| 22anirolF a întrebat:

Din curiozitate:
Dacă faci testul COVID, ieși pozitiv... ce faci? Ești obligat să te internezi? Ești luat cu izoleta? Rămâi acasă în carantină?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
13 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Depinde de fiecre, unii intra in carantina, alti sunt luati cu izoleta si dusi la spital. Oricum de tratat trebuie sa te tratezi ca nu te lasa astia fara.Esti internat si te trateaza asa zisi ''eroi'' ai romaniei, medici nostri de nota 10 happy

| JicaContra a răspuns:

Esti obligat NUMAI sa intrii in carantina, daca poti acasa, bine, daca nu, la stat
altceva nu esti obligat, poti sa refuzi si tratamentul sau sa ceri sa fi tratat acasa, insa daca ajungi la nivelul ca esti foarte rau, atunci poti fi luat cu forta in baza legilor anti-sinucidere

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

Ai sa plagi ca un copil de 1 an care isi pierde suzeta daca vreodata din nefericire ai sa ai cu adevarat nevoie de ei... nu la boli cronice sau din astea... la vreun accident

| Michaeel a răspuns (pentru suntserios):

Da am sa plâng... Iar ei nu o sa ma trateze decât dacă ofer bani sau parfumuri. Lasă că știu eu cum sunt doctori, dacă nu le dai vreun "cadou" te lasă să mori.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

Accident auto. Da o masina peste tine, ai homoragie, vreun picior rupt ce faci? Te duci frumos acasa ca stii tu ca unii medici asteapta o cafea nu? Sigur acolo pe mijlocul strazii o sa vina unul sa iti ceara un cadou inainte sa iti stranga maruntaiele de pe asfalt.

| Michaeel a răspuns (pentru suntserios):

Cum zici tu.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Michaeel):

E ok, ai mereu varianta sa te stergi cu un servetel umed si sa te duci acasa happy

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns (pentru Michaeel):

"acum 3 ore | MichaelCorleone a răspuns (pentru suntserios):
Da am sa plâng... Iar ei nu o sa ma trateze decât dacă ofer bani sau parfumuri. Lasă că știu eu cum sunt doctori, dacă nu le dai vreun "cadou" te lasă să mori."

DAP, asa sunt doctorii de obicei, DAR, nu in cazul asta, nu, cum o sa ia spaga daca pe ea e covid

| Michaeel a răspuns (pentru JicaContra):

Acum 6 minute | JicaContra a răspuns (pentru MichaelCorleone):

" "acum 3 ore | MichaelCorleone a răspuns (pentru suntserios):
Da am sa plâng... Iar ei nu o sa ma trateze decât dacă ofer bani sau parfumuri. Lasă că știu eu cum sunt doctori, dacă nu le dai vreun "cadou" te lasă să mori."

DAP, asa sunt doctorii de obicei, DAR, nu in cazul asta, nu, cum o sa ia spaga daca pe ea e covid"

Fiecare cu ale lui. Tot nu îmi schimb părerea despre doctori. Am fost des în spitale și vedeam cum mai lua câte o asistenta un parfum iar un doctor un ceas nou... Am mers cu bunicul bolnav în spital și pana n-am scos "plata" n-au vrut să-l trateze.

| JicaContra a răspuns (pentru Michaeel):

Evident, ca si eu am aceeasi parere, spun doar ca in spitalele de covid asta nu se aplica, doar atat spun

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Te izolezi. Dacă ai simptome, te internezi.

| Panamax a răspuns:

Depinde de zona.Au fost cazuri cand bolnavii se simteau rau si nu i-a bagat nimeni in seama si cazuri in care nu aveau niciun simptom si i-au internat la gramada.Ar mai fi de discutat si de falsii pozitivi, adica cand prostii gresesc testul si te interneaza impreuna cu altii de covid si iti baga familia in carantina fara testare.