Întrebare recomandată | Azµre a întrebat:

Bună Seara!

Haideți să discutăm despre sex, cum și de ce nu e bine să vă începeți viața sexuală la vârste fragede!
Vă aduc la cunoștință câteva întrebări ale unor adolescenți și răspunsurile primite de la un medic:

1) http://www.prieteni.ro/......1-599.html

Întrebare:

Sunt faţă...am 15 ani...şi nu știu am o întrebare: Credeți că la vârstă pe care o am eu organele genitale sunt bine dezvoltate pentru a începe viața sexuală? Deoarece am citit articolole şi sunt curioasă dacă e o vârstă potrivită pentru ați începe viața sexuală. Aaaa era să uit: De ceva vreme mă contrazic cu o prietenă că o fată virgină nu se poate masturba. Voi ce părere aveți există posibilitatea? Puteți să îmi dați mai multe detalii pentru a o lămuri?
Mulțumesc.

Aceasta este întrebarea, corectată de mine pentru a înțelege toată lumea ceea ce a vrut să spună fata, aveți originalul în link-ul de mai sus, iar răspunsul îl vedeți mai jos.

Dr. Bianca Ghizdavu Răspunde:

ORGANELE GENITALE sunt pregătite pentru a începe viaţă sexuală atunci când PUBERTATEA e încheiată. Pentru că pubertatea este perioadă din viaţă în care organele genitale se MATURIZEAZĂ.
La FETE această perioadă este deplin încheiată în jurul VÂRSTEI de 16-17 ani, la BĂIEȚI, ceva mai târziu. Deci tu încă nu ești tocmai pregătită pentru asta şi ar fi bine să mai aștepți puţin. În ce privește masturbarea, poate prietenă ta face o confuzie. Prin MASTURBARE uneori există RISCUL de a se rupe himenul, că un fel de DEZVIRGINARE. Dar o fată virgină se poate masturba. Asta chiar e un lucru bun, pentru că te poți masturba chiar dacă nu ești pregătită să-ţi începi viaţă sexuală. Va recomand că ÎNAINTE să va începeţi viaţă sexuală să faceți o VIZITĂ la GINECOLOG. El vă va spune mai multe în funcție de gradul fiecăreia de DEZVOLTARE.

2) http://www.clopotel.ro/......786-1.html

Bună! Am o relatiue foarte serioasă cu prietenul meu, dar încă nu ne-am început viață sexuală, el tot face PRESIUNE asupra mea spunându-mi că a trecut destul timp de când suntem împreună și că de acum ar trebuie să trecem la "lucruri mai seriaose", de fiecare dată când îmi zice aceste vorbe îi spun că încă nu e momentul pentru mine. El are 17 ani iar eu 15 și jumătate, sincer îmi este și frică și nu știu cum să fac și ce trebuie să fac pentru că relația noastră să meargă la fel de bine, pentru că mi-e frică că ea să nu se răcească pentru că tot îl resping.

Jeni Chiriac, Sexolog, răspunde:

O relație serioasă se definește altfel la 15 ani și la 22 de ani. Specialiștii îți spun că este de preferat să faci acest pas după VÂRSTA de 18 ani. Riscul de contactare de boli cu transmitere sexuală există mai ales că în cazul persoanelor cu parteneri multipli, crește riscul contactării de BTS chiar folosind și PREZERVATIV pentru acest risc există în contactul cu orice secreție a organismului, nu numai spermă, cum FALS se crede adesea!
Începerea vieții sexuale ÎNAINTEA MATURIZĂRII ORGANELOR GENITALE, în special a vaginului, poate fi cauza apariției unor tulburări de dinamică sexuală. Acestea sunt dificultăți în funcționarea normală a organelor genitale care ne dau disconfort fizic și psihic în loc să simțim plăcerea.Și aici putem vorbi despre efecte imediate sau în timp: AFECȚIUNI ale colului uterin, metroanexită, cistită, vaginită etc; afecțiuni ce pot de asemenea cauza DURERE la contactul sexual dar și după ce acesta s-a încheiat. Mai putem vorbi și de durerea la penetrare, care apare adesea la TINERELE fete care-și încep viață sexuală prea DEVREME, când vaginul și organele genitale sunt INSUFICIENT dezvoltate. Viață sexuală însă nu va duce la GRĂBIREA maturizării acestor organe.

