| Lovepinkpupyou a întrebat:

Sunt fata si am 20 de ani si luna asta imi întârzie menstruatia, e a 5 a zi si nu a venit. Ieri am facut un test de sarcina, a ieșit negativ, dar totusi de ce nu vine menstruatia? Tin sa mentionez ca mereu am facut o protejat cu prietenul meu, deci nici vorbă de sarcina dar imi făceam griji asa ca am facut testul si a ieșit negativ.
Multumesc pentru răspunsuri

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este posibil ca ciclurile tale menstruale sa fie intr-o anumita masura DEREGLATE si din acest motiv caracteristica principala a ciclului menstrual sa fie preponderent NEREGULATA si din acest motiv ciclurile sa aiba mereu lungimile mai mult sau mai putin diferite.
Dar poate exista si posibilitatea ca principala caracteristica a ciclului tau menstrual sa fie cea de a fi de tipul REGULAT, dar din cand in cand activitatea hormonala sa aiba fluctuatii si din acest motiv sa se produca abateri in +/- de cateva zile (3-7 zile) in privinta momentului de pornire a sangerarii.
Aceste abateri soldate cu prelungirea numarului de zile a ciclului, sunt cu atat mai frecvente si cu atat mai mari, cu cat activitatea glandelor endocrine (tiroida, glanda pituitara, hipofia, glanda foliculara, ovariana, glandele suprarenale, etc.)din privinta functionarii, este mai incorecta din cauza unor afectiuni provocate de stari de boala, stres,. etc.
Ar fi bine sa te prezinti la Endocrinologie pentru a fi consultata si sa ti se efectueze analizele necesare si ulