| 1234568807 a întrebat:

De ce in ziua de azi se pune atata importanta pe hainele astea de firma si adidasii ca sunt de la jordan sau de la alte branduri de renume pentru care oamenii ajung sa cheltuie sume imense de bani pentru ca sunt ''originale''? pe vremuri cand ni se rupeau adidasii de la chinezi luati cu 40 de lei ii lipeam cu super glu si ii mai purtam multa vreme, iar in ziua de azi ne e rusine sa purtam adidasi ''fake'' sau tricouri care nu sunt de la gucci sau jordan, iar asa ajung oamenii sa cheltuie atatea milioane pe hainele astea doar pentru ca au scrisu ala de la brand pe ele si sunt ''originale'', de ce a ajuns lumea atat de cretina incat sa cheltuie averi imense pe hainele astea care la calitate sunt cam la fel ca cele mai ieftine numai ca au scrisu de la brand pe ele?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
34 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistit ca numai snobii si prosti pun accent pe haine de firma, cei inteligenti sau cei bogati nu vor da nici o ceapa degerata pe haine de firma. sau pe etichete purtate la vedere, dimpotriva ei cumpara haine fara etichete si fara marci vizibile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că suntem o societate superficială pentru care social media a devenit mai importantă decât realitatea.

| darrio2007 a răspuns:

Lumea „evoluează"!

Bula
| Bula a răspuns:

"Domnia si prostia se platesc".
Si se plates scump, indiferent despre ce este vorba.

| Simpatic a răspuns:

Exista mai multe feluri de oameni iar situatia financiara a fiecaruia este diferita
De ce unii au masini de 2000 de euro iar altii de 500k de euro?

Cam la fel sta treaba si cu hainele si adidasii originali, insa aici mai exista o categorie si anume omul sarac dar fudul care isi cumpara adidasi ca sa para cool dar el nu are ce manca

Si eu imi iau doar adidasi originali de la casele de moda de exemplu, dar nu sa par altceva ci imi plac lucrurile de calitate care stiu ca tin minim 4-5 ani
Nu am nicio problema nici daca mi-as lua fake, nu sufar in niciun fel
Cei care sufera de smecherie si original, isi iau tricouri cu branduri scrise mari pe el (care apropo este un cocalarism asta!) sunt oameni care provin din familii foarte sarace si au mentalitate asemenea chiar si cand se considera ajunsi tot mentalitatea unui sarac frustrat o au, la fel si gradul de cultura specific.
Sunt din aceeasi categorie cu fraierii care fiindca si-au scos iubita la produs desi nu aveau bani nici de opel vechi de 15 ani, acum si-au luat sarmanii bmw-uri de 40k euro la mana a 4-a dar mananca si el si iubita lui o singura shaorma pe zi ca atat isi permit!

| relian a răspuns:

Problema nu se pune ca is Jordan si gata aia is buni, asta e doara in capu unora laughing
Un brand face lucruri de calitate, dar si lucruri mai slabe calitativ, asa ca tu trebuie sa stii ce cumperi.
Daca cumperei Nike aia nu inseamna ca orice fac aia e si bun.Pt mine pantofi de la Nike is buni, calitate si ce vrei, doar cei mai scumpi, aia AirMax model 2009. In rest mi se par niste caricaturi.

Spun asta din experienta, tot ce as folosi Nike se fac lopatari, se latesc dupa ceva folosire.
Am luat Nike, prima data in 2009 i-am avut vreo 10 ani laughing timp in care au ramas exact la fel, sta picioru pe verticala, adica pantofii aia nu se latesc, pur si simplu i-am purtat zi de zi, dupa anii aia sor rupt.

Jordan is doar numele de ei laughing spun asta, pentru ca am avut si Jordan, credeam ca gata scula laughing niste cacaturi, eu Jordan, sa-mi dai moca si nu-i iau.

Nike ce zic, ca eu port, costa undeva la 160 $ aici la mine, sau costau, am avut 3 perechi, mai am 2, dar toate model 2009.
Modelul asta se fabrica si acum, nu se mai fabrica, dar pentru ca multi au cerut, sau facut iar.

Cind ies cu Nike astia, toata lumea se uita laughing nu la mine, se uita la picioare, iar femeile colorate chiar vorbesc cu mine, vai ce pantofi frumosi, bla bla laughing dar is si scumpi.

Majoritatea brandurilor, ca e haina, ca e pantof sau altceva, baga mai mult de jumate, balaceala, calitate de spui cas chinazarii laughing

Stiu pentru ca pe aici is numa haine de firma, nu gasesti chinazarii sa cumperi, adica fara nume.
Mai sunt si unele branduri, mai putine, care fac mai mult de calitate si mai putine slabe, dau exemplu, Michael Kors, sau Tommy Bahamma, astia da, majoritatea is de calitate.

Sint si branduri care fac numa smirc si sfirc laughing asa cum e Apple, aia nu fac nimic, sa spui ca e slab calitativ, dar astfel de branduri is cam putine.