Până aici cred că ați înțeles cât de cât, câte ceva, veți veni sigur că afirmații cum că, fetele se dezvoltă mai repede ca băieții și multe altele, însă nu toate organismele sunt la fel, dacă o fată de 14 ani are sistemul reproducător dezvoltat nu înseamnă că și alta tot de 14 ani sau chiar mai mare de 16-17 ani îl are! De aceea e necesar acel control GINECOLOGIC.

Tot aici vom dezbate problema :

Când e bine să îți începi viața sexuală!

NU E UN ARTICOL! E O OPINIE PROPRIE A MEA BAZATĂ PE CELE DOUĂ ÎNTREBĂRI DE MAI SUS!
MULȚUMESC!

Și să începem prin a vă prezenta personal anumite aspecte care eu le consider esențiale :

Cu toții ar trebui să știți că aceste relații sexuale trebuie să implice atât iubire cât și alte aspecte ale acesteia și anume, SINCERITATE, RESPECT, ÎNCREDERE și ÎNȚELEGERE.
Mulți spun că sunt importante relațiile sexuale într-o relație, dar voi chiar credeți că partenerul vostru merită? V-ați pus vreodată așa problema?
Haideți să discutăm puțin despre acest aspect, după cum știți virginitatea este o problemă cel mai des întâlnită la nivel mental, mai puțin fizic, deci și prin urmare ați fi rușine că mai ești VIRGINĂ, nu înseamă să te GRĂBEȘTI să îți începi viața sexuală! În legătură cu vârstă s-a discutat mai sus este bine după 16-17 ani cel ma indicat este vârsta de 18 ani când să spunem printr-o generalizare procesul de dezvoltare a încetat și tot odată MENTALITATEA și GÂNDIREA este mult mai dezvoltată și pusă la punct decât la o vârstă mai fragedă!
Dacă până aici îndepliniți toate cele spuse mai sus de mine, abia atunci trebuie să vă gândiți dacă partenerul chiar merită? Mai ales atunci când el este mai MARE ca voi! Este esențial să țineți cont de aceste lucruri pentru că multe dintre voi sunteți slabe de înger și PRIMUL partener vă va rămâne undeva în suflet și veți fi marcate de acest lucru.
Acum legat de BĂIEȚI, ar trebui să știți că aceștia întotdeuna vor încerca să GRĂBEASCĂ pasul! Dar asta nu îmseamnă că trebuie să îi lăsați să vă șantajeze emoțional cum se întâmplă cel mai des, chiar aici pe TPU, sunt fete care pun întrebări legate de începerea vieții sexuale pentru că partenerul a adus vorba sau a spus : Dacă mă iubești o faci cu mine dacă nu te desparți de mine și așa mai departe.
Dacă el face astfel de afirmații e clar că e interesat doar pentru virginitatea și sexul tău, în rest nimic mai mult! E clar că nu te apreciază, nu te iubește, nu te respectă nu nimic, ci doar este o atracție fizică și nimic mai mult!
Un alt aspect important este că dacă tot vreți să mergeți până la capăt FOLOSIȚI surorilor PROTECȚIA! Ea vine în diferite variante dar cea mai sigură și cea mai bună și totodată indicată când ai primul partener și nu numai, este PREZERVATIVUL! Nu ANTICONCEPȚIONALELE sau METODE TRADIȚIONALE, ele nu vă vor scăpa de HEPATITĂ, HIV, SIDA, BTS-URI și multe alte infecții bacteriene și viruși cum ar fi HERPESUL și multe altele.
După toate astea DACĂ tot mai vreți să vă începeți viața sexuală, TREBUIE să luați la cunoștință că o astfel de ACTIVITATE nu se va face prima dată, în mașină, în aer lieber sau dumnezeu știe în ce TOALETĂ de școală, club, restaurant! Ci într-un dormitor! Moemntul trebuie să fie special ceea ce înseamnă, o atmosferă romantică, să fie o CLIPĂ de care să îți aduci aminte cu PLĂCERE! Făcând acest pas este foarte important datorită faptului că veți fi foarte vulnerabile voi fetele datorită faptului că acum e vorba de încredere supremă, ceea ce ori va există ori va fi o pierdere de timp și de nervi dacă vă veți despărți.
Un ultim lucru dacă BĂIATUL te părăsește sau dă semne că vrea să vă despărțiți dacă nu vrei să faci sex! Nu e capăt de lume, lasă-l să plece să se ducă! Nu te iubește și nu te apreciază! Așa că vă puteți găsi alți băieți care să vă iubească pentru ceea ce sunteți și ceea ce vreți de la viață!

