| Anca a întrebat:

A existat vreodata o persoana cu care ati avut vreo relatie, iar in urma despartirii nu ati reusit sa vi-l scoateti definitiv din suflet?

Exista vreo persoana pe care nu vreti sa o revedeti de frica ca. v-ar putea atinge din nou inima?

Mai multe prieteni imi spun ca eu nu l-am uitat pe X, un anume personaj cu care am avut o relatie ( de scurta durata ) acum cateva luni bune.
Eu sustin sus si tare ca nu e asa, ca l-am uitat de mult, dar la incercarile lui de a mentine o relatie de prietenie cu mine eu nu am putut accepta.

Mi-e frica sa dau din nou ochii cu el. Din momenul despartirii nu ne-am mai vazut niciodata si nu ma simt in stare sa o fac. inca.

Asta poate insemna ca inca simt ceva pentru el?
Doar cu el mi se intampla chestia asta. Sa evit sa dau ochii cu el din cauza ca ar putea reinvia ceva in sufletul meu.

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Aveam la un moment dat o asemenea frica fata de un barbat pe care il iubisem mult. Ne-am intalnit, totusi, complet intamplator si nu am avut nici cel mai mic sentiment, nici cea mai mica problema. Fiindca imi iubesc cu adevarat actualul partener si nu mai exista loc pentru nimeni altcineva in inima mea.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu esti pregatita pentru ca nu v-ati despartit in termeni buni si sigur ai simtit ceva pentru el! Mai lasa timp sa treaca, nu esti obligata sa il vezi si sa-i vorbesti.ar fi de preferat sa incepi si alta relatie ca sa scapi de tot de acel sentiment sau chiar sa te expui intalnindu-te cu fostul si vorbind cu el.Asa infrunti toti demonii si nu fugi de tine si sentimentele tale!

| Razvan a răspuns:

Sunt impacata cu trecutul.Pana la urma singurul punct de echilibru in viata este prezentul.Prezentul pe care nu are rost sa il tulbur amintindu-mi de trecut sau facandu-mi griji pentru viitor.
Uneori nu e asa o buna ideea e sa fii amica unui fost pentru ca el te va tine constant legata de trecutwinking

| Anca explică:

Am avut o alta relatie in timpul asta, inceputa la scurt timp dupa despartirea de el.
Am tinut la baiatul cu care am fost dupa, dar de o saptamana ne-am despartit. Am scris pe aici cam despre ce a fost vorba.
Azi urmeaza sa ii dau un raspuns si va fi negativ!

Cu acel baiat intr-adevar despartirea a fost altfel decat cu restul.
L-am placut fff mult pentru ca sincera sa fiu avea un singur defect, atat.
Nu putea fi cu o singura femeie. Si mi-a zis chiar el asta!
Si probabil nu am putut accepta ca nu-l pot face sa fie doar cu mine.Nici o fata nu a reusit.

Nu ma pot intalni inca cu el si mi-e frica ca ne-am putea intalni intamplator pentru ca nu cred ca am sa fac fata reintalnirii.
Mi-e teama ca o sa ma gandesc din nou la el dupa aceea.
El insista sa ne vedem ca ii e dor de mine, ca nu intelege de ce fac asta. Dar deocamdata nu ma simt in stare! Lui nu i-am zis asta. Ii ziceam ca nu pot sa ma intalnesc cu el pentru ca am prieten.

| Anca explică:

@teodora, lui sigur nu ii pasa de ceea ce simt.
A fost o relatie f complicata a mea cu el. In sensul ca, el era un curvar si eu speram ca o sa-l schimb.
Asa incat, el nu m-a iubit. Poate de aceea m-am incapatanat asa tare cu el.
La un moment dat am disparut din viata lui fara cuvinte si de atunci il evit continuu. El ma suna f des, iar eu ii spun tot : " O sa incerc, poate zilele astea ". si pe urma iar nuºi mai raspund la telefon un timp.

Stiu ce vrea de la mine. Dar nu vreau sa ma prind iar in jocul lui si stiu ca in fata lui nu pot spune NU. De aceea il evit! Desi as vrea sa-l vad, dar mai bine nu.

| Alisa a răspuns:

Da, am iubit un baiat timp de 5 ani de zile... el cand a aflat m-a indepartat de el zicand ca e vagabont si eu sunt o fata cuminte. am plecat in strainatate, si cand pe acasa, il vad si simt asa un fior, desi zic ca l-am uitat, dar nu e asa, doar m-am obisnuit sa traiesc fara el. desi el ma cauta in fiecare zi si ar vrea sa avem o relatie, vrea sa vina aici la mine, eu nu sunt in stare, mi-e frica sa mai trec iar prin ce am trecut atunci. ceea ce trebuie sa faci e sa iti impui tie sa ti-l scoti din suflet, daca inca nu ai reusit. trebuie sa iti invingi teama ca daca te intalnesti cu el vor aparea din nou sentimente. gandeste-te ca el apartine trecutului.