Dupa cum observi, trebuie sa stii si tu ca peroana care este de calitate si care nu-i.
Asta o vezi cand probezi acel produs, te uiti la el, il simti, ca si material ca si calitate.

Nu trebuie sa mergi pe ideea gata am Nike, am Adidas, sau ce mai ai, deacu aia inseamna ca is cele mai bune.

Eu iti spun, pantofi mai buna ca Nike nu am vazut, dar nu orice Nike, am aratat care.

Pantofi asa nu am gasit nici la Adidas, nici la Puma, nici la Skechers, sau la care or mai fi.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca vedetele le poarta si fac reclama, si lumea vrea sa fie ca ele. Ca daca ar purta si vedetele haine din piata nu le-ar lua nimeni din mall.

| 1234568807 explică (pentru Wr3nch):

Atata timp cat tu nu ai banii acelei vedete nu trebuie sa te arunci cu zecile de milioane pe hainele astea, daca le poarta acele vedete asta inseamna ca trebuie sa cheltui toata averea pe ele? cu ce te avantajeaza ca ai niste haine pe care le poarta niste vedete? nu iti face nimeni statuie

| Wr3nch a răspuns (pentru 1234568807):

Cred ca tu nu intelegi ideea. Hainele de firma au rolul de a le transmite la ceilalti ca iti permiti. Adica esti cineva care are bani si poate sa ii sparga pe ce vrea. De aia le cumpara lumea. Sa arate si ei ca isi permit.

| 1234568807 explică (pentru Wr3nch):

Asa si? cui ii pasa ce iti permiti tu?

| 1234568807 explică (pentru Wr3nch):

Inseamna ca asta e motivul pentru care ei prefera hainele astea, au impresia ca o sa ii opreasca lumea pe strada sa faca poze cu ei si sa le ceara autografe ca au adidasi de la jordan si haine gucci laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu sunt la fel ca cele ieftine și îmi dau seama că nu ai avut un articol vestimentar mai scump ca să-ți dai seama de calitatea lui. Oamenii sunt liberi să-și cumpere ce vor cu banii pe care îi fac ei, cea mai importantă problemă din viața ta este pe ce sparg alți oameni banii?

| 1234568807 explică (pentru Frank51):

Nu, nu este, doar ma intrebam de ce a ajuns lumea atat de ipocrita de au ajuns sa cheltuie atata avere pe prostiile alea, tot de la jordan si gucci te imbraci?

| Frank51 a răspuns (pentru 1234568807):

Ba da este. Începi propoziția negând, apoi o termini întrebându-mă cu ce mă îmbrac eu, deși n-am spus că mă îmbrac într-un anume fel, ci doar mi-am expus o părere obiectivă. Asta te face pe tine să fii superficial, și să cataloghezi oamenii doar pentru că au păreri obiective.

| VoidEternal a răspuns:

Fiecare după cum îl duce (sau nu nu-l duce) capul.

| ReddY25 a răspuns:

Pentru că lumea s-a schimbat în rău

| carevaescu a răspuns:

Acele branduri sunt de fapt "simboluri de statut". Singura lor valoare este că semnalează ceva - anume că acea persoana care poartă acel articol este "importanta".
Același lucru se întâmplă și la mașini, spre exemplu.
In simplitatea lor, oamenii sunt dispuși să plătească multi bani sa demonstreze cat de importanți sunt ei. Este o lipsă de maturitate și un vid de principii.

| haileewatson a răspuns:

"Importanta" asta e imaginara si in capul tau. Fiecare se imbraca cu ce vrea si ii place. Daca tie iti place sa te imbraci de la chinezi de 40 de lei esti liber sa o faci, dar nu te astepta ca calitatea sa fie la fel de buna ca un brand de renume care si-a construit reputatia in zeci de ani si la care poti verifica materialele si traseul logistic.winking

| haileewatson a răspuns:

Adica esti sarac si suparat ca tu n-ai branduri ca altii. zi direct

| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

Pe tine te dau banii afara din casa?

| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

''esti suparat si sarac ca tu n-ai brenduri ca altii'', da asa e, sunt suparat si sarac ca nu sunt la buzunaru lu mami si tati care le cumpara aceste brenduri, presupun ca si tu esti anagat/a la buzunaru lu mami si tati si nu sti cum e sa traiesti cu un salariu din Romania o luna intreaga, corect?

| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

Daca chiar esti blonda din poza e de inteles de ce esti atat de figuranta, pitipoancele au trending in Romania laughing

| haileewatson a răspuns (pentru 1234568807):

Nu ma dau banii afara din casa si comentariul tau e irelevant. Nu sunt angajata la "mami si tati". Nu am 15 ani ca sa stau pe banii parintilor.winking

Voiam sa iti atrag atentia asupra faptului ca (,) intrebarea ta are putina frustrare in ea, si in loc sa comentezi ca de ce altii isi permit haine de firma, mai bine te-ai gandi cum sa faci si tu sa nu iti mai iei chinezarii de 10 lei care se strica si sunt rele pentru mediu si sa iti permiti chestii de calitate.

