| anonim_4396 a întrebat:

E normal sa ai la 18 ani penisul de 14-15 cm? Nu stiu mie mi se pare mic si de la varsta asta cam inceteaza din crestere.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Penisul si-a incetat cresterea la 16 ani!
Faptul ca-l ai de 14-15 cm este o masura medie, acum ramanadu-ti sa stapanesti niste tehnici, ca sa poti satisface o fata/femeie.

| Randomuser2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce doar "o fata/femeie" ii impui tu orientarea sexuala? ti se pare normal?

| corbulalbrosu a răspuns:

Pe baza cercetarilor si studiilor medicale effectuate pe plan mondial, a reiesit ca in majoritatea cazurilor dezvoltarea si maturizarea organelor reproducatoare masculine precum si a organului copulator se incheie, definitiveaza in jurul varstei de 16 ani, insa aceasta varsta se poate prelungi cu 1-2 ani, in cazul baietilor cu dezvoltarea fizica intarziata. Este stabilit prin masuratori concrete dar mai ales corecte, efectuate de catre medici, cercetatori sau experti in cadrul unor experimente si studii lansate mai ales de catre producatorii de prezervative, ca statistic exista niste dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si/sau anumite caracteristici ale diferitelor populatii de pe aceasta planeta. Pe baza acestor masuratori a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73cm, deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm unde te incadrezi deja si tu. Insa ar fi bine sa stii si tu, ca ceea ce conteaza cu adevarat este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea barbatului de a reusi sa-si controleze ejacularea pentru a sustine actul sexual un timp suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca nu se reuseste ca acesta sa fie mentinut in stare erecta suficient de mult timp, pentru ca partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfcuta.

| Emilian65 a răspuns:

Penisul tau este in limitele normale(13, 5-15 cm). Poate el mai creste. Daca nu, multumeste-te cu ce ti-a dat natura.

| Randomuser2000 a răspuns:

Mai trage si tu de el

| DaviDMagnificul a răspuns:

Personal cred că este cam mic (părerea mea), eu am 12 ani, aproape 13 și când nu doare are 13cm.

| JonBovi a răspuns:

Salutare! Ma cheama Lepy si am 17 ani si penisul de 8 CM. Eu cred ca am penisul mare si frumos. Cred ca alt tau este mai mult ca perfect(mmcp)! Ba chiar dublu!