| WhatheWow a întrebat:

De 2012 ani Dumnezeu nu s-a mai aratat oamenilor; sa fie din cauza ca a murit cu adevarat pe cruce iar invierea Lui sa fie doar un mit?

Răspuns Câştigător
| ryukameow a răspuns:

Daca intr-adevar a existat si a murit, atunci invierea a fost o chestiune inventata pentru a face oamenii sa se simta bine, protejati, cu speranta ca binele suprem inca exista.

47 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pe Dumnezeu poti sa Il vezi prin credinta, cu ochi spirituali.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Ce sa faci EmaS, unora ne lipseste "vederea" si trebuie sa distingem anumite lucruri palpabil; doar asa ne putem convinge ca exista!

| MMihai a răspuns:

Să vezi că nu este așa!
http://ro.wikipedia.org/wiki/Isus_din_Nazaret
Isus din Nazaret sau Iisus (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus; n. ca. 4 î.e.n.,[1] probabil Nazaret — d. 30 e.n.[1], Ierusalim) a fost un predicator evreu din Galileea, care a trăit în timpul ocupației romane a Israelului. Isus din Nazaret a fost întemeietorul și a devenit figura centrală a creștinismului. Cu numele Isa ibn Maryam, Isus este cunoscut ca unul dintre principalii profeți ai credinței islamice.[2][3]

După alții tot cea ce este legat de acest personaj Iisus este numai un mit.

| WhatheWow explică (pentru MMihai):

Nu pot sa te contrazic caci si eu cunosc bine istoria lui Isus din Nazaret si din perspectiva crestina si din ce-a islamica insa intrebarea era una retorica ce necesita doar putina filosofeala.

| NAdrian a răspuns (pentru WhatheWow):

Vrei sa il cunosti pe Dumnezeu palpandul? si daca nu reusesti il negi;

| WhatheWow explică (pentru NAdrian):

Tu la care Dumnezeu te referi ca nu inteleg?

| OOOLEOOO a răspuns:

O inviere nevazuta de nimeni, ci doar scrisa.

Infine Dumnezeul meu s-a aratat pe 2 noembrie 1930.

| 4b a răspuns:

Daca crezi ca a murit pe cruce, trebuie sa crezi ca a si inviat...sau crezi doar ce vrei?big grin sa ma ierti da' trebuia s-o spun si p'asta...
Si inca ceva, daca ceea ce afirmi tu e adevarat, ca ''nu s-a mai aratat oamenilor'', asta nu inseamna ca invierea fu un mit.
Sanatatewinking

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Eu doar pun intrebari, madame; raspunsurile sa le gindeasca cine are minte!

| 4b a răspuns (pentru WhatheWow):

laughingpercepui...

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Nici nu-mi faceam probleme ca nu o sa pricepi! laughing

| 4b a răspuns (pentru WhatheWow):

Termin cu chatu' ca poate ma trezesc cu un ignorlaughing
Numa bine...

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Frica uneori ne stapineste, mai mult decit setea de cunoastere!

| RAY a răspuns:

Ai vreo dovada ca s-a aratat acum 2012 ani, eu nu cred ca s-a aratat vreodata vreun isus, dumnezeu, zeu asta pentru ca zeii din punct de vedere logic nu pot exista, ce anume cauzeaza existenta unui zeu?
cum dobandeste acel zeu puterea de a converti energia in materie si puterea de a crea universul de unul singur cauza care l-ar fi creat ar fi creat si alti zeii, apoi evoluativ orice finta trebuie sa evolueze nu poate aparea complexa din nou impossibil
sunt multe lucruri care sunt imposbile pentru a exista orice fel de creator

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Se arata, oamenii nu vad! nu vor sa auda! dincauza pacatului, sunt legati de pacat nu vor sa fie eliberati, Isus poate elibera de pacat!

Scrisori de la Dumnezeu pentru generatia asta:
http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Volume_1

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Testimony of Heaven and Hell [ENGLISH] - Adelaida de Carrillo

http://www.youtube.com/watch?v=Izz37bzBZxc&feature=player_embedded

Tortured in Hell Lived to Tell (part 1)
http://www.youtube.com/watch?v=il_FiKVt-4Y&feature=plcp

Angelica Testimony: MICHEAL JACKSON, SELENA and KIDS in HELL! :
http://www.youtube.com/watch?v=LqwgVo33dyA

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Fata draga, tu chiar crezi in timpeniile astea?