Sper în așa fel, cu aceste cuvinte care vi le-am adresat, să vă fi pus oarecum pe gânduri și să vă gândiți de 1000 de ori înainte să întrebați dacă vreți sau nu să începeți viața sexuală când veți îndeplini cele menționate mai sus atunci sunteți pregătite și vă puteți adresa atât partenerului cât și altora, altfel la o vârstă fragedă în afară de faptul că dați dovadă de imoralitate și veți fi luate peste picior nu o să găsiți un răspuns bun.

Vă doresc o seară frumoasă!

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna seara!
articolul este bun si foarte la obiect..insa nu stim cati vor citi si cati vor lua aminte, astazi daca ai 14 ani si nu ai prieten, ori nu ai facut sex, e ceva iesit din comun. sper sa fie de bun augur acest articol si nu vei primi oale in cap.
O seara bunahappy

| Azre explică (pentru caramela):

Mulțumesc mult pentru răspuns, sper să citească careva.

61 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Buna postare si cu atat mai bine daca ar citi-o sutele de tineri dezorientati care intreaba zilnic, speriati si nelinistiti, cum sa procedeze si ce sa faca!
Nu este normal pentru o fata de 14-15 ani sa isi inceapa viata sexuala,cand ea nu si-a incheiat prea bine copilaria!
Lipsa de maturitate fiziologica si psihologica ii vor provoca traume care nu se vor vindeca niciodata.
Ciudat este ca multi nu tin cont de sfaturile bine intentionate si insista in greseala lor, sfarsind prin a-si distruge viata si sanatatea pentru totdeauna.
De cand raspund pe TPU am avut parte de mii de mesaje cu aceeasi intrebare "sunt insarcinata?","am ramas insarcinata?","ce sa fac?" si, efectiv, ma ingrozeste inconstienta cu care tinerii din ziua de azi fac gesturi si practici de oameni maturi, fara sa le pese de viata lor!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Bine punctat dar este o problemă: mulți citesc, puțin pricep.
O seară excelentă!
Pa, pa.

| Azre explică (pentru Legiuitoarea):

Mulțumesc, adevărat ceea ce ai spus.
Să ai o zi frumoasă.

| mona a răspuns:

Din punctul meu de vedere ai atins un punct sensibil si asta ar trebui sa de a de gandit adolescentilor... felicitari!

| Azre explică (pentru mona):

Mulțumesc,să sperăm...

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Azre):

Astept sa-mi multumesti pentru raspunsul meu big grin

| FucktheSystem a răspuns:

Cine nu știe ce e scris aici probabil nici nu o să se obosească să citească. Dacă n-au citit până acum nu crezi că o să se apuce sau o să le pese, nu? E pierdere de timp, dar dacă ție ți-a făcut plăcere bănuiesc că e ok...
Și totuși ai puțină lipsă de imaginație. De ce prima dată să fie obligatoriu în pat? Pe o plajă pustie ce are? Sau într-un leagăn d-ăla mare cu perne pufoase eventual amplasat într-o grădină frumoasă. Oricum, sexul în pat e spraestimat? Ce e așa de romantic? E plictisitor și lipsit de imaginație, iar dacă mai adaugi 2 petale de trandafiri și o lumânare nu o să facă lucrurile decât să arate ca o înmormântare. Nu văd partea romantică sau interesant. Dacă tot vrei să fie de neuitat atunci de ce zici să o facă ca toată lumea?

