cada si scade economia.

4. Crezi ca toti cei care au murit din cauza ca le-a agravat covid starea erau in boli terminale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Acelasi site care imi zice cati au murit de covid imi zice ca au murit 5 milioane de foame anul asta

Dar sigur, nu toate vietile sunt egale, ei erau oricum saraci, normal

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si aia care au murit de covid erau deja bolnavi, da i incolo... Nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Un report frumos pentru ca tot ne faci imbecili pe aici.
Esti epidemiolog sa intelegi cum se raspandeste un virus?
Tind sa cred ca mai multi mor de foame in fiecare an dar nimeni nu zice de ei pentru ca nu e in voga subiectul. Vrei sa-ti spun de cei care traiesc cu ce gasesc prin gunoaie? Copii care aduna siringi si se drogheaza cu ce gasesc prin ele? Sunt probleme mult mai mari decat o raceala care a fost transformata in elefant de catre mass media.
Da, compar cancerul si alte boli cum ar fi TBC, SIDA, diferite tumori. Am vazut oameni murind de ele dar nu ne ia nimeni in seama in prezent pentru ca toata lumea trebuie sa apara ca moare de covid, ii facem propaganda.
Eu cred ca trebuie ca lumea sa aiba un loc de munca. Celelalte state s-au pus pe treaba. Familia trebuie intretinuta. Firmele trebuie sa-si reia activitatea pentru ca familiile celor care lucreaza in ele trebuie sa aiba ce sa puna pe masa.
Uite aici niste statistici cu privire la hrana. Vezi sectiunile FOOD, WATER, HEALTH: https://www.worldometers.info/
843,838,366 Undernourished people in the world
27, 321 People who died of hunger today
800, 232,532 People with no access to a safe drinking water source
41, 877,124 HIV/AIDS infected people
782, 184 Deaths caused by HIV/AIDS this year
3, 821,407 Deaths caused by cancer this year
Sigur intelegi ce scrie acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu esti nici tu epidemiolod dar vrei sa contrazici medicii și toți cei de specialitate.

2. In continuare compari niste boli necontagioase cu un virus care poate infecta 500 oameni de la un singur stranut.

3. Pentru ca in continuare compari starea economica cu o pandemie apărută peste noapte.

4. Pentru ca ai tu impresia ca doar Romania e blocata si toate tarile din lume merg cu motoarele la maxim. Ce mortii masii mai vrei sa se mai deschida in tara, ca in afara de restaurante s-a deschis tot. Ce ca. cat ai vrea in plus?

Sunt curios ce crezi ca s-ar intampla daca virusul ar fi lasat la liber si toti ar fi ca tine? Cat am duce, 1 luna si pe urma am muri toti pe unde apucam?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

75% dintre ei mureau la primul contact cu orice alt virus pentru care nu se ia nicio masura de genul asta si probabil, o parte dintre ei, tot acum mureau si daca nu luau virusul. De exemplu majoritatea locatarilor caminelor de batrani trecuti de 90 de ani care sunt tot pe lista asta.

Si tu scriai pe aici ca deja s-a format imunitate pe nu stiu unde si ca probabil au luat virusul sute de mii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite raspunsul tau de aici:https://www.tpu.ro/......ina-2.html

Esti constient ca "zeci de mii" n-au avut nici pe dracu, dar totusi, in acelasi ratioanament, ne spui ca murim fiecare pe unde apucam.
Care-i logica?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt presupuneri ale tale astea. Irelevante. Au murit f mulți oameni care avea diabet. Aia nu mureau oricum, de la orice virus.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Logica e ca se blocheaza de tot sistemul sanitar, logica e ca una e sa se imbolnaveasca 200, 300.000 dintr o tara de 15 mil, alta e sa se imbolnaveasca 3 milioane odata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un om care recurge la jigniri inseamna ca nu poate mai mult.
Oricum murim pe unde apucam si din cauze diferite. Unii prefera sa lupte pentru familia lor si sa le asigure cele necesare. Banii nu vin prin posta daca stam in casa pentru ca asa ne zice presedintele. Daca mergi la supermarket trebuie sa scoti portofelul cand mergi la casa de marcat. De unde sa scoti daca tu ai stat in casa inca o luna de zile? Te plateste cineva daca nu faci nici o munca? Stam si asteptam sa nu ne imbolnavim dar sa vina si banii din cer cumva, poate castigam la loto ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

E total absurd sa crezi ca s-ar putea imbolnavi 3 milioane deodata, dar oricum:
Mergem pe veridicitatea studiului pe anticorpi de la Suceava, dar hai sa scadem procentul de la 20% la 10%, deci sa luam o marja de eroare de 50% in -

La nivelul judetului au murit 100 si un pic. Majoritatea mortilor, sau o buna bucata, au luat virusul din spital si intr-un camin de batrani, deci a venit virusul la niste categorii vulnerabile cu sansa mult mai mare de deces.
Daca 10% dintre cetatenii orasului(studiul e la nivelul orasului, mortii ii avem doar pe judet) l-au luat, inseamna ca la 10.000 avem 1% in conditiile in care cea mai mare parte a mortilor l-a luat in spital, deci pentru ei nu prea a contat ca nu se transmitea afara( unde, totusi, pare ca totusi se transmitea daca 20% au anticorpi)
Acum, la niste cifre mai optimiste, ca eu am luat un scenariu nasol. La 20%, deja ai 0, 5% in conditiile in care numarul mortilor nu e chiar un esantion reprezentativ sa calculezi rata mortalitatii. Mai scazi un pic si egalezi gripa. Daca ma iau si dupa cifrele americanilor, 0, 26...am cam egalat gripa cu tot cu vaccinu ei.
Deci sa intre un tir in mine e un pic mai mare sansa...

Mai gandeste-te si ca 20.000 mor in fiecare luna in tara asta fara niciun virus si nu se blocheaza nimic

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca din 3 mil mor 1% e enorm pentru ceva ce poate fi evitat. La fel cum numărul de morti de pe sosele tarii e imens avand in vedere ca se pot face autostrazi care sa scada acest numar. Doar ca autostrazile se fac in ani de zile. O carantina se face imediat si salveaza vieti instant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Uitasem sa trag concluzia: 3 milioane sunt exact 20% din cifra data de tine, la un esantion in miniatura, Suceava, la 20%, cu tot cu carantina impusa, nu s-a blocat mai nimic

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Plus daca ai 3 milioane ajung in spital si îmbolnăvesc 30% din medici. Ce se intampla cu sistemul medical din tara?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai nu mor 1%, ca tocmai, aia care au murit nu sunt aia care se miscau si transmiteau, sunt aia la care, cumva, tot o sa ajunga de afara.
Conteaza mai mult cine il ia decat cati il iau

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Numarul de locuri din spitale e fix nu procentual. Deci daca se imbolnavesc 20.000 sau 3 milioane tot 50.000 locuri sau cate or fi ele prin toata tara sunt in spital.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Pai in 3 luni, la 300000(desi poate-s mai multi), s-au ocupat vreo 20000 de locuri in spitale (desi pe multi i-au luat cu forta fara sa aiba nimic), deci cati ar fi nevoie sa se imbolnaveasca ca sa se umple spitalele (inclusiv alea de carton)?

Ne mai gândim și că majoritatea erau goale in cea mai mare parte a timpului. (dar aici aia care zic ca trebuie deschise bat campii, daca se redeschid si interneaza iar toti bolnavii de cancer etc, o sa se moara pe capete, indiferent daca afara se transmite sau nu)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Prima postare care imi apare pe Facebook: https://buletin.de/......de-rutina/

Uite, de aici, o sa moara cel putin vreun sfert, cu toate masurile luate afara.

Daca inlocuiai azilul cu o scoala, slabe sanse sa ai vreun mort

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si imi asum ca m-am lasat vrajit de titlu, nici macar acolo nu se moare

| Violleta2022 a răspuns:

Daca-i declarata stare de urgenta, nu iesi in strada, ci te incui in casa!
Probabil ca este un motiv foarte serios si periculos, daca se va anunta o alta stare de urgenta si atunci, taci si executi ceea ce ti se cere, nu acționezi ca un idiot ca poti fii arestat au impuscat, asta in cazul in care nu te infectezi si mori.

| StrongHeart a răspuns (pentru Violleta2022):

Eventual te si baricadezi ca poate intra virusul prin gaura cheii!