| Mosotti a întrebat:

Intrebare si pentru useri si pentru psihologi, eu de exemplu nu iau in calcul prea mult efectul virusului cat iau probabilitatea in calcul! De ce majoritatea fac invers?

Daca de exemplu in Bucuresti acum cateva zile erau doar 188 cazuri, din 2 milioane, probabilitatea sa o iau mai ales ca ma mai protejez este infima, deci nu ma tem prea tare. Ca daca ar fi 60 de extrageri in 60 zile si joci la loto zilnic cu probabilitatea cu care poti lua corona, nu castigi sigur.
Mai ales cand erau 308 cazuri in toata tara, lua lumea alimente, goleau magazinele aiurea.
Eu nu stiu de ce nu putem gandi mai ponderat, sa fim calmi ca sa fie un echilibru.
Si pana la urma daca ne-o luam, asta e, trecem sau nu peste asta, dar nu stau acum cu frica ce o fi, vedem atunci, nu inteleg ce atata panica, trebuie sa ne traim fiecare zi normal si sa ne bucuram de ce avem.

Au murit x numar, sper sa nu fiu si eu printre ei, dar nu "aaaoleu...", ca poate eu nu o sa fiu atins si o sa fie bine daca ma protejez.

Iar in casa nu stiu ce atata smecherie ca se sta, exista atatea de facut acasa la calculator, telefon, TV si altele.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
45 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai da, in loc de vise mai bine ne gandim cum sa facem sa scapam, sa ne protejam cat putem, macar facem tot ce putem, si ce facem daca iese haos, si cum zici, va fi rau, dar daca le da bani pana se termina, scapam.

Daca nu se testeaza toata populatia cu teste PCR adica din alea bune, e rau oricum, ca s-a zis azi ca sunt multe persoane care sunt infectate, virusul deja actioneaza, se si vindeca de la sine si nu au simptome ca nu simt, astia contamineaza n persoane.
Deci cand carantina dispare, cei care s-au anuntat dupa 14 zile in carantina sunt depistati ca le e rau, restul nu se anunta ca nu au de ce, ies afara si te sparge pe tine, pe mine, si e la loterie cum reactionam, deci cum zici, va fi rau.

Tu nu vezi ca in SUA oamenii nu viseaza? Si-au luat arme, a crescut vanzarea cu 70 %.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Hai, lasa tu SUA in pace si armele, de ce nu zici de Korea de Sud ca si-au revenit. Problema principala este statul incapabil sa gestioneze situatia din cauza faptului ca avem un sistem de sanatate prost si corupt de catre politicieni, ca managerii spitalelor sunt pusi politic, ca trebuie sa dai o spaga sau sa cunosti pe cine trebuie ca sa devii medic. Am mai zis si o mai spun o data, numarul este cu mult mai mare decat cel declarat, asa este peste tot, dar la noi diferenta dintre numarul declarat si cel real este mult mai mare pentru ni se ascund niste chesti. Medicilor li se fac aluzii ca vor avea dosar penal daca sufla o vorba.

Va fi rau imediat ce iesim din criza asta, dar dupa daca vom invata ceva din toata nebunia asta, atunci vom spune ca a meritat intr-o oarecare masura.

Uite o masura pe care a propus-o Cristian T.P. si anume daca nu stai in carantina sau pleci din izolare nejustificat, atunci sa nu mai ai dreptul la tratament, la terapie intesiva comparand aceasta situatia cu cea a celor care sunt pe listele pentru donatiile de organe, pentru cei care primesc organele, desigur. El spunea ca pe acele liste subiectii sunt evaluati pentru a primi organele, iar daca spitalele, hotelurile, toate paturile vor fi la capacitate maxima, atunci de ce sa nu evaluam cine intra pe patul respectiv, unul care a stat cuminte in izolare sau unul care a plecat beat, nejustificat la 2 dimineata sa i-o traga unei proaste?!

Tot ce facem noi in Romania este sa rezistam pana iese vaccinul pe piata.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai de ce sa lasa SUA si armele? Ca e reprezentativ, a zis unu "cine stie ce mai scoata natura umana la suprafata", adica s-ar pregati pentru situatia aia, insa nu cred ca va fi cazul.