| Azre explică (pentru FucktheSystem):

Eu am generalizat, doar nu vroiai să susțin ceea ce fac ei acum, sex în mașină sau în toaleta liceului... restul deduc și ei, nu eu trebuie să am imaginația ci ei.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Chiar daca noi am mai vorbit despre aceasta tema si intrebari de pe acest site (sper ca iti aduci aminte cine sunt laughing ), am citit acest articol de opinie si este foarte interesant. Sper sa se reduca intrebarile de genul (asemanatoare cu cele mentionate de tine mai sus), fiindca nu este normal acele intrebari la varste de 14-15 ani (hai ca pe la 11 ani nu stii inca despre ce este vorba, dar la 14 ani? Internetul nu este doar pentru jocuri, contine o multime de informatii utile). Chiar daca anumite fete isi incep viata sexuala pe propia lor responsabilitate si avand o pereche stabila, 90% din cazuri nu sunt asa, sunt pur si simplu dezastroase. Pacat ca adolescenta a ajuns sa fie asa superficiala. Si inca ceva, consider ca daca o persoana este suficient de matura (psihic si fizic) ar trebui sa stie, nu ca o fata care i-a venit menstruatia ieri sa intrebe daca raman insarcinata daca imi ating prietenul pe varful nasului. OMG, oricum, felicitari, am aceeasi opinie ca tine (imi cunosti mult mai bine si mai detaliata opinia, dar nu mai dezvalui nimic pe acest site).

| Azre explică (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Mulțumesc frumos pentru comentariu, lasă-mi un mesaj pe privat și spune-mi cine ești nu-mi aduc aminte numele de utilizator. happy Iartă-mă...

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns:

Salutare Azure, sincer iti zic ca nu a avut nici rabdare nici timp sa citesc tot postul tau. am prins insa ideea. nu stiu ce spun medicii despre relatiile sexuale la varste fragede, si aici ma refer fix la partea fizica, e clar ca organele nu sunt dezvoltate.

Problema cea mai mare din punctul meu de vedere e la partea pshica. Un copil de 14 ani e doar un copil. In primul si in primul rand trebuie sa isi traisca copilaria, iar sexul si reponsabilitatile unei partide de sex nu se incadreaza la ceea ce presupune copilaria. In al doilea rand educatia sexuala are mult de suferit, mai ales la varsta de 14 ani.

Asadar concluzia mea este: NU FACETI SEX la 14 ani pentru ca nu stiti ce e ala sexul, nu stiti ce consecinte va avea si va garantez eu ca placerea va fi inzecita cand veti sti pe deplin ce inseamna sexul si cum se face in mod responsabil. O partida de sex fara stresul si problemele ce o urmeaza (o sarcina nedorita, o despartite inevitabila sau sa afle parintii) e de 1000 de ori mai placuta

| Azre explică (pentru suntserios):

Corect, bravo, mulțumesc pentru răspuns, sper să citească și ceea ce ai postat și tu.

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Într-adevăr, e foarte bun articolul. Din simplă curiozitate am citit, însă mă bucur că am ajuns să citesc asta, pentru că sunt la vârsta asta a adolescenţei.

Pa pa.

| RAY a răspuns:

Sexul e o nevoie nu o obligatie fata de cineva

| Azre explică (pentru RAY):

Nevoie, dar un ee nevoia făcută cu cap și una e nevoia făcută prost... așa putem spune e nevoie de un gard la curte, pot să îl fac cu cap din scânduri să nu vadă lumea nimic în curte sau pot să-l fac fără cap și să fie din sârmă ghimpată și s-ar vedea tot...

| RAY a răspuns (pentru Azre):

Cand isi pierzi increderea in femei crede-ma ca sexul e doar o nevoie ca bautul apei, eu ma duc la una i dau 50 de lei ma protejez si gata pana la urma si daca aveam prietena tot acolo ajungeam ba chiar mai scump, sunt perzevative in ziua de azi, anticeptionale pentru femei, doar cei care nu le pasa de sanatatea lor sau de viata lor patesc asemenea lucruri

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună seara, Azµre!

