| Mosotti a întrebat:

Voi sunteti optimisti in ceea ce priveste problema cu virusul? Credeti ca va fi bine? Ca vom reveni la normal? Si daca da, cam cand va asteptati la asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
47 răspunsuri:
| Dragosdoar a răspuns:

Nu,nu sunt deloc optimist. Stare de urgenta nu stiu ce rost ar mai avea sa se instituie,poate doar niste restrictii mai dure. Se va intinde pana spre iarna,cand cel mai probabil se va scoate un vaccin, de fapt, cand se va aproba, ca din cate am inteles chinezii au deja unu, dar trebuie sa treaca de faza 3, daca nu a trecut deja. Eu asa sper,nu sunt chiar sigur daca apare pana in iarna,imi dau si eu cu presupusul din ce vad acum. Chinezii sigur detin formula cea mai buna,ma gandesc ca doar ei au inceput primii sa lucreze la el,plus ca studiau coronavirusurile de ceva vreme, deci experienta in laboratoare. De ceea ce ma tem eu acum e scumpirea alimentelor in toamna. Citeam o stire in care se zicea producatorii se vor vedea nevoiti sa scumpeasca preturile rau. ca a scazut puterea de cumparare, someri multi, bani mai putini dar incerc sa ma gandesc ca nu va fi chiar asa, nu degeaba am primit bani de la UE, poate.

| Mosotti explică (pentru Dragosdoar):

Nici eu nu-s optimist din pacate pentru ca nu vad nici un motiv sa fiu.

| StrongHeart a răspuns:

Sunt optimist da, nu stim ce o sa fie dar trebuie sa fim optimisti.

| Mosotti explică (pentru StrongHeart):

Pe ce baza esti optimist? Explica putin daca vrei, care ar fi motivele pentru care ar fi mai bine in perioada urmatoare sa zic 3-4 luni.
Nu uita ca dupa cam 1, 5-2 luni vine lumea din concedii unde n-au respectat nimic.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Numarul deceselor este mic in comparatie cu numarul celor vindecati, eu pe asta ma bazez.Deci chiar daca te infectezi,sansele sa mori sunt mici,daca esti sanatos tun,sunt foarte mici.
Cat despre "sa ne revenim la normal", ce inseamna asta, mai exact?
Chestia asta poate sa dureze si cativa ani de zile in cel mai groaznic scenariu, daca nu ramanem optimisti, cum putem sa luptam cu situatia ce ne-a fost data?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea este că vom reveni la normal, adică omenirea să fie ca înainte, în maxim 3-4 ani. Oricum, până in 2025 cred ca nu va mai exista nicio formă de COVID. Eu sincer evit știrile despre virus. De protejat mă protejez dar nu mă uit la știri pentru că îmi crează mai multă stare de neliniște și anxietate.

| Mosotti explică (pentru StrongHeart):

Sa ne revenim la normal sa fie viata ca inainte, sa nu mai fie stare de alerta, sa nu mai purtam masti, sa nu mai fie restrictii, sa aiba lumea de munca ca inainte.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Mda, in 3-4 ani suntem oale si ulcele e posibil.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu stiu cat de mult ajuta mastile astea,mie mi se pare mai mult o ingradire a libertatii cetateanului de rand, dar asta e alta discutie care genereaza doar conflicte si nu vreau sa discut pe tema asta.
Cat despre munca, se gaseste, crede-ma, a fost perioada aia in care situatia scapase de sub control, alea 2 luni, dar acum se gaseste de munca, oamenii au dat drumul la afaceri dupa ce s-au scos restrictiile.

| Mosotti explică (pentru StrongHeart):

S-ar zice ca somerii au crescut ca nr si ca patronii vor mai da afara cam 10 %, ca au constatat ei ca pot sa-si mentina treaba si cu aia 90 %.
iar si la bugetari se va face o curatenie prin informatizarea serviciilor.

| StrongHeart a răspuns (pentru Mosotti):

Asa o fi, ce pot spune, traim niste vremuri foarte ciudate.

| Mosotti explică (pentru StrongHeart):

Exact

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Va mai dura mult, foarte mult. Ideea de normal cu care am fost obișnuiți, acel normal, la el nu vom mai reveni. Astfel, nu mă aștept la asta, ci încerc să mă adaptez la schimbările ce vin și vor veni.

| Lowkee a răspuns (pentru sadrian46):

Pentru cine, ca pentru astia care se duc cu miile la mare, e totul normal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eram destul de optimist pana acum vreo săptămână. Cand am vazut insa oameni atat de idioți incat sa iasa in strada sa protesteze impotriva mastii mi-a cam trecut

| Panamax a răspuns:

Cat timp se castiga bani grei din asta, am dubii ca o sa inceteze curand.

| Adrian5575 a răspuns:

Eu numai sunt deloc optimist. Asta o sa mai dureze cel putin un an.
Nici macar numai stiu pe cine sa cred. Unii spun ca e adevarat, altii spun ca e vrajeala si ca in spitale te plateste ca sa treaca persoana decedata la mort de COVID. Este un haos total. Am ajuns sa vad foarte rar oameni care inca poarta masca, cu toate ca ne apropiem de o mie de noi cazuri in 24 ore.
Per total, pe mine chiar ma deprima situatia si numai am nici un gram de optimism. Plus ca mai am si altele pe cap, in afara de COVID si se aduna.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Adrian5575):

Cum adica nu mai stii pe cine sa crezi?