La noi da, avem sistem de sanatate prost si ma mir cum de nimeni nu a facut nimic la asta, pana la urma ce pierdeau daca ii punea la punct pe managerii de spitale?! Din contra, castigau electorat multi ani, adica nu era in dezavantajul lor ca sa aiba motive sa nu faca asta, de aia ma mir.

Nu vom invata mai nimic, poate putin politicienii da, dar si aici ma indoiesc, dar ai dreptate, metoda ar fi perfecta, cine fuge si o ia, sa nu mai aiba dreptul la asistenta medicala daca va fi grav, dar se aplica? Nu, deci nici asta nu e real din pacate.
Cu numarul infectati ca e mai mare, este corect, nu neg, normal ca e mai mare.
Tu nu vezi ma ca fug din carantina si incearca sa fenteze? Tu nu vezi ca ei nici nu realizeaza ce se intampla nici acum? Vin din afara si mint ca vin din Ungaria, astia sa invete ce?

Iar ai dreptate, trebuie sa rezistam pana iese vaccin, insa om rezista pana la sfarsit de an?!

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, ce legatura este intre coronavirus si faptul ca in SUA oamenii si-au luat arme? Il impusca in cap sau ce laughing?
Castigau electorat daca tu erai electoratul tinta, dar nu esti. Electoratul tinta este ala care sare la o sticla de ulei, fie ca vine dintr-o marire de salariu, pensie sau direct produsul ("Prosti, dar multi").
Vad ca nu realizeaza si sunt de acord, in acest punct nu mai exista masuri treptate, ci instante. La inceput da, trebuiau luate masuri in mod treptat ca sa nu intre nimeni in panica si constientizeze despre ce este vorba.
Va rezista cel mai disciplinat, le va fi greu celor care sunt invatati afara, va intervenii depresia, dar trebuie sa fim constienti ca suntem in chestia asta impreuna.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Are mare legatura corona cu armele, ca oamenii au luat in caz ca din cauza la corona iese haos, nu ar mai fi de mancare, fiecare face ce vrea si posibil sa te atace si pe tine, ce intrebari pui si tu! De fapt asa a zis si ala caruia i-a luat interviul, ca de aia s-au marit vanzarile acum.

Electoratul tinta ar fi ala care ar face mai multe pentru om, si daca rafaceau sistemul medical bine, era mult mai bine pentru ei.

Cu depresia nu vad de ce, am repetat de n ori ca e voie sa se iasa afara zilnic prin apropierea casei, dar nu la 5 m, destul spatiu, deci unde e problema? Ca nu mai panamareaza ei la baute si prosteala la terase? Asta nu conteaza, sa mai stea si pe acasa sa invete ceva, sa mai faca si altele ca sunt destule de facut, chiar unu din asta mai celebru la TV a zis ieri ca nu are timp sa se plictiseasca acasa. Cum trebuie sa mai faca si altceva in afara de prosteala, gata, ii ia depresia, comica faza.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

:)) Dovada ca in America colcaie de prosti.

La electoratul tinta nu inteleg ce vrei sa spui, dar cred ca nu intelegi ca cei ce vor spitale nu se duc la vot intr-un numar atat de mare comparativ cu cei ce se duc pentru un mic si o bere, asa cum era la Cacana.
https://www.youtube.com/watch?v=JX3vUo7dDFw

Ca tu poti sta in casa fara probleme, pentru ca tu ai internet, TV, nu iti pui intrebare ce fac dupa fara servici, fara bani, nu te macina nici o intrebare de genul asta. Dar ala care sta in casa il doare-n cot de aia cativa metri din fata blocului, va sta macinat de griji si fara internet, poate doar cu TV-ul in brate si ratele la banci;). Te-ai gandit la toate astea? Si nu-i mai baga pe aia in fata care ies aiurea pe strada, vorbesc de adevaratele probleme ale izolarii.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Aaaa, am inteles, daca le da o bere, se duc la vot. Bine, daca mai fac si spitale ca lumea, mai castiga in plus niste oameni la vot, e un avantaj.

Nu m-am referit la cei ce nu au bani, ca aia-s alta categorie, ma refer facand abstractie de asta, ca multi nu de asta se plang! Sunt tineri care-s la liceu, nu au nici o treaba, au de toate acasa,
nu invoca lipsa bani, dar ii mananca sa iasa la panarameala neaparat, stiu ce vorbesc. Daca ies pe langa casa nu le convine nici asa.
Nu am discutat de cei care nu mai pot acasa ca trebuie sa se duca la munca, ca aia e si normal ca zic asta justificat.

Acuma orice taran are internet, ca are telefon. Pai am fost la tara in decembrie la rude, nu aveau bani cine stie ce, dar aveau smart-uri chiar daca nu scumpe. Dar sigur, sunt oameni care nu au, insa in oras atat timp cat le da cei 75 %, e okey, insa e nasol se pare ca-s 1035000 contracte de munca suspendate si incetate, sa vedem daca le da bani si luni de zile daca nu se termina problema.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Imi place cum am discutat pana acum. Dar pune-ti intrebarea ce nascoceala o sa mai scoata nebunii astia, ca va fi o criza financiara cu siguranta.
Vor scadea salariul minim, si asa mizer?!
Vor justifica toate rahaturile pe care le vor face dupa cu ideea ca este criza economica?!
Imi plac cei de la USR cum s-au folosit de situatie pentru a readuce in discutie taierea pensilor speciale, foarte oportunisti baietii, imi plac.
Da, orice taran are internet. Ma uitam la TV prima dorinta a copilului sarac era o tableta, nu frigider, nu masina de spalat, ci o tableta. Inteleg ca este copil, dar nici adultul nu gandea prea departe.
Deci exista neincredere, exista prostie, exista conspiratie si fara informatii concrete este greu sa le justifici oamenilor un fapt real, ei o vor tine tot pe a lor: "Mai dai dracu', ma, ca a asa a zis si cu gripa porcina si n-a murit nimeni", am auzit argumentul asta si chiar nu am avut o replica prea buna. O discutie cu unu necredincios in existenta coronavirusului este similara cu cea dintre un ateu si un crestin, n-o scoti la capat pana cand ajungem in punctul final, crestinul moare, iar celalalt intra la terapie intesifa daca mai apuca din cauza coronavirusului.
Ce ma roade pe suflet este faptul ca tinerii pleca nejustificat si cu ideea ca sunt imuni, pe aia chiar le-as face niste lucruri foarte urate, desi sunt constient ca nu este un mod agreat de societate de a te manifesta in astfel de situatii. Este ceva in mine care imi zice uneori rupei capul.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Criza economica va fi cam peste tot nu doar la noi, la noi si mai si, nu e nascoceala, atatea locuri de munca sunt pe off, oamenii au mai putini bani, taxe la stat si mai putine decat erau, deci buget si mai mic, nu doar ca au mai putini bani, dar ii ia si gena aia ancestrala sa stranga la ciorap gandind ca vin vremuri mai grele, in loc sa-si traiasca clipa la maxim, deci si daca mai pot cumpara nu stiu ce, nu vor mai cumpara si nu vor mai folosii anumite servicii, adica nu tin la calitatea vietii ci la o idioata durata si atat. Eu unu tin la calitate, nu la cantitate sau durata.
Plus ca si dupa pandemie mult timp omu are frica tampita si tot nu mai va face vanzare nici la cati bani are aia mai putini, nici calatorii nu va mai face cu una cu doua pana nu trece frica.

Daca nici statul nu va mai putea suporta banii aia pe luni de zile, e mai rau. De unde dracu sa le dea 6-7-8 luni sa zicem? De imprumutat, pai cum? Cine iti mai da cand fiecare baga pentru el ce are. Italia a dat steagul UE jos ca nemtii nu i-au ajutat, a trebuit sa vina rusii sa-i ajute. Ei si-au pus problema sa le dea pana la 16 aprilie cat era starea de urgenta, dar se va prelungi cel putin pana la 15 mai, asta daca se respecta carantina, dar nu se respecta!

Asa ca iti dai seama ce "economie" vom avea. Vom avea una praf pe bune. Bine, daca stau sa ma gandesc 1 milion de someri inseamna 5 % din populatie, n-ar trebui sa fie o problema sa fie sustinuti a la long, si 8 % nu era ceva alarmant, dar nu stiu daca se poate totusi. E, daca ii imprumuta, f bine, da din ala.
Si cum am zis, orice om vrea net, probabil ca banuie ca frigideru e de la sine inteles ca trebuie sa existe, sau daca nu, pentru ei e mai importanta comunicarea poate.

Pensiile speciale trebuie micsorate asta clar, ca au adus vorba aiurea si ca de fapt nu vor sa faca ceva in sensul asta, este adevarat.
Cu aia care se cred imuni si fac prostii, si eu la fel, imi vine sa le rup gura, tot asa vine din mine ceva, am asa o revolta. Ca ne omoara pe toti, sau nu mai iesim din casa un an, nu ca dupa 15 mai anul asta.
Am revolta si pe autoritati ca nu au treaba nene, pai daca eram eu, ii bagam la parnaie pe managerii de la spital Suceava, ce demisii? Nu dadeam amenzi care nu vor fi platite, la puscarie daca nu respecti carantina.
Nu intra nimeni si nu iese din tara de nicaieri, le dau bani sa stea unde sunt si sa nu vina, nu omor o tara pentru niste 1-2 sute de mii.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Da, pai, cred ca am terminat cu terapia de grup, ne-am deplasat atat de mult de la intrebare incat a trebuit s-o recitesc laughing. Imi place cum gandesti in unele aspecte. Mult noroc! big grin

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Da, mersi, pai aia e, daca multa lume ar gandi mai ca lumea, am trai mai bine.
Dar oricum eu tot nu am inteles de ce lumea nu se gandeste intai la probabilitate, aia ce a zis doamna psiholog ca fiecare e cum e, nu e un raspuns, intrebarea este de ce cam 85 % sunt de fapt la fel, eu asta am sesizat, din moment ce foarte multi oameni fac la fel, deja nu mai e vorba de diversitate, ci e altceva la mijloc.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Este neincrederea in existenta virusului, asa cum a fost cu pesta procina si gripa aviara (stiu ca exista, dar nu s-a intamplat nimic la cata valva s-a creat pe atunci. Si sa nu uitam ca pesta porcina nu a trecut si pe la ferma domnului Dragnea). Daca-s tineri isi spun ca n-o sa pateasca nimic, iar daca-s batrani traiesc cu ideea ca au trait destul si nu regreta nimic.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Eu vad ca e pe dos, ca daca era cum zici nu mai era lumea asa panicata, eu vad ca le e frica de nu se poate, si psihologii au explicat de ce, ca se concentreaza la efectele bolii, nu ca e f putin probabil sa o ia.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Acolo unde exista panica, exista si din cauza inexistentei transparentei guvernului/statului care nu ofera raspunsuri, iar in aceste cazuri cetatenii isi aleg singuri raspunsurile:
-virus scapat din laborator
-scop de exterminare in masa a omenirii etc.
Si da, exista si actiunile irationale cum ar fi cumparatul masiv, ai observat ca au fost cazuri in care oamenii au returnat produsele dupa ce au observat care era nivelul situatiei de fapt?
Oricum ii prefer pe cei panicati decat pe cei nepasatori.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Si asta e adevarat, ca aia mai panicati mai iau masuri, ceilalti cucu.
Si chiar daca, ce? Infruntam realitatea si daca e scapat de unde o fi, si daca e exterminare a omenirii, deci oricum ai da-o tot nu se explica panica la o adica. Murim si gata, sau nu murim. Eu asa vad treaba. Oricum nimeni nu imparateste lumea, tot la dracu ne ducem in final, ce mai conteaza ca mai devreme la o adica, evident ca nu e de preferat, dar trebuie luat si asta in calcul.
Chiar un popa zicea ieri la TV ca nu trebuie sa ne fie frica de moarte ca oricum murim toti pana la urma.

Nu stiu de oameni care au returnat produsele, oricum alea alimentare durabile le poti folosi, nu e nevoie de returnat.