FELICITĂRI, ai pus punctul pe "i"!

Foarte BUNE aceste sfaturi date tinerilor care doresc să-şi înceapă viaţa sexuală!
Să sperăm că vor avea răbdare să citească toată postarea şi vor ASCULTA aceste sfaturi.
Ar fi în interesul şi spre binele lor.

Mă bucur că NU sunt singurul care încearcă să-i "înveţe" câte ceva pe aceşti adoloscenţi.

Ţine-o tot aşa!

O seară plăcută.

| Azre explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc mult Bursuc001, am încercat să-mi exprim punctul de vedere, poate au ceva de învățat din asta...

| bursuc001 a răspuns (pentru Azre):

Cu plăcere!

L-ai exprimat foarte CLAR şi ai "punctat" foarte bine elementele esenţiale!

Să sperăm că vor VREA să se "lase învăţaţi" şi NU ne vor considera "plictisitori" ( aşa cum ni s-a spus anterior, dacă mai ţi minte ).

O zi frumoasă.

| Fatamuntilor a răspuns:

Foarte bun articolul si sper ca cei impicati sa aiba rabdare sa-l citeasca.
Adevarul e ca tot mai multi tineri isi incep viata sexula total nepregatiti, de multe ori din dorinta de fi,, la moda''' cu ceilalti prieteni.Nu se informeaza corect, cer sfaturi de la persoane neavizate.Si tot mai multe fete se grabesc sa scape de virginitate de parcaar o,, boala'''si asta de varste tot mai mici.
Familia, societatea, scoala ar trebui sa se implice tot mai mult in educarea tinerei generatiei.

| Azre explică (pentru Fatamuntilor):

Scuze, dar abia acum am putut citi comentariul de la tine... nu știu de ce nu am putut să îl văd.
Bine punctat, acelaș lucru l-am punctat și eu cu referire la această grabă de a pierde viginitatea... Iar în legătură cu societatea și cu școala mai întâi copil are nevoie de cei 7 ani de acasă de care foarte mulți duc lipsă, dacă ar avea măcar cei 7 ani de acasă ar asculta și ei pe alții mai în vârstă și nu ne-ar mai face disperați și plictisitori.
Mulțumesc mult, cum să nu-ți mulțumesc eu tocmai ție, care îmi ești tare dragă pe acest site alături de alte câteva persoane.
Să ai o zi frumoasă și mulțumesc pentru postare.

| Exilee a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......2-am-fost/

Inca un caz nefericit. Nu inteleg de ce fetele nu isi ocupa timpul cu baietii de varsta lor. Se grabesc prea repede sa creasca si uita de copilarie.

| Azre explică (pentru Exilee):

Da am dat și eu peste ea și n-am răspuns că și așa m-am umplut de draci numai citind ce a scris.
O să comentez și eu. Mersi.

| Fridăm a răspuns:

Felicitări pentru această postare! E ceva adresat multora de aici, de pe site. Însă nu e sigur că vor şi citi cei în cauză, sau că vor asculta sfaturile menţionate de tine. Mai nou e suprapopulată această categorie cu întrebări de genul, să sperăm că asta le va răspunde întrebărilor. Felicitări încă o dată pentru strălucita idee! happy

| Azre explică (pentru Fridăm):