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu cred in Dumnezeu.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru WhatheWow):

Ma rog sa nu fie prea tarziu pentru tine.

| WhatheWow explică (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eviti sa raspunzi la subiect! Foarte bine ca esti credincioasa, vad ca parintii tai in loc de inghetata ti-au dat sa mininci doctrina religioasa. Vrei sa devii calugarita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tantani! A iesit si baietelul la rampa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hahaha! Nu degeaba ti-ai tras numele asta. Ia mai zi!

| stpu a răspuns:

Sa stii ca n-am murit atunci pe cruce laughing
De fiecare cand fac sex cu o femeie, o aud spunand "oooo Doamne!"
Asa ca nu ma supara laughing

| WhatheWow explică (pentru stpu):

rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru stpu):

Exact asa spunea unul cu cucul mic pe care l-am cunoscut eu.

| stpu a răspuns (pentru anonim_4396):

Si? A uitat sa te plateasca? Ups!

| anonim_4396 a răspuns (pentru stpu):

Esti un tantalau. Macar inteligent daca ai fi.

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

,,Pentru că zici: „Sunt bogat, m-am îmbogăţit, şi nu duc lipsă de nimic", şi nu ştii că eşti ticălos, nenorocit, sărac, orb şi gol,
18 te sfătuiesc să cumperi de la Mine aur curăţat prin foc, ca să te îmbogăţeşti; şi haine albe, ca să te îmbraci cu ele şi să nu ţi se vadă ruşinea goliciunii tale; şi doctorie pentru ochi, ca să-ţi ungi ochii şi să vezi.,,

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

Eu nu "cumpar" nimic de la nimeni; unii vind doar iluzii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru stpu):

Ha, ti-ai schimbat raspunsul. Sa mai astept vreo 3 la fel de inteligente ca asta? Hai recunoaste ca esti poponel cu gaurel cu care se joaca un baietel!

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Sigur nu fumezi?
Dar daca ai incerca, poate ca ai gasi. Mantuirea este fara bani si fara plata, in mod gratuit.

| WhatheWow explică (pentru EmaS):

La ce te referi cind spui " fumezi"? Daca intrebarea ta are cea mai mica nota de rautatate sa stii ca si eu pot sa fiu prost crescut, chiar daca esti femeie!

| Qinz a răspuns:

In biblie spune ferice de cei cu sufletul curat ca numa el o sa-l vada pe Dumnezeu, si in zilele noastre asa ceva nu exista.

| WhatheWow explică (pentru Qinz):

Bine bine, in Biblie se spun multe dar gindirea ta ce spune?

| Qinz a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu zic ca o sa se arate cum scrie si in apocalipsa la sfarsitu lumi...

| Kabuto79 a răspuns:

Hmm poate e din cauza ca nu exista.

| Gabbriell a răspuns:

Dumnezeu nu a murit pe cruce, ci fiul sau Isus Hristos si a inviat dupa 3 zile.
Pe Dumnezeu nu ai cum sa-l vezi, nimeni nu-l vede, suntem prea pacatosi.

| ryukameow a răspuns (pentru Gabbriell):

Cum a putut avea Dumnezeu un fiu daca El este un duh?

| comandamente a răspuns:

Studiaza biblia si crede cele scrise an ea, altfel vei ajunge an iad negresit.

| WhatheWow explică (pentru comandamente):

De studiat am studiat-o, atit ca nu cred in ea; asta inseamna ca nu merg in Iad!
Trolling test failed!
Si cum se spune : pentru TROLL, ignore! Daca stii sa-l citesti corect are si rima!

| Uofficial a răspuns:

Dai cu praf de mers ca esti dus...winking

| Estera1 a răspuns:

Dumnezeu a murit pe cruce dar a inviat.Iar apoi s-a inaltat la cer.El v-a mai veni pentru a doua oara pe pamant dar eu nu stiu cand va veni.Pentru mai multe informatii citeste Biblia!

| Papushika99 a răspuns:

Daca tot crezi ca Dumnezeu nu exista, cine a contruit Pamantul? cine ne da ploaia, soarele, vantul totul? De ce crezi ca in ultimul timp se intampla numai catastrofe? Pentru ca exista persoane ca si tinr care nu cred in El, si EmaS sunt perfect de acord cu tinewinking

| WhatheWow explică (pentru Papushika99):

Inteligenta ta se revarsa draga; vezi ca poate contamineaza pe cineva!

| anamarialupu a răspuns:

Dumnezeu exista... kopiiluuu!

| WhatheWow explică (pentru anamarialupu):

Atunci sa-ti ajuteeeee....doamnaaaaaa!