| Goddessss a întrebat:

Hey!
Cum si unde se pot face teste pentru virus?
Mi-e frica sa nu il am...
Mi-e cald si imi curge nasul si mi-e cam frica.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
27 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

N-ai virusul, ești doar proastă.sad

| Goddessss explică (pentru DeathIncarnate):

Stiu, ai dreptate happy

| Mosotti a răspuns (pentru DeathIncarnate):

Nu e proasta, are anxietate, este o afectiune si nu tine de noi sa ne panicam sau nu, daca avem aceasta afectiune, nu stiam ca are, bine ca a spus.
Ca si daca omu ar fi prost dar sanatos tot nu se panicheaza! Nu se panicheaza ca pur si simplu nici nu intelege ce e cu virusake asta, ca sa te panichezi trebuie sa intelegi pericolul, prostu isi vede e ale lui, hahah hihihi hehehe la baute, uite-te in tandarei ce atitudine au aia de ignoranta totala si nepasare.
E ca aia cu bomba si prostu, "a? E pericol ba? Pai si mie imi face rau bomba aia de care vorbiti voi?".

Un destept nu intra in panica tare dar are fina frica si e prevazator si se protejeaza.

| Mosotti a răspuns:

Nu mai avea frica, daca curge nasul ai raceala, au zis si astia ca nu are treaba, daca aveai si se manifesta mai urat, aveai febra mare, dificultati de respiratie, nu ca ti-e cald, ca si eu am si acum niste valuri asa de caldura uneori dar nu e febra. Daca ti-e cald e bine, cand ai febra ti-e frig!

Si pana la urma ce o fi o fi, frica nu isi are sensul ca oricum nu rezolvi nimic. Si daca l-ai avea si nu se manifesta, e tot aia, tot se va manifesta indiferent ce faci, dar n-ai, ai intrat tu asa in panica degeaba. Oricum se dau tratamente pentru simptome ca si la gripa normala, nu pentru cauza, ca nu exista.
Si marea majoritate nu au probleme, simt slab treaba sau deloc, trec cu bine de la sine peste asta.
Doar o minoritate ajung nasol, si o minoritate si mai mica moare, pai si la gripa normala se moare, dar nu ai frica, nu? Aveam 57 de decese din cauza gripei normale acum 2 saptamani.
Deci nu e problema, probabilitatea sa iei este foarte mica.

Deci daca ti-ai lua-o nasol, nu ai ce face si daca afli ca l-ai luat, dar acest daca e putin probabil. Si la spital aia mai grav, ce crezi ca le face? Ii pune la ventilatie mecanica ca sa nu moara de la dificultatile de respiratie si ii tine pana ce corpul invinge boala, si atat. Si daca corpul nu rezista, ghinion, aia e.

Infrunta realitatea cu demnitate oricare ar fi ea. Uite eu, zic ce o fi o fi, ma protejez cat pot si aia e, nu o iau, f bine, o iau, iarasi bine, nu am ce face.
Tu vei fi sanatos daca respecti regulile si stai mai mult acasa ca sunt multe de facut acasa.
Astia au zis minim stat acasa 6 sapt, mediu 8 si ideal 10, deci nu e de glumit.

| Goddessss explică (pentru Mosotti):

Sunt doar răcită si cum sufăr de anxietate, m-am panicat cam tare.
Am avut o febra musculara in tot corpul cum am făcut sport, m-am simțit ciudat si apoi dintr o data a început sa imi curgă nasul laughing
si m-am speriat si am cautat ca proasta de simptome si am făcut un mic atac de panica.
Si tot ma gândeam ca nu aveam cum sa il iau, ca nu mi am atins nimic cu mâinile, numai telefonul de nu l am dezinfectat de enspe mii de orii, si cărțile si căștile, absolut tot.
laughing
In fine.
Mersi de comentariu!?

| Mosotti a răspuns (pentru Goddessss):

Este de inteles, daca ai anxietate e normal sa simti asa, si sa cauti panica cum s-ar zice, dar aia e, sti ca e fals insa totusi simti frica aia din pacate. Oricum faptul ca nu e real, poate te mai linisteste. Te-ai dus la medic sa tratezi anxietatea?! Ca banui ca nu e de azi de ieri.

| Goddessss explică (pentru Mosotti):

Am trecut peste, din fericire.
Am foarte mult de lucrat la mine si la felul in care percep si vad lucrurile. Pt. mine e destul de greu să ma calmez in situații serioase si sa nu ma gândesc atâta de mult si prost.
Mersi mulți de răspunsuri.
?

| Mosotti a răspuns (pentru Goddessss):

Pai daca nu aveai anxietate vedeai de la sine cum trebuie lucrurile, anxietatea te face sa le vezi asa, si de multe ori constient sti ce trebuie, dar simti altceva!
Dar daca reusesti singura sa contrezi, este okey, insa dupa cum vad deja si de data asta te-ai panicat, daca ai trecut peste, e okey, eu ti-am explicat de ce sa nu te panichezi. Daca reusesti singura sa fi bine doar ca sti ca percepi eronat, e okey.
Acceptam realitatea cum o fi, nu trebuie frica, si daca murim, aia e, nu conteaza, ce o fi, o fi, desi probabilitatea e f mica.
Daca nu si nu, va trebui sa te duci la un medic mai ales daca inainte nu erai asa, adica daca de la un timp ai devenit asa.

