| eusebiu27 a întrebat:

ce părere aveți, care metoda este mai eficientă, imunizarea naturală a populației sau carantina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
44 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum se face imunizarea naturala domnule doctor?

| eusebiu27 explică (pentru Simpatic):

Prin contactul direct al oamenilor cu virusul care moare moare care nu trăiește

| Apokales a răspuns:

Te refereai la cea de turma, iar ea nu este posibila poti lua coronavirusul si a doua oara. Plus ca tinerilor le pot fi afectati permanent plamanii de la acest virus, din cate am inteles in proportie de 30%, ceea ce inseamna ca vor fi marcati pe viata cu deficiente respiratorii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Imunizarea în masă e mai eficientă. Mor două treimi iar restul se imunizează. Eu aș mierli-o în acest caz. Astfel, prefer carantina. Și aștept imunizarea medicală, vaccinul.

| eusebiu27 explică (pentru Apokales):

Pai și cât credeți ca o sa ne țină in case? Doar nu o sa ne țină toată viața

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ce inseamna imunizarea in masa? Inseamna sa ai de milioane de bolnavi deodata. Ce faci cu ei cand au nevoie de ATI?

| Apokales a răspuns (pentru eusebiu27):

Vom trage de timp pana cand va fi scos vaccinul. Asta facem mai exact stand in casa, tragem de timp.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In fata virusului, carantina.
Pentru economie, s-ar putea sa fie mai ok imunizarea, dar am fi sacrificat populatia vulnerabila (bolnavii cronici, batranii, etc).

| brokxy a răspuns (pentru eusebiu27):

Oh au prezis ceva doctori Americani ca.....doar vreo 18 luni va dura acest virus. Deci daca au dreptate va fi o,, vacanta,, lunga. Eu ii zic vacanta ca ce nu-i bine sa faci ce vrei? laughing laughing singur, nu te bate nimeni la cap

Bula
| Bula a răspuns:

Imunizarea este solutia finala, dar carantina este necesara pentru franarea vitezei de propagare al epidemiei.
Daca nu s-ar realiza carantenizare, atunci o epidemie ar crea in timp foarte scurt un numar prea mare de complicatii, ceea ce sufoca orice sistem puternic.

| Algo098 a răspuns:

Ambele au aceeasi eficienta, dar daca imunizarea se face brusc, spitalele nu fac fata celor care nu se imunizeaza, pe cand daca se face lent, vor muri mai putini in urma imunizarii avand locuri in spital pentru gestionarea celor mai sensibili.

| kevin9 a răspuns:

Sa stiti ca vor muri sute de milioane de la virusu asta. Nu deodata si treptat, in timp. SUNTEM SCLAVI!

| gemeni6226 a răspuns (pentru Apokales):

Si cine nu vrea vaccin mai bine moare? poate fi omul obligat sa se vaccineze daca nu vrea?

| AnonimMareMareMare a răspuns (pentru sadrian46):

Doua treimi insemnand cat din populatie?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

De exemplu la mine pe scara blocului sunt acum 30. Ar mai rămâne 10.
Dim orașul meu de 300 000 ar mai rămâne 100 de mii. Nu știu unde o să îi înmormânteze. Deci nu ar fi cazul, căci nu e loc de depozitare.
Și așa mai departe.

| Eugen80 a răspuns:

Carantina si apoi vaccin!

| JicaContra a răspuns:

Carantina!
imunizarea naturala nu face nimic, doar un vaccin

| Apokales a răspuns (pentru gemeni6226):

Da, poate fi obligat sa se vaccineze daca exista posibilitatea sa infecteze pe altii, ca doar nu traieste in caverne.

| gemeni6226 a răspuns (pentru Apokales):

E vorba de mine ca persoana sanatoasa.Si daca presupun ca vaccinul ma imbolnaveste ca nu mai am nici o incredere in vaccinuri? ultima oara la 8 ani am fost vaccinata si nu sunt bolnava iar daca as fi vaccinul ce ar mai ajuta.Nu trebuie sa-mi raspunzi oricum nu o sa ma lasa vaccinata mai bine presupune despre mine ca traiesc intr-o caverna.Mai bine in caverna decat cu un vaccin care te omoara.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Nu sti daca ai mierli-o, nimeni nu stie dinainte, domnul Doctor Razvan Constantinescu de la spitalul din Iasi zice ca mor doar cei cu boli grave pe langa, citeste aici:
Omul e nesimtit si insulta, dar nu conteaza asta, conteaza ideea despre corona:

https://www.facebook.com/razvan.constantinescu1/posts/2855477161162556
https://www.facebook.com/......1524318453
https://www.facebook.com/......609800050/ hc_location=ufi

| Mosotti a răspuns:

Daca se da drumu la liber, o sa aiba mari probleme sa zicem 1-2 % si cam atat, se duc aia care se duc, si raman marea majoritate care nu au treaba, Suedia face asa de fapt, au zis ei ca sa stea aia de 70 ani acasa, sa fie o distanta pe strada, dar nu se respecta cu distanta, batranii respecta, in rest nimic, totul la liber, economia va merge, nu va fi descentrata si aia e, economie care odrata terminata, foarte greu isi mai revine, vor ramane f multi fara munca si va fi mai rau, raman cei care nu au nimic si aia e.

