| ALM2000RO a întrebat:

1. Ce părere aveți despre comunitatea NoFap? Credeți că teoriile lor stau în picioare din punct de vedere științific / medical? Argumentați.

2. Am citit pe Wikipedia asta: As of September 16, 2022, the NoFap online community has more than 333, 000 registered members.

Există adepți / membri NoFap și în România? Nu am găsit niciun site web sau vreo pagină / vreun cont de Facebook / Instagram / Twitter care să le ateste existența și nici nu au vreun canal pe Youtube în România. Unde aș putea găsi informații despre comunitatea NoFap din România (dacă există)?

3. Este careva dintre voi adept / simpatizant / membru al acestei comunități / în această comunitate?

4. De ce 99% dintre membri comunității NoFap la nivel mondial sunt băieți / bărbați? Informația aici: A 2014 internet survey found that 99% of NoFap followers are male, although Rhodes said that women are also a part of NoFap.

Doar e vorba despre renunțarea la pornografie și mai ales la masturbare, iar mai demult am citit că 60% dintre femei se masturbează și aproximativ 90% dintre bărbați. Deci de ce nu sunt și (mult mai multe) fete / femei în această comunitate, decât în proporție de 1% (adică o cifră ridicolă de 3330 de membre în toată lumea, cel puțin unde există comunitatea)?

5. The membership of NoFap ranges from atheists, like founder Rhodes, to fundamentalist Christians.

Cum vă explicați că sunt și atei în mișcarea aceasta? Pe creștini pot să îi înțeleg, adică ei au argumentul religios, deci na, este o justificare la nivel personal să aderi, dar o persoană declarată atee ar trebui să știe de beneficiile masturbării (atâta timp cât nu e practicată excesiv) asupra organismului, atât fizice cât mai ales psihice. Înțeleg totuși că au argumente legate de stima de sine, de pervertirea / deformarea imaginii despre sex și mai zic și de riscul căderii în dependență, dar nu înțeleg totuși de ce sunt așa înverșunați să îi influențeze și pe alții să se lase de p0rno și de masturbare. Până la urmă fiecare e stăpân pe corpul lui și poate să facă ce dorește, atât timp cât nu face rău altora.

Eu personal nu-s ateu (nu-s nici creștin fundamentalist), pot să zic că sunt undeva la mijloc, sunt un om foarte moderat care încearcă să îi înțeleagă și pe fanaticii religioși și pe atei și pe sataniști și pe budiști și care vrea să discute argumentat, într-o manieră civilizată și respectând dreptul la opinie al celuilalt.
Oricum, ca să aflați și părerea mea, eu nu sunt de acord cu modul în care această comunitate își promovează teoriile. O fac de o manieră agresivă și intolerantă, ei vor să impună cât mai multor oameni să facă ca ei și să-i urmeze. Cel puțin asta cred, că nu cunosc personal niciun membru, dar am văzut pe diverse forumuri modul în care se promovează.
(Eu m-am lăsat de masturbare de aproape 3 luni dar fără să am vreo legătură cu NoFap, pe mine pur și simplu nu mă mai satisfăcea laba și nemaisimțind nicio plăcere în a continua timp de aproape un an de zile (de la începutul lui 2023 până în septembrie când m-am lăsat), am renunțat, deși din 2021 mi-o dădeam doar la 7-10 zile. Sunt din aprilie 2000 născut și e drept că de la 15 la 21 de ani mi-am dat-o la 2-3 zile. După cum am zis și în alte postări, sunt asexual și aromantic, deci n-am avut nicio alternativă cât mă masturbam.)

Vreau răspunsuri serioase și argumentate.
Mulțumesc!
-Mircea-

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Iar daca doresti pareri mai diverse, vezi pe aici ce zice lumea : https://www.reddit.com/......re_rnofap/

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Se pare ca Gary Wilson s-a sinucis. Asa se intampla cand crezi ca franarea ejacularii este tratament psihiatric pentru depresie si alcoolism.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Si aproape nimic din ce zice carevaescu mai sus nu este dovedit stiintific. Deci nici el n-are de unde sti despre ce vorbeste. Sunt doar fantezii popesti, de popi d-aia spalati pe creier, care considera ca stiintele medicale au fost inventate de Satana, facultatile de medicina sunt conduse de satanisti din Oculta Mondiala, iar psihologii depun juramant pe Biblia Satanei.

| dullcat a răspuns:

Nicio parere.Fiecare decide ce face in intimitate sau nu.Eu vad ca exista un canal, insa nu a postat nimic, inca.

https://www.youtube.com/@nofap-romania/about?app=desktop

| carevaescu a răspuns:

Efectul psihologic al pornografiei și masturbării este bine studiat.
Pe scurt poate duce la instabilitate emoțională, corupție morală, perversiune și așteptări nerealiste de la relații. Nu este tocmai o rețetă a succesului în viață.
Pot fi și efecte biologice de la masturbarea excesivă, spre exemplu dereglări hormonale, desensibilizarea sau chiar și rănirea zonei erogene.
Mai este și latura igienică dar cred că îți imaginezi motivele.
Acest cumul de efecte negative poate fi un argument bun pentru nofap.

| ElizabetaMonica a răspuns:

"Doar e vorba despre renunțarea la pornografie și mai ales la masturbare, iar mai demult am citit că 60% dintre femei se masturbează și aproximativ 90% dintre bărbați. Deci de ce nu sunt și (mult mai multe) fete / femei în această comunitate, decât în proporție de 1% (adică o cifră ridicolă de 3330 de membre în toată lumea, cel puțin unde există comunitatea)?"

Nu sunt femei pentru ca femeile nu au vreo problema legata de atracție și probleme în viata lor sexuala. Deoarece aceasta problema este rezolvata pentru simplul fapt ca poarta o gaura între craci.

Nu înțeleg la ce re referi prin medical, dar nu cred ca dacă nu te masturbezi o sa te scape de boli. Dar este o diferență colosala din perioadele în care ma masturbez și în care nu o fac fata de femeile care îmi trec prin preajma. Cel puțin eu am pățit sa de ude doua doar pentru simplul fapt ca respir când nu m-am atins de cuc cateva luni/saptamani, nu știu dacă este vorba despre feromoni sau altceva. Dar știu ca e ceva necurat la mijloc.