Mulțumesc pentru răspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Da!
Foarte bun articolul!
Bine punctat, dragă Azµre!
Ar trebui să fie un semnal de alarmă,din păcate prea puţini iau în seamă cele scrise aici,că doar aşa-i mentalitatea lor,nu se vor schimba niciodată,cred că cât ne-am zbate din răsputeri să facem tânăra generaţie să înţeleagă nişte lucruri,va fi tot în zadar!
Este foarte bine că ai pus acest articol aici, poate, poate s-or mai trezi adolescenţii din ziua de azi la viaţă să conştientizeze nişte lucruri, până nu-i prea târziu!
Prin urmare de apreciat dragule Azµre!
Mulţumim la fel, o seară frumoasă!

| Azre explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc, dar nu e articol... e o părere proprie! doar primele 2 întrebări sunt articole postate de la ele am plecat cu dezbaterea... sper să fie de înțeles pentru toată lumea. E un semnal de alarmă și nu numai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa ce am citit articolul am simtit o vaga tristete referitor la faptul ca nu mi-am inceput viata sexuala ceva mai devreme.

| Violente a răspuns:

Aici ai scos AS-ul din manecă.
Inceperea vieții sexuale reprezinta un stadiu pe care viața ți-l pune la propria alegere.

Ai spus tu tot, sunt de acord TOTAL cu toate menționate mai sus.

Virginitatea reprezinta cel mai SFANT lucru al unui om, precum ochii, inima, sufletul ș.a.m.d
Pragul de dincolo al virginității trebuie strabatut si "tatonat" alături de persoana care dovedeste FIDELITATE, RESPECT imbrăcate in IUBIRE și DĂRUIRE.
Inima îți va spune si te va îndemna catre acel "cineva", vei simți momentul si vei trăi clipa, chiar dacă "dureroasă".

Deci, să invațam sa avem grija de corpul nostru și să îl dăruim după dorința inimii.

Bravo Azure!

| usuk a răspuns:

Ma bucur ca cineva incearca sa educe mintile tinere(sau ma rog, sa vorbeasca in van)
de ce cred asta? nu stiu(dar eu asa cred) daca sunt mai mult de 50% cei care au dat click pe intrebare si au si citit(integral)cele spuse de tine.
ca sa nu mai spun ca nu mai mult de 10% dintre ei nici nu vor lua in seama chestia asta, deoarece aceasta problema e una mai delicata, si, ai cam avea nevoie de putina materie cenusie ca sa-ti dai seama de ce e bine si de ce nu e(materie care incepe sa lipseasca, din pacate)
oricum, mersi de grija pe care o porti

| DraudeS a răspuns:

Buna seara!

Un subiect foarte bine punctat, care trebuie luat in cosiderare, dar din pacate, in Romania (Si nu numai) este trecut cu vederea, mass - media avand "treburi mai importante".

Nu stiu cati cei cu varste cuprinse intre 13 - 16 ani au sa citeasca ce ai scris, iar eu sper cat mai multa lume.
Problema este una a societatii, a parintilor si a copiilor.
Vorbind din punctul meu de vedere, prin clasa a 7 -a d'abia auzisem de cuvantul "sex", dar uite, acum in floarea varstei, imi permit o scoala sanitara, sa-mi placa, pot bea o bere cu prietenii seara dupa cursuri, FARA ca in copilarie sa traiesc o viata sexuala, cu tutun, anturaj, etc., copilaria mea fiind una foarte frumoasa, unde veneam acasa plin de noroi in urma unor jocuri banale care ne luau gandul de la tehnologie, ne relaxau si nu ne gandeam la fete.
Asta trebuie sa inteleaga tineretul din ziua de astazi: copilaria, FRATE, o traiesti o singura data, timp de sex si alte chestii ai, din plin chiar.
Este aceasta manipulare in masa venita masss - media si chiar din partea bisericilor (De ce sa fim ipocriti), unde, spun (Copii) : "Hai frate asta e chiar zdreanta? Si-o arde cu mine la modu': 'ata nu ma *** ca ma duce mama la ginecolog! Las' ca o prostesc eu sa o "tavalesc", pai ce? Nu suntem si noi baieti" (Si da, pot vorbi si asa). De unde au auzit, de unde au invatat ei de treburile acestea? Eu nu pot sa-mi imaginez! Cand eram copil, intr-adevar, ma trimiteau cei mari sa le cumpar tigari sau mai stiu eu ce, nu puteam sa spun nimic de frica, dar totusi, nu auzeam de la ei de sex, drougri (Cu toate cu luau), sau mai stiu eu ce.
Tineretul nu stie sa aprecieze, tineretul este mult prea usor influentat, indoctrinat.
Daca, sa-ti dau un exemplu facem o campanie pe aceasta tema, sustinatorii au sa fie cu varste de peste 20 de ani (Si nu toti), iar cei din varstele specificate de mai sus au sa rada de noi.
Prin acest mod, ajung tot la parinti. Cand eram copil ma straduiam sa-mi termin tema la matematica sa pot iesi afara la joaca. Ei nu au treaba, stau pe calculator, rasfoiesc internetul, site-urile "deochiate" fiind gratuite, baga la cap, parintii fiind prea "milostivi".
Nu stiu, dar vorba "copii din ziua de azi sunt mult mai tristi ca noi" a fost spusa cu cap.
Nu stiu daca este cineva care-ti citeste postul aici, cineva care chiar citeste si are o varsta frageda si incearca in a intelege ceva, chiar il lor sa ne contacteze, sfaturile fiind venite gratis si cu placere.

