| DoroteeaH a întrebat:

E adevărat că toate cadavrele oamenilor care au murit din cauza virusului sunt arse, fără a se putea face o înmormântare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
15 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu. La mine in sat au fost inmormantati dar la 3 metri in loc de 2.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Nu, sunt inmormantati, dar in alt mod.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| JicaContra a răspuns:

NU
se pot inmormanta binemercic dupa ce sunt izolate cu folie de plastic

Bula
| Bula a răspuns:

Si urna cu cenusa se poate inmormanta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e adevarat

| mgtow a răspuns:

Unii da, altii nu

| Simpatic a răspuns:

Nu e adevarat! se ingroapa doar ca cicula o directiva sa fie ingropati nu la 2 metri sub pamant ci la 3 metri, cam asta e diferenta majora!

| RobertMoon a răspuns:

Nu-i adevarat, cel putin nu la noi. Nu ai vazut cati pupatori de moaste i-au pupat sicriul lui Pimen?

| vmalex21 a răspuns (pentru Wr3nch):

O prostie.Cadavrele alea oricum sunt bagate in saci impregnati cu substanțe biocide care omoară orice microb.Cata vreme sicriul este sigilat se poate îngropa normal.

| vmalex21 a răspuns:

Sunt arse pe naiba.In Romania sunt 2-3 creatorii umane si o mare problemă cu religia ortodoxă care interzice asa ceva.Nici macar in Italia si Spania nu au fost arse toate.Se îngroapă normal după ce au fost introduse cu tot cu haine si ce mai aveai pe ele în saci impregnati cu substanțe chimice biocide si dupa ce s-a sigilat coșciugul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi popa pimen

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru vmalex21):

Religia ortodoxa nu interzice, doar ca nu agreeaza. Mai putin de luat de pe mort/de la familie... In alta ordine de idei, de citit - https://www.ziaruldeiasi.ro/......15165.html

| Adry05 a răspuns:

Tu cred că ai auzit după ce s-a zis în Italia, acolo așa se practică, cu arsu cadavrelor.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Sunt arse doar cele unde familia decedatului doreste incinerarea, cei crestini cer înmormântarea.