Intr-adevar multi oameni, mai ales tinerii, sunt disperati dupa marci de firme. N-ai ce sa le faci. Si da, multe branduri mainstream sunt fast fashion, insa daca iti faci putin research vei gasi branduri bune care pe langa calitate iti ofera si o reputatie pe care au construit-o in ani de zile.

Prefer sa dau cateva sute de lei pe o geaca sau cizme de piele care o sa ma tina ani de zile. Si asta e valabil la orice. Pe termen lung dpdv financiar iesi mai ok.

| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

Mai irelevant a fost comentariul tau ''esti sarac si suparat ca tu nu ai bani ca altii'', ce a vrut sa insemne asta? ca daca nu cheltui zeci de milioane pe hainele astea inseamna ca sunt sarac? comentariul tau a sunat exact atat de stupid, iar daca si tu iti cumperi haine pe care le porti ani de zile inseamna ca esti ca si mine, sarac nu inseamna ca esti daca nu cheltui zeci de miloane pe haine din astea, sarac inseamna cu totu altceva, ceva mult mai rau, adica sa nu ai deloc cu ce sa te incalti sau imbraci si etc, pentru ca sunt situatii de genul asta, foametea si lipsa de strictul necesar e o saracie mult mai mare decat imposibilitatea de a cheltui atatea milioane pe hainele alea

| 1234568807 explică (pentru haileewatson):

Unii din voi nu stiti ce inseamna cu adevarat saracia si din cauza asta vorbiti aiurea

| Dragobeta a răspuns:

Pentru ca li s-a facut multa reclama. Chiar agresiva. Pentru consumerism si umplerea buzunarelor patronilor.
Iar tinerii au muscat momeala imediat. Nu le pasa ce spun parintii. Ei sunt la concurenta cu alti tineri.

| KovacsB a răspuns:

Din cauza ca strugurii sunt acri.

| Ilovedinero a răspuns:

Deci problema ta nu e cum sa faci bani, este pe ce spargem noi banii pe haine " originale". Sunt mult mai de calitate, nu au doar scrisul de la brand pe ele.Ti se pare ca o pereche de papuci din piata au aceeasi calitate ca cei de la Jordan, Nike sau Adidas? Nu este o problema ca poarta cineva fake-uri, nu avem nicio problema cu nimeni.Cu adidasii de la Chinezi pe care ii luai tu cu 40 de lei si ii lipeai dar de ce nu spui ce bataturi faceai, ca poate iti era frig in ei, ca poate la prima balta te udai la picioare, ca ii lipeai de 3 ori pe saptamana? Lumea se schimba si nu va adaptati, asta e problema, nu ca ne luam noi haine de firma

| MrAM a răspuns:

Sa te uiti de curiozitate pe la interviurile lui Bill Gates, Ellon Musk, Jeff B cu ce sunt imbracați si trage concluzii dupa. Aici tine de obiectivele tale ca persoana, daca tu te limitezi la haine de firma si pentru asta traiesti, asta te defineste ca persoana. Alte persoane au alte aspirații insa si aleg alte lucruri pe care sa-si cheltuie banii.

| Whitesnake99 a răspuns:

Generalizezi, nu toti sunt asa. Ca sa ii impresioneze pe altii, sa aiba sanse la un partener din aceeasi categorie, ar fi un raspuns.

| AlexisZLS a răspuns:

Romanul este mort dupa opulenta si mereu vor sa arate ca au ei destui bani ca sa isi cumpere Dolce Gabbana shoes s-a.m.d
Mie personal, nici daca mi s ar da banii strict pentru adidasi de genul(exceptand jordanii) nu as da 2000+ lei pentru o pereche.
Dar in apararea lor, cele mai multe perechi calitative sunt acestea..am avut experienta si cu perechi scumpe, si cu perechi ieftine, si sunt de partea Jordanilor(dar nu mai scumpi de 800 de lei)
Dar fiecare poarta ce isi permite si ce isi doreste, nu trebuie sa ne judecam unii pe altii ca sunt fake uri sau nu, atat timp cat are haine si este ingrijit, este de ajuns

| Mda01 a răspuns:

Pnetru că ne luăm unii după alți la fel ca un instic de turmă. Problema nu se pune doar din perspectiva ca tu nu ai, ci mai precis din perspectiva că tu nu ai în timo ce prietenul/cel de lângă tine are, eu sunt de parere ca de aici pleaca toate astea, conceput care nu mi se pare util pentru noi ca oameni dar foarte profitabil pentru firme si corporatii.

| luxlux2488 a răspuns:

Si eu fac parte din categoria care dau bani pe haine, dar nici nu cataloghez pe cineva dupa cum este imbracat. Cel mai mult conteaza sa fii curat. Foarte multi au fake uri happy decat sa dai banii pe niste fake uri ordinare pe care scrie Gucci PP etc, mai bine iti iei ceva de la Zara, Tommy Hilfiger etc

| Nicoletaiwhbwbwbbwbw a răspuns:

Prostia frt, prostia oamenii nu se mai mulțumesc cu puțin.