Foarte multi am observat si am deschis si intrebare despre asta, nu iau in calcul probabilitatea extrem de mica sa o ia, ci iau in calcul direct efectele problemei dupa ce au patit altii.
Lasam pe altii!

Medicul Razvan Constantinescu din spitalul Sf Spiridon din Iasi a zis ca nu e mare chestie asta, ca si mortalitatea la gripa normala e 2, 1 %, la corona 2, 4, adica cumva ca se face panica degeaba, acum nici eu nu stiu ce sa mai cred, e sau nu e cine stie ce. Ii si insulta urat pe cei ce cred ca e mare chestie, s-a oferit sa se infecteze el ca sa arate.
Ii face dobitoci si altele, nu e normal nici asa. Am ce a zis pe tel.

Uitati aici ce spune:
https://www.facebook.com/razvan.constantinescu1/posts/2855477161162556

| Nemessys a răspuns:

Apelezi la medicul de familie. toata lumea trebuie sa faca asta. Iti dai seama cum ar fi daca toata lumea si la cel mai mic semn, s-ar duce la spital? Ar verifica 1000 de oameni care de fapt nu au virusul si pana ii verifica pe aia, mor altii 1000 care de fapt il aveau.

| Goddessss explică (pentru Nemessys):

Si medicul de familie ce poate face?
mor de frică, jur.
Nu știu sa imi fi atins ochii sau nasul, am ieșit odată si tot am dezinfectat, dar nah, cine știe...
Mi ft frica.
Am cautat simptomele, si nasul imi curge putin, îmi este cald si eu sper sa fie o simpla răceală.

| Nemessys a răspuns (pentru Goddessss):

Medicul de familie te intreaba mai bine de simptome + alte intrebari si daca el considera ca sunt semne de covid, atunci te trimite la spital. Nu te poti duce la spital fara sa apelezi la medic. Sau chiar si daca te poti duce, medicii nu o sa se uite cu ochi buni la tine cand o sa zici ca ai venit acolo fara sa fi mers la medic.

| DarthNiger a răspuns:

Sincer in locul tau nu m-as duce, toate spitalele sunt focare de infectii de coronavirus, au murit oameni care s-au dus in spitale sa isi trateze o problema de sanatate si au ajuns sa moara de coronavirus, infectati direct din spital, fie de cadre medicale care nu au echipamente necesare, fie de alti pacienti deja infectati, cumpara-ti niste Nurofen, fa-ti un ceai, odihneste-te, ia totul din pripa, nu iti recomand in niciun fel sa te duci in spital dintr-o simpla raceala, daca ai posibilitatea, cheama medicul direct la tine acasa, eu am inceput deja sa ma tratez singur in caz de ceva, nu cred ca ai coronavirus doar pentru ca iti curge nasul, sunt multe alte simptome pe care le poti avea, eu am avut o gripa sezoniera cu tuse, nas infundat, oboseala acum cateva zile si am inceput si eu sa ma sperii la fel ca tine degeaba, daca nu ai intrat in contact cu cineva venit din alta tara, atunci nu ai nimic, respecta izolarea, igenizeaza-te cat mai des, nu intra in contact direct cu alte persoane daca nu sunt din familia ta, alimenteaza-te sanatos si o sa fi in siguranta, nu am destula incredere in sistemul de sanatate romanesc in momente ca acestea, nu incerc sa te influentez sau ceva, dar asta e parerea mea, multa sanatate si ai grija de tine!

| Goddessss explică (pentru DarthNiger):

Is tânără si is foarte panicata.
m-a luat asa dintr o data si stau si ma gândesc cum naiba, ca știu sigur ca nu am vb cu nimeni, nu mi am atins DELOC fata, nici ochii, nici nasul, nici nimic si acum pe seara am frisoane si imi este cald.
Si ma panichez, deoarece am cautat si zice ca primele simptome ar fi febra (care daca o sa o am, nu știu ce naiba o sa ma fac), '' runny nose'', chiar imi curge nasul si imi este groaza sa nu am.
Tuse nu am.
Sunt foarte panicata.
Sper sa fie o răceală cum am făcut sport?
Ma tem, serios.
Mai ales ca o zis acolo ca la început ii ca simptome de răceală.
?
Nu știu ce naiba sa ma mai fac

| DarthNiger a răspuns (pentru Goddessss):

Nu cred ca ai coronavirus, poate o simpla raceala sau o simpla gripa, o astenie, acum cateva zile a fost rece cu temperaturi de 5-6 grade Celsius iar acum sunt peste 15 grade in majoritatea tarii, diferentele de temperatura ne poate afecta sistemul imunitar, fa-ti un ceai cald si cumpara-ti niste medicamente de raceala si gripa, dar nu antibiotice, insa daca stii ce antibiotice ai mai luat si au fost bune pentru tine, ai putea, insa le iei doar in cazul in care gripa nu iti trece si se inrautateste, asa cum am zis, si eu am fost bolnav acum cateva zile si nici macar nu am iesit in afara casei decat in curte uneori, nu sunt genul de persoana care sa iasa din casa prea des, iar in momente ca astea chiar nu ies, chiar m-am mirat cum am putut sa racesc, nu te speria, atata timp cat ramai in casa cat mai mult, totul o sa fie in regula, sunt persoane de peste 100 de ani care au reusit sa scape de virus.

