| Bogdan8102 a întrebat:

Cunoasteti pe cineva care are coronavirus, in afara de cei pe care ii vedeti la televizor?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
| Bogdan8102 explică:

Exact la asta ma gandeam si eu. In Romania e clar ca exista infectati, dar nu atat de multi. happy

| oz_1736 a răspuns:

Sunt morti de coronanavirus care inca traiesc. Am prieteni si neamuri in Milano si nimeni nu este bolnav

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Momentan nu, dar daca avem rabdare( atat eu, tu, cat si cei ce au dubii despre existenta lui) probabil vom ajunge sa cunoastem si noi un caz in persoana( pe putin).

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Existenta lui( a virusului, ma refer)

| qq30xx a răspuns:

Întrebare asta mă frământă și pe mine de ceva zile... Cică primul caz de coronavirus pe insula Ibiza, care a fost vindecat, se cunoaște cu sora mea și a zis ceva că e nasol, ca o pneumonie...
Aștept insistent și eu să aud de cineva, în afara mass-media, care a trecut prin nefericitul coronavirus. Exclus postacilor!

| Eugen80 a răspuns:

Nu, pentru ca eu am prieteni si rude destepte. Dar sa nu crezi ca e teatru, oamenii chiar mor si se imbolnavesc!

| Celcestietot a răspuns:

Nu, si daca i-as intalni fata in fata, as da de niste prefacuti, pentru ca acest virus nu exista si toti care sustin ca au fost contaminati sunt niste mincinosi platiti de masoni (joke). laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si mortii aia se prefac de fapt. Ei sunt bine mersi pe o insula, joaca table.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, cunosc o persoana de incredere care stie direct pe cineva care a avut covid. Confirmat prin test si vindecat deja.

| Apokales a răspuns:

Probabil ca cunosc infectati, dar daca nu li se fac teste n-avem de unde stii cati sunt.

| MihaelaDart a răspuns:

Da, unchiul fostei soții a soțului meu a decedat în 2 zile după aflarea veștii proaste ca este contaminat cu Covid-19. Avea 78 de ani și nici nu suferea de alte boli. Familia lui, sotie, fiica sunt și ei la randul lor bolnavi de virus și izolați la domiciliu.