| Radandam a întrebat:

O răceală cu strănut este semn comun cu covid19? Adică e un simptom des întâlnit? păreri?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
| Puscas1978 a răspuns:

Nu

| Saiko10 a răspuns:

Poti sa ai doar o raceala, am avut si eu de cateva ori in timpul asta. dar totusi ai grija, daca crezi ca ai covid suna la urgente fara frica, doctorii sunt acolo sa te ajute.

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Simptomatologia cheie si cea mai des intalnita la covid este pierderea gustului si a mirosului. La astea se mai adauga tuse seaca si febra, ca frecventa. In principiu daca nu ai simptomele astea, nu te agita.

| Radandam explică (pentru StefanChriss):

Nu am niciunul din astea sincer.

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru Saiko10):

Sunt acolo să ne omoare! E o minciună cu covid-ul ăsta

Bunicul meu în vârstă de 52 de ani a murit au zis că de la covid dar de fapt el avea o răceală gravă la plămâni

Lucra ca ospătar în Brașov a murit pe 20 feb

Bunica mea trăiește ea și un doctor mi-a confirmat că a avut de fapt o răceală gravă și că și-ar fi revenit doar că la intubat și anesteziat prea mult o javră de doctoră și așa la omorât

Și ca urmare la dat de covid când de fapt avea o răceală

Apoi nici în biserică când l-au adus la Constanța nu ne-a dat voie să îl băgăm

La băgat gol într-un sac și așa la îmormântat

Sper să facă pușcărie javra aceea ce mi-la omorât
Era un om cu inimă mare și e adevărat că se enerva dar avea dreptatea lui

Înainte să moară cu câteva săptămâni mi-a trimis bunica din Brașov geaca cadou luată de el pentru mine și acum când o îmbrac încă îmi vine să plâng

Deci ca urmare doctori au ajuns niște javre împuțite

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Trist...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Stii cand se intubeaza un om nu?
Cand efectiv nu mai poate respira.
Sti ce se intampla cu un om care nu mai poate respira si nu este intubat? Nu?

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru suntserios):

Țin să Menționez că el la fumat a renunțat de ani mulți și nu avea nici o problemă care să îi afecteze respirația
El la Brașov la munte s-a îmbolnăvit de o răceală și doctoră la anesteziat și intubat aiurea nici nu pot să o numesc doctoră
Și cred că ști că un om care respiră normal și bine nu trebuie intubat
El nu trebuia intubat și anesteziat
Cred că îți dai seama ce poate cauza anesteziat-ul în exces și fără nici un motiv
La fel și intubatul
Noi acum suntem într-un proces pentru ce-a făcut aceea doctoră deci știm ma-i bine ce s-a întâmplat

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Sunt extrem de curios de un motiv in plina criza medicala si de ventilatoare pentru care un medic ar intuba un pacient care nu are nevoie de intubatie...

| Gabriela19loredana77 a răspuns (pentru suntserios):

Ști ceva sunt mii de cazuri cu medici care au omorât oameni în spitale și care unii zic că din greșeală

Dacă nu crezi treaba ta dar eu și familia știm ma-i bine

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Gabriela19loredana77):

Stiu, stiu... In tara asta toata lumea stie mai bine decat medicii

| Monst a răspuns:

Clar nu

| Monst a răspuns:

Clar nu nici nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai dubii in vreun fel, incearca sa iti faci un test rapid luat de la farmacie