| Goddessss explică (pentru DarthNiger):

M am mai calmat. Mulțumesc.❣️
mi am făcut un ceai fierbinte cu lămâie si am pus miere după ce s-a racit.
cum am suferit de mult de dureri de cap si cum sufăr de anxietate, gata a fost de mine.
Pur si simplu asa, dintr o data, m-a luat o căldură, aveam frisoane si tor asa, nu mai puteam respira de spaima, am cautat pe internet si am văzut ca cam astea ar fi simptomele si mai ca nu am avut un atac de panica.
Doamne...
Si ma gandeam cum dracu sa il ia daca ai mei nu au nimic si eu știam sigur ca nu am atins nimic si ca is cea mai atenta din familie.
Horror ce vremuri trăim

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verifica sa vezi cât ai temperatura tu fiind anxioasa asociezi o simpla răceală cu covid-19 bea ceai călduț și pune-te în pat și vezi cum te simți mâine. Teste nu se fac nu prezinți simptomele a acestui virus te panichezi degeaba și oricum anticorpii lar elimina dacă doamne ferește ai avea corona da nu ai asa ceva ia ți mâine ceva pentru întărirea sistemului imunitar îți sugerez sa mănânci usturoi timp de câteva zile dimineața și multe fructe. De la schimbările bruște de temperatura poate fi stai chill don t worry be happy happy

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

laughing) Asa o sa fac

| anonim_4396 a răspuns (pentru Goddessss):

Ok Take care of you sweety happy

| Goddessss explică (pentru anonim_4396):

❤️

| Eugen80 a răspuns:

Ca sa nu iesi din casa, dai un telefon la 112 si chemi o salvare pentru a se face un test de Covid. Sunt obligati sa vina, iti vor lua material din gat si 14 zile stai in casa obligat, dar in cateva zile 4-5 max ar trebui sa vina rezultatul! Daca nu ai, ai scapat de restul zilelor de carantina, daca ai, stai restul zilelor pana la 14 si apoi iti mai fac inca un test ca sa iti confirme ca ai scapat.
Personal nu cred ca ai, dar ai dreptul sa suni la salvare si oricum pentru TOTI este mai bine daca ramai in auto-carantina acasa la tine. In spital... si daca n-ai o sa iei!

| Goddessss explică (pentru Eugen80):

Is doar răcită laughing
Am făcut sport cu geamul deschis peste zi si dupa o fostul prea mare contrastul de temperatura.
Chiar sunt ok?
Ms oricum

| JulyDreams a răspuns:

Si eu zic sa iti suni medicul de familie ca sa vorbesti cu el. Si sa o iei logic, ca sa nu te mai ingrijorezi. Daca iti e cald, nu inseamna ca ai febra. Ia-ti temperatura ca sa vezi. Iti poate curge nasul si daca ai stat in frig sau curent.
Chiar daca ar fi sa fie virusul, se stie ca 0, 04% din cei cu varste intre 10 si 19 ani ajung la spital. Adica 4 persoane din 10.000 infectati. Le trece usor cu medicamente si nu le apar complicatii. Tusesc putin, au febra cateva zile, se simt obositi si apoi le trece la fel cum a aparut.
Stai si tu mai departe de oameni cateva zile, pana vezi cum evolueaza. Si evita sa atingi nasul si gura, ca sa nu raspandesti pe obiecte.
Poti sa-l urmaresti si pe doctorul asta. Aici vorbeste despre un studiu pe 55 mii de oameni, legat de simptome si rata de spitalizare.
https://www.youtube.com/watch?v=c_BCQS1sSQQ
Sanatate :)

| Goddessss explică (pentru JulyDreams):

Doamne, m-am mai calmat. Am tremurat si am avut un atac de panica.
Am făcut sport cu geamul deschis, taică-meu o pornit căldură si dintr o data m-a luat o stare oribila.
Acuma is ok happy O '' micuța'' răceală
Jur ca nu mai ies veci din casa.

| JulyDreams a răspuns (pentru Goddessss):

Cand te panichezi chiar nu mai stii ce sa crezi. Ma bucur ca ti-a trecut panica happy

| andiceasu95 a răspuns:

Pentru simptomele pe care le-ai nu cred ca ai nevoie sa faci testul pentru corona virus

| Goddessss explică (pentru andiceasu95):

M am mai calmat. Doamne Ferește!
am băut un ceai cald.

| AlexMh a răspuns:

Daca iti curge nasul si/sau stranuti, nu il ai. E primul semn ca nu il ai. Nu se manifesta asta. Uiti ca exista si gripa de sezon si chiar si asa lumea mai raceste din simple metode de neingrijire corespunzatoare.