Mesaj pentru tinerii "smecheri, care au femei multe si cunosc ei multe" :
Fratilor, daca cititi treaba asta, am fost si eu golan, am facut prostii care le vedeti in filme, inca sunt golan, dar stiu totusi sa-mi traiesc viata intr-un mod educativ unde ma simt mandru printre prieteni ca stiu sa dau 1 sfat, 2. Pentru tineret, imi bag eu pielea la bataie, nu aveti habar de istorie, nu aveti habar ca stramosii vostrii care si-au dat viata pe front sa traiti voi bine, iar voi va numiti "smecheri"?
Sunt dispus sa raspund tuturor care are nelamuriri in privinta mea, rusine nu am, totul va zic pe fata.

! M-am cam intins, v-am plictisit, stiu.
! Am deviat de la subiect cam mult, m-am focalizat pe anutajul tineretului.
! Tineretul! Trebuie sa fie generatia de maine, nu? Concluzie: Suntem "pa"!
! Daca este vreo campanie, ceva oficial in aceasta legatura ma implic din placere!
! Azure, scuze ca am deviat prea mult de la subiect

! Azure, bun subiect! Sper ca toata lumea sa-l perceapa cum l-am perceput si eu! Cei tineri ar trebui sa-ti multumeasca ca pana la urma efortul depus a fost pentru ei, ci nu pentru tine!

Iar in final..sanatate!

| Azre explică (pentru DraudeS):

1) Nu te-ai intins deloc, a fost opinia ta și una foarte bună
2) Nu ai deviat că la urma urmei tot de copilărie este vorba și de cei 7 ani de acasă pe care mulți nu-i mai au.
Mulțumesc pentru răspuns, a fost unul sicner și venit din suflet.
Vreau să completez, că da generația noastră a fost de 1000 de ori mai smecheră a cea de acum, chiar dacă nu am avut calculatoare, telefoane, droguri și altele, am avut o copilărie mult peste cea de acum, din toate punctele de vedere.

| DorelExpertu a răspuns:

Felicitari pentru articol!

| Alllllexandra a răspuns:

Acesta este singurul ''discurs'' care m-a lamurit complet! Adica fara ocolite sau cu termeni stiintifici, scurt si la obiect! Imi place.Sa incercam sa il imprastiem in aceasta lume a internetului cu gandul ca va ajunge departe! Respect.mai exista si oameni care nu te baga'n ceata.

| Azre explică (pentru Alllllexandra):

Mă bucur dacă ți-a plăcut, am postat în speranța că vor fii unii utilizatori care vor citi și vor învăța ceva din el.
Să ai o zi frumoasă.

| Alllllexandra a răspuns (pentru Azre):

