| mihaela_8982 a întrebat:

Acum 2 luni mi-am inceput viata sexuala cu prietenul meu.Prima luna mi-a venit menstruatia la timp, luna aceasta mi-a incarziat 5 zile, Am facut sex protejat si mi-am facut si testul de sarcina si mi-a iesit negativ. Ce sa fac?

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru ca testul sa fie concludent, trebuie facut dupa minim 7 zile de intarziere a menstruatiei din prima urina de dimineata. Pana atunci, nu te poti baza pe el. Eu iti propun sa faci un test de sarcina luni dimineata din prima urina si apoi, indiferent de rezultat, sa te duci la ginecolog. O intarziere de 5 zile, pune deja probleme.

| monyk a răspuns:

BUna, daca te-ai protejat si testul ti-a iesit negativ atunci stai linistita.Se poate sa mai intarzie menstruatia ca multe fete au neregulat, mai ales ca nu demult ti-ai inceput viata sexuala cred ca va incepe sa ti se regleze, daca ti-a venit dar ti-a intarziat 5 zile atunci nu iti fa griji, la orice fata se poate sa ii intarzie, dar totusi sa fi atenta ca nu se stie niciodata... ce sa faci? Sa ai grija pe viitor sa te protejezi in continuare si ca sa fi sigura mai repeta testul o data desi dupa parerea mea nu prea ar fi cazul.

| Andreea_7493 a răspuns:

Sa astepti. O sa iti vina... daca spui ca ai facut protejat si prezervativul nu s-a rupt, nu vad de ce te agiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu vezi si tu mai incearca o data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti speriata... te panichezi din orice... poate ca te`ai grabit cand ai facut pasul tongue