| Lorenzo1 a întrebat:

Salutare,

Buletinul expirat în starea de alertă e valabil pe tot parcursul stării de alertă plus încă 3 luni după, sau doar 3 luni după ce iti expira?

Merci mult!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Buletinul se schimba in termen de max 14 zile de la data expirarii in conditii normale.
In situatia actuala, cand este plina pandemie, termenul de schimbare al buletinului a fost extins PANA la 3 luni.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate este valabila pe tot timpul starii de alerta si inca 90 de zile dupa incetarea acesteia, indiferent cand a expirat valabilitatea.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la politie sa i ti faci acte noi nu este ok sa ai buletinul expirat actele trebuie sa fie valabile.