Si tu!:d

| Own3r a răspuns:

Buna!
Felicitari Azµre!
Merita efortul tau, dar nu stiu cati se vor interesa si vor citi si vor intelege.

| Azre explică (pentru Own3r):

Mai puțin de 10%, dar măcar ăia fac diferența.
Mulțumesc!

| Piratul10 a răspuns:

Bravo din nou pentru Articol ai facut o treaba minunata si super sa il citeasca si tineri care cum spune caramela care are raspunsul castigator "astazi daca ai 14 ani si nu ai un prieten sau o si nu te gandesti déja la planuri sexuale cu ea uni considers ca e ceva in neregula cu tine, sper sa il citeasca si ei.
Si inca o data bravo pentru ca ne informezi!

| MissDyDee a răspuns:

Foarte bine punctat! Felicitari! O dezbatere foarte buna si care ar trebui luata in serios, de catre adolescenti mai ales!

| Azre explică (pentru MissDyDee):

Mulțumesc iubito pentru răspuns, am eu grijă de tine în particular happy

| Vix999 a răspuns (pentru Azre):

Aaaa...ce sweet. Poate ne vedem la o cafea ceva..cu toate ca nu sunt eu o companie f buna in perioada asta sad

| Azre explică (pentru Vix999):

Mulțumesc pentru răspuns, și eu sper să ne vedem, am avut o perioadă mai nașpa și chiar n-am ieșit deloc, am fost pe la Giurgiu, pe la București, vorbim și iesim happy
Te pup!

| JIJ a răspuns:

Nu inteleg intrebarea, sex=durere de cap.

| SimionAlexandru a răspuns:

Parerea mea personala :
Nu cred ca fetele de 13-14-15 ani, s-ar gandii vreodata sa isi inceapa viata sexuala atat de devreme. Mai degraba, ma astept la asta din partea baietilor, avand in vedere ca acestia se excita vizual (si destul de usor, depinde de cat de satisfacut e cu viata lui sexuala pana in acel moment).
Dar o fata de 13-14-15 ani, avand in vedere ca fetele se bazeaza foarte mult pe SENTIMENTE, si NU se excita vizual, aceasta dorinta (dar falsa) de a-si incepe viata sexuala la o varsta atat de frageda, nu ar aparea decat "cu ajutorul" unui baiat putin mai mare ca ea (In general, mai mare).
Nu am facut nici un experiment, dar din cate am observat eu, dorinta fetelor care vor sa isi inceapa viata sexuala la 13-14-15 ani, apar "multumita" unui baiat mai mare ca ea.
Baietii au tendinta sa suceasca destul de usor mintile unei fete minore, iar de acolo... incepe batjocura happy
Astfel, fetelor, va sfatuiesc sa stati departe de baietii mai mari ca voi (doar daca vine vorba de o relatie), pentru ca mai devreme sau mai tarziu, acesta va insista sa faceti sex cu el. Si avand in vedere ca voi, fetele, va bazati mai mult pe sentimente, puteti ceda destul de usor.
Faceti ce simtiti voi, ca e cel mai bine pentru voi insiva. Daca aveti 13-14-15 ani, sigur nu va sta voua capul, numai la sex. Nu va lasa-ti influentate si folosite.
P.S. : Scuze pentru postare lunga

| Azre explică (pentru SimionAlexandru):

Mulțumesc, un răspuns complex, sper să citească careva și ce ai postat tu, ține-o tot așa și tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Katherineeeee a răspuns:

Foarte bun artiocolul! Cred ca le va da de gandit multora inainte sa se apuce de asa ceva. Ma bucur ca macar unii sunt de parerea asta caci se pare ca din ce in ce mai multi incep ''viata de nopate'' de la o varsta frageda ceea ce nu le face atat de mult bine pe cat cred ei.

| Ancutza12 a răspuns:

Ai mare dreptate, mai ales la partea cu ''sex in toaletele scolii''. Nu vad nici o logica ca sa faci asa ceva. Foarte bun articolul. happy