| catthshshshs a răspuns:

Cand incep o relatie nou, nu ma mai gandesc la trecut deloc.Pentru mine trecutul nu mai conteazawinking

| Dizzydizz a răspuns:

Buna. mi s a int cam asa si mie, si chestia ciudata e ca unele din motivele pentru care stau cu actualul baiat e sa nu ma intorc la celalalt pentru ca sunt constienta ca imi va face rau
Aiurea nu?happy
eh asta mi s-a int din pacate.

probabil mai simti ceva pentru el dar indepartat.Am un sentiment ca at cand il vei vedea nu vei simti prea multe.
Asa se int de obicei.
Cand tie frica de o chestie, cand se int parca a fost un nimic
Tine ma la curent :*

| Dizzydizz a răspuns:

A da si bft:*

| theodoraafi a răspuns:

Buna,
Sa iti raspund pe rand la intrebari:
1. Da a existat aceea persoana, acum 2 ani am fost impreuna o perioada de 5-6 luni, a fost mai mult o relatie la distanta dar a fost. l-am iubit, il iubesc si il voi iubi mereu, pentru ca el a fost prima persoana care mi-a aratat ce inseamna sa iubesti si sa fi iubit, el mi-a aratat ce insemna sa zbori, sa zambesti, sa plangi alaturi de persoana iubita.

2. Nu am mai vorbit de un an si da, este raspunsul intrebari. imi este frica ca daca v-a aparea din nou imi v-a atinge iar inima asa cum a facut-o de fiecare data, nu ma simt pregatita sa il reintalnesc dar daca se intampla o sa fiu fericita si poate, poate ne vom mai da o sansa... happy

3. Atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat si la un momendat va desparitit, mereu il vei iubi. Da tu inca simti ceva pentru el, si daca vrei sa traiesti in pace trebuie sa iti invingi teama, da dai ochii cu el sa discutati, si dava tu nu mai vrei o relatie cu el sa ii spui, ii spui ce ai pe suflet, te descarci...
Te-ai gandit vreodata ca poate lui nici nu ii pasa de ceea ce simti?

eu iti urez succesc, sper ca te-am ajutathappy

P. S. Nu-ti pierde speranta, sigur intr-o zi va aparea alta persoana pe care o iubesti cu adevarat...

| PisicaAristocrata a răspuns:

Inteleg perfect prin ce treci, fiindca am patit exact acelasi lucru.Inca nu m-am vindecat complet. Dar stiu ca timpul le va rezolva pe toate. Ai rabdare.

| clauclau_6191 a răspuns:

Aha, aha, aha, aha naspa, am lasat garda jos si mo facut fufa, bv ei, dar nu mai vreau s-o vad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am patit si eu asa cu fostul cu care am avut o relatie de un an de zile si in urma caruia am pierdut si un bebe... M-a marcat relatia cu el si nu as putea sa fiu amica cu el...si se pare ca si u ai patit la fel pentru ca probabil chiar l-ai iubit desi a fost scurt timp te-a marcat ceva la el. Ai grija de u kiss

| emy_3780 a răspuns:

Da inseamna ca mai simti ceva pentru el, odata ce tu nu vrei sa dai ochii cu el. Dar inima ce iti sp?

| bada a răspuns:

Mda. eu am ramas amica cu toti ex mai... cu exceptia unuia.

am stat cu el vreo 9 luni d zile si acum imi e "frica" sa m vb si cu el l tel...

asa se int cand tsi cu adv l o pers...
iti doresti din tot sufletu sa o uiti dar...straight face...

iti sp yop cum am skpat d aceasta teama...
baiatul cu care yop nu m vr sa vb si etc...

frecventeaza orasu in care eu invat...winking

si intr-o zi m-am int din int cu el p strada...
nu stiam c sa m fac cum sa plec sa nu m vd...
pana l urma am zis """ stai ma sa vb cu el... c o fi o fi"""

si asta vn l mine ma int cf. ma invita l un suc. eu at ma duceam l sc... l-am refuzat si i-am zis ca n vd diseara dupa c ies d l sc sa stam d vb...

seara nu m puteam... ma batea un gand sa nu ma duc dar cand am iesit l poarta liceului el m ast acolo.
am fost cu el l suc si am stat d vb

ma rog... el:""t iubesc nu pot trai fata tine"""

yop::"nu am vn aici sa vb desprea asta """

bla... bla...
at yop i-am zis ca imi e frica sa nu m ind d el...
si...
pana l urma baiatu a int...
in fine m-a adus acasaa si uite d at. st buni pr si cand ne int p strada stam d vb... l petrecei m mg si imp...confused

incearca si uh sa t int cu el sa disktatsi. sa-i zici tot c ai. si dupa o sa fie bine...

bafta :*:*: