| Qmadalina319000 a întrebat:

Buna seara! De aproape 3 zile am racit cam rau, primul simptom a fost gâtul. M am trezit cu gatul foarte uscat si iritat, am baut 1 litru de apa si la fel ma simteam. A doua zi a inceput sa mi curga nasul si sa simt nevoia sa stranut, dar nu se termina cu un stranut. Simt neaparat nevoia sa stranut, dar ma aleg cu ochii lăcrimati. Plus multe lumea mi au spus ca si ei au gatul uscat si iritat perioada asta. Eu nu stiu ce sa cred, daca este o raceala simpla sau o alergie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sau... daca este Covid sau alergie?
Daca e alergie ia de la farmacie un medicament precum claritine ori aerius etc si ia o pastila; daca stranutul dispare dupa ce ai luat pastila e alergie daca nu, e raceala, gripa si mergi pe anti-inflamatoare si pastile specifice gripei si/sau racelii
Nu am certitudinea ca alergiile dau gat uscat, durere in gat sau gat rosu dar nici nu exclud in totalitate aceste simptome!

| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte posibil sa fie covid sau o forma de gripa/raceala, fiindca alergiile sunt specifice primavara, nu acum.
Trateaza-te si stai in casa, departe de prieteni sau familie, sa nu-i contaminezi si pe ei.
Cel mai probabil vor mai apare si alte simptome in urmatorele zile: un pic de febra, posibil durere de cap, stare generala proasta, febrila samd.
Ai grija de tine!
Sanatate multa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un test de covid de rutina... e sezonul virozelor plus si din cauza modificarilor bruste de temperatura. Ai consumat bauturi acidulate? Cum s-a intamplat?

| Qmadalina319000 explică (pentru anonim_4396):

Am consumat jumătate de doza de cola, dar n as crede ca de la cateva gurii de suc pot sa răcesc asa rau.