| robertosi a întrebat:

1)Cum pot scapa de masturbare?
2)Daca te masturbezi penisul inceteaza din crestere?

11 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

1.prin vointa, prin rugaciune.
2.sa stii ca eu cred ca da.adica un pic mai mult decat ar creste in mod normal.
succes! wave

| TeoPT a răspuns:

1) sa ai vointa, cauta-ti o prietena, ocupa-ti timpul cu altceva
2) Masturbarea nu impiedica cresterea penisului dar nici nu o sporeste. Indiferent daca te masturbezi sau nu, penisul tau va creste in ritmul lui.

Totusi, masturbarea la adolescenti este destul de indicata. Dar multi fac din asta o obsesie, asa ca nu mai e bine.

7h30

| Rebecca a răspuns:

Daca te masturbesizi f des, penisul se micsoreaza si iti creste o pzd in loc... eu zic sa nu o mai faci.rolling on the floor

| Crisstina a răspuns:

Penisul creste, apoi se micsoreaza iar laughing

| Adyr0 a răspuns:

Taie-ti mana, dreapta sau stanga depinde cu care o dai.

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

De la masturbare pe la 30-40 de ani nu ti se mai scoala daca te masturbezi des
si din ce am inteles si eu cica nu mai poti sa faci copii

| WickedBoy a răspuns:

Ma dispera fetita asta. Elasexygagica cred ca nu are ce facetongue

Deci ea are:
7 ani, fantezii in care e legata de pat, dependenta de mastubare,

Eu cred ca e de fapt reincarnarea la vreo prostituata moarta care nu a apucat sa isi implineasca visul si cand s-a reincarnat d-zeu a uitat sa ii stearga memoria laughing.

Ce altceva pot sa cred?

| mihaa a răspuns:

De masturbare, cauta o iubita, doar asa te poti ajuta
sa nu te masturbezii, penisul creste daca te masturbezii asta stiu eu

| Foxilikkkă a răspuns:

De masturbare nu poti sa scapi, adica... e ceva normal! happy Dar nu in modul obsesiv, poti ajunge sa fii dependent, sa ai in cap numai masturbare si asta nu e in regula.
Masturbeaza-te normal, odata pe saptamana sau odata la 2 saptamani, nu de 10 ori pe zi laughing!
Masturbarea nu afecteaza cresterea penisului.
Ocupa-ti timpul, fa ceva interesant, iesi cu prietenii, mai ia-ti gandul de la asa ceva, fa-ti o prietena eventual, plimbati-va etc, cand iti vine in cap iar sa te masturbezi incearca sa iti iei gandul repede si sa faci altceva, suna un prieten, etc big grin.

Pa, pa :*

| vasiledumitru a răspuns:

Masturbarea e un mare pacat.
Doar daca vei incerca sa faci fapte bune, sa te rogi asa vei scapa de masturbare.
E bine ca vrei sa scapi de ea, asta e primul pas, cel mai important, incearca sa faci alte lucruri, sa fii ocupat, sa fii langa prieteni, alte persoane ca sa nu fii tentat sa te masturbezi.

| Magnific a răspuns:

laughing) nu te mai masturba. e greu? sau ia sfatul lui mihaawinking