| masteradev a întrebat:

Salut, vin și eu cu o întrebare la voi, e urgent și am nevoie neapărat de un răspuns.
Eu ieri(3 aprilie) am împlinit 18 ani și am mers astăzi(4 aprilie) să depun o cerere pentru eliberarea buletinului nou și am primit răspuns de la femeia de acolo că buletinul cel mai probabil îl voi primi în data de 13 aprilie(asta fiind miercuri). Bun, aici e problema. Eu m-am programat la examenul teoretic pentru școala de șoferi în data de 11 aprilie(luni(țin să precizez că eu am fost programat cu ceva timp in urma)) și în aceeași zi am fost programat și pentru pașaport, însă cum pot rezolva să pot să dau și examenul teoretic și să rezolv și la pașaport cu buletinul de 14 ani care teoretic ar mai trebui sa fie valabil 6 luni chiar daca a expirat pe data de 3 aprilie? Am ieșit din starea de alertă și din ce știam buletinele expirate mai sunt valabile perioada aceea de timp, am sunat la pașaport in județul Gorj la Târgu Jiu și doamna de acolo mi-a spus că pot să merg cu buletinul de 14 ani că nu e nicio problemă, am sunat și la DRPCIV însă doamna de acolo mi-a spus că buletinele expirate după data de 8 martie nu mai beneficiază de nicio valabilitate, adică nu pot sa merg sa dau sala cu buletinul vechi. Ce ar trebui sa fac? Mi s-au stricat toate planurile...

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista cartea de identitate (ca buletin de identitate nici nu cred ca ai vazut, au iesit din uz inainte de a te naste) de 14 ani sau 18 ani.
Si poti merge cu vechea carte de identitate, este inca valabila pana primesti noua carte de identitate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cum a zis Ioandelasal dar poti primi si o CI provizorie.

| masteradev explică (pentru Salontanul):

M-am interesat și eu deja am băgat toate actele la evidența și deja nu mai pot anula nimic deci cartea de identitate provizorie nu mai merge.

| mi25 a răspuns (pentru Salontanul):

CI provizorie se da doar daca nu ai un domiciliu.

| mi25 a răspuns:

NU! Conform Legii 55/2020 art.4, alin.(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.
Deci ele mai sunt valabile pana pe data de 6 iunie 2022.

| mi25 a răspuns:

De la Evidenta populatiei trebuia sa-ti elibereze o dovada de ridicare a CI, daca ti-a retinut-o, dovada care inlocuieste CI.

| goguPatent a răspuns:

Nu mai suntem de ceva timp in starea de alerta. Daca buletinul tau a expirat dupa ce s-a terminat starea de alerta nu se mai prelungeste nimic.

| mi25 a răspuns (pentru goguPatent):

Art.4, alin.(5) din Legea 55/2020 nu spune asa. Am dat-o mai sus.

| goguPatent a răspuns (pentru mi25):

Bossule, lui i-a expirat pe 3 aprilie. Nu mai suntem în stare de alerta din 9 martie.

| mi25 a răspuns (pentru goguPatent):

Scrie undeva in lege ca numai daca ii expira pe timpul starii de alerta se prelungeste cu 90 de zile valabilitatea documentelor?
De altfel, cum sunt facute unele legi, de niste analfabeti ai logicii, poti sa o interpretezi si asa cum zici tu.