De ce ai crede asa ceva

"ca in spitale te plateste ca sa treaca persoana decedata la mort de COVID"

Adica daca ti ai folosi putin minte ai vede ca treaba aia cu declaratul mortilor nu are niciun sens. Trebuir doar sa iti pui intrebarea cine scrie certificatul de deces. Atat. Si la fiecare tampenie nu trebuie decat aa o judeci putin.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Lowkee):

Mă refeream la noi toți, nu la cei 1000 care se duc la mare.
O să am o imagine mai dură, ca să vezi cum o să înțeleagă și cei ce merg la mare, acum, să se simtă bine.
Mă refer la o experiență mai dură a soldatului din prima linie la care îi șuieră gloanțele pe la urechi. În excitația luptei, nu îi pasă, inaintează trăgănd. Apoi colegul cade lângă el și vede sânge curgând. Aceasta este Andreea Esca după escapada la mare. Mai sunt și alții care nu au crezut și acum sunt morți de covid. Astfel nu mă refer la aceia. Mă refer la orele de școală de la toamnă, de exemplu.

| Ineys a răspuns:

Daca eram o tara mai dezghetata si civilizata poate aveam sanse. In conditiile in care traim in Romania inconjurati de persoanele care sunt in tara asta... nici nu e vorba de optmisim sau pesimism ci de faptul ca realist vorbind nu avem sanse sa ne revenim prea curand.
Parca n-ar avea aer daca nu merg la mare un an, un an trebuie sa stam cuminti si o sa se domoleasca enorm virusul daca purtam masti, respectam igiena ca la carte, nu ca dam cu un pic de sapun pe maini si gata. Vad persoane care ies de la baie fara sa se spele deloc pe maini, nu stiu ce e in capul lor si culmea culmilor, ingineri tata, da, da... oameni cu facultate, poate master. Daca astia se comporta asa, ce pretentii sa ai la Gigi cu 8 clase.
Se strang seara in fata blocului 20 si stau ca sardinele unu langa altul.

Eu chiar sper sa-i ia pe inteligentii astia si sa le-o dea bine covidutul. Sa vada si ei ca nu e de joaca. De cand au acces la internet toti idiotii se cred informati si atotstiutori, dar ei nu ies de pe FaceBook. Ei cred ca informatia lor limitata care se plimba in cerc e cea corecta. laughing

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Mda, ai dreptate

| Mosotti explică (pentru Adrian5575):

Asta cu plata stiu caz concret ca i-au dat 200 lei sa semneze ca a murit membru al femiliei de covid desi el murise de cancer. Ca o minti nu stiu, dar nu cred.

| Mosotti explică (pentru Panamax):

In ce sens se castiga bani?

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

La toamna nu se vor incepe orele live in nici un caz, se pare ca tot online se vor tine.

| Mosotti explică (pentru Ineys):

Tu nu ai inteles de ce se comporta asa, e ceva de natura umana, omu trebuie sa simta frica, altfel pentru ei sunt informatii goale doar, cand vad ca peste tot e bine, totu plin, rasete, distractie automat nu le vine sa creada.
Normal ca e cum zici, dar degeaba.

Ei trebuie sa simta frica aia instinctiva, sa vada o atmosfera neagra afara cand la lume nu le mai arde de distractii, sa auda "stau dracu mai ferit ca nu am chef sa mor in chinuri, nu vezi ca e jale? Se simte. Ca noi gandim si analizam asa e una, dar majoritatea nu-s asa.
La razboi n-ai vazut ca iau toti in serios?! Ca simt atmosfera aia automat.
Tu nu stii ce e ala virus durere. Virus care i-ar face pe toti sa se fereasca e ala care din 1000 de insi, prinde 1000 si 1000 cad la pat cu risc de mortalitate mare!
Nu "aaa copiii nu iau, aaa multi nu au simptome, aaa, ala a stat in familie infectat si membrii nici macar nu au luat virusul", de aici porneste luatu in gluma!

Se bazeaza ca procentul de infectari e sau va fi in jur la 4-10 % din populatie din care 80 % sunt imuni, si mortalitatea de 0, 01-0, 05 % din populatie, adica aia vulnerabili, si ei se cred ca nu fac parte din categoria aia.
10 % infectari ai avea daca vor ajunge la 2000 de infectari pe zi si se va ajunge acolo.

Acuma sper ca ai inteles, nu e suficient de grava treaba sa ii trezeasca, am vb cu multi tocmai sa simt pulsul societatii, si la casa la magazine am intrebat cand plateam "ce parere aveti de virus?", raspuns la multi "eee, purtam masca ca trebuie dar ce...se exagereaza mult". Unii au zis ca noi ca iau in serios dar mai putini.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Și eu am spus altceva? Am accentuat ce nu va mai fi ca înainte.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Da, ai zis bine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Tu intelegi ca singurul care semneza si stabileste cauza mortii e MEDICUL. Niciodata familia nu semneaza certificatul de deces sau nu isi da cu parerea despre cauza decessului NICIODTA.
Daca medic vrea sa scrie ca a murit muscat de maimuta asta scrie si nimeni nu il poate contrazice. DECI UN MARE FAKE NEWS

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Tu nu intelegi ca asa a fost, ce dracu! Omul ne-a zis personal din familia lui, nu din citite, auzite, am scris.
La persoana asta, nu stiu la altele, ca nici eu nu cred zvonurile. Daca matusa imi zice sa zicem, nu are cum sa zica aiurea ca nu are nici un interes.

| CleanHeart a răspuns:

Sunt optimista pentru ca daca nu as fi tot nu s.ar schimba nimic, doar m.as stresa, dar o sa fie bine si totul are un final.