| maria_9179 a întrebat:

as vrea sa va intreb daca dupa casatoria la starea civila,este obligatoriu sa schimbi buletinul sau daca cel vechi expira,nu mai este valabil,nu il mai poti folosi, pentru o inacriere la facultate de exemplu.
Va multumesc!

3 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Bineinteles ca nu mai poti folosi buletinul vechi. Te-ai casatorit, ti-ai schimbat numele, te duci si iti faci alt buletin, chiar daca cel vechi nu a expirat.

Nu te poti inscrie la facultate cu un buletin nevalid. Atat timp cat ai un act de casatorie legal, buletinul vechi nu mai este valabil.

Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Un buletin expirat nu-l mai poti folosi nicaieri, si este chiar interzis. Daca insa buletinul nu este expirat, il poti folosi pentru inscriere la facultate, daca tii neaparat la acest lucru.

| maria_9179 explică:

Pai buletinul imi expira conform datei dp buletin in 2016. Insa credeam ca, dupa casatorie daca nu iti achimbi buletinul se intampla ceva... si nu mai poti folosi buletinul cu numele de "fata".