| Anonimă0201 a întrebat:

1.La ce vârstă îţi poţi începe viaţa sexuală?
2. După cât timp îţi poţi începe viaţa sexuală când eşti într-o relaţie?
3.Este adevărat că fetele se schimbă fizic după primul contact sexual?(ce schimbări mai exact?)

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

1.Depinde,cand te simti tu pregatita.Nu recomand o varsta prea mica pentru ca vei regret mai tarziu.In general trebuie sa,, studiezi" bine baiatul, sa vezi daca vrea doar sex de la tine sau urmareste o relatie serioasa

2.Iar depinde.Asta tine de personalitatea ta, de dorintele tale de la o relatie.Personal sunt de parere ca daca baiatul insista sa se culce cu tine dupa cateva saptamani de relatie e semn ca doar asta a urmarit de la inceput.

3.Da,in general par mai mature fizic, incep sa depuna grasime pe solduri, pe sani, devin mai dezinhibate cand vine vorba de baieti.Dar iar, depinde de fata.Nu la toate schimbarile sunt (foarte)vizibile.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Dacă o începi mai devreme, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

2. NU există o "regulă generală" pentru acest aspect!
Totuşi, e preferabil să ai 1-2 ani de relaţie ( pentru ca să-ţi cunoşti partenerul cât mai bine şi să nu te trezeşti că te lasă după aceea ).

3. Da, se pot produce unele schimbări fizice, depinde de la fată la fată...

Toate cele bune.

| AndCat26 a răspuns:

1. Viata sexuala ti-o incepi cand esti pregatita fizic si psihic.Inainte de a-ti incepe viata sexuala, trebuie sa-ti asumi riscuri, si sa fii sigura pe ce vrei sa faci.Si faci asta, atunci cand simti.
2.Cand esti intr-o relatie, ti-o incepi daca consideri ca ai tot ce vrei langa acel baiat. Daca e sincer cu tine, daca te iubeste, daca iti e alaturi mereu, daca e doar pentru tine, si esti sigura, ca nu te lasa pentru alta, dupa ce te culci cu el. Faci asta cu omul in care ai baza, care simti ca e doar pentru tine, si te iubeste. Faci dupa ce va cunoasteti destul de bine, dupa ce trece timp in relatie. Faci pasul asta cu baiatul care crezi ca merita asta.
3.Nu toate se schimba! Depinde de fiecare. Unele fete dupa ce fac asta, se dezvolta mai mult, se mai ingrasa, se mai maturizeaza.

| SpookyKid a răspuns:

Nu mi se pare ok sun 16 17 ani dar depinde de persoana
la a 2a intrebare depinde de cei doi si cand se simt acestia pregatiti dar nu mi se pare normal sa fie impreuna de nici 2 luni si sa mda...cat la a 3a intrebare nu cred ca se modifica nimic, dar nu am cum sa stiulaughing

| nanupaul a răspuns:

1 la 15 ani
2 seara respectiva
3 este adevarat, iti creste par pe fata.
Funda!