De ex noi avem 3900 infectati da? Si 100 de mii daca ai, e abia 0, 5 % din populatie, e nesemnificativ, si din astia daca
0-14,8 % se duc.
Intre 40 si 49 e 0, 4 %
Intre 50 si 59 1, 3 %
Intre 60 si 69 ani mortalitatea e de 3, 6 %.
Intre 70 si 79 e 8 %
Peste 80 este de 14, 8 %

Calculeaza din 100 mii cat inseamna procentele alea, e nesemnificativ. Virusul isi ia tributul si aia e, majoritatea raman, au munca, totul merge mai departe. Ar muri maxim 15000 din 19 milioane.
Si la gripa normala mortalitatea e de 2, 1 %.

Metoda carantinei e mai buna doar daca se face dur ca in China, adica eviti si decesele alea, altfel nu prea are efect si va face mai rau, va face economia praf ceea ce rezulta enorm de multi fara munca si poate iesi haos, jafuri si 95 % din oameni se duc dracu, politia si armata nu va mai face fata.
Sau si daca nu iese haos, iese saracie lucie la majoritatea, si nu isi mai revine economia ani de zile. Chiar zic astia despre asta.
Si in final decedeaza si aia de mai sus, ca te poate infecta oricine asimptomatic la care virusul actioneaza dar e rezistent si aia e. Cand iesi din carantina asta se intampla.
Pai nu vezi? Iesi la munca unii, cumparaturi altii, medical, plimbare pe langa casa, aia, aia, ailalta, vin sute de mii exact din Italia, Spania si Anglia adica din focare, nu poti sa ii bagi in carantina atatia, deci e inutil.

Citeste aici ce zice un medic:
https://www.facebook.com/razvan.constantinescu1/posts/2855477161162556

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu stiu ce se plang aia in Suceava ca nu mai vad decedatii, pai sunt doua avantaje:
1 - Nu iti mai faci rau vazandu-i.
2 - E gratis totul, fara popa, colive, groapa, balamuc, spagi si altele.
Omu e mort, gata, ce sa ii mai plangi? In viata sa fi cu ei si alaturi de ei. Adica o cauta cu lumanarea sa ii vada si sa planga, ciudat.

Si in Italia la fel, ii baga in cosciug si nici nu ii vedeai, ii ducea la crematoriu, ce mare tam tam, acolo plateai 7000 Euro pe inmormantare si 5000 pe ardere, fiind gratis e super.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Milioane nu or sa aiba nimic, o foarte mica parte o sa aiba, deci un nr nesemnifcativ, ca si la gripa normala un 2, 1 % media, nici nu se simte pentru societate, dar mergea totul mai departe fara tam tan, armata, politie, somaje milioane. Cat crezi ca statul va da bani moca? S-au scumpit toate, in Carrefour ceafa de porc e 100 lei kilu fata de 20, rosiile 46 lei, am pozat, nu ca zic doar din gura.

O sa crapam 95 % vs 1-3 %.

| Mosotti a răspuns (pentru Apokales):

Pana vine vaccinu crapam dracu economic, se duce dracu tot, pana la sfarsitu anului nema vaccin. Murim in pana mea, venituri mai mici, preturi mai mari, la aia cu rate li se aduna dobanzile daca se amana ratele, chiar acum cand scriu ascult cum latra aia pe Realitatea Plus, am inregistrat aseara si acum vad.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricum acolo se va ajunge, carantina la noi e total inutila ca nu e dura ca la chinezi ca aiba efect. Iar aia cronici vai de ei abia ca nu s-ar mai chinui ani de zile, ca mai in colo e posibil tare sa se chinuie pana se duc, oricum se duceau mai in colo nu prea dupa mult timp de fapt, dar mult mai rau, na, mai vad si eu partea plina a paharului ca daca o vad pe aia goala innebunim dracu, sacrificam poate cei putini pentru cei multi.
Altfel sacrificam toata tara, o bagam in evu mediu, si asa eram vai de mama noastra.
Uite Suedia a luat decizia la liber.

| Mosotti a răspuns (pentru kevin9):

Nu mor sute de milioane, majoritatea nu au nimic, ori nu au simptome deloc ori usoare si de la sine trece, mor un 1-2-3 % cam, ca si la gripa normala de fapt.

| Mosotti a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu moare, ca majoritatea nu au nimic. Poate sa refuze sa se vaccineze, dar risca sa infecteze pe cei putini care ar fi in pericol, dar oricum aia se duc clar.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Vor da drumul treptat oamenilor din case pe masura ce scade numarul de cazuri, toata lumea este concentrata pe acest virus. Iar faza cu dobanzile nu am auzit-o pe nicaieri, doar in Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Pana acum rata de mortalitate e de 6% daca calculezi la numărul de infectari. Si gripa normala nu baga la ATI zeci de mii de oameni deodata. Nu mai faceti comparațiile astea aiurea ca nu iti au sens. Ca sa nu mai zic ca exista deja vaccin pentru gripa. Fara masurile de precautie probabil acum aveam 400.000 morti nu 70.000

| Mosotti a răspuns (pentru brokxy):

Sunt de acord ca e bine sa fim liberi dar banu`? De unde? Mie mi-e foarte bine asa, am atatea activitati recreative acasa, ca nu trebuie sa ma duc la munca sa nu ma plictisesc, dar la mine e altceva, insa restul? Ok le da statul dar cat are sa dea? Imprumuti de unde? Ca fiecare tara trage pentru ea acum. Si cu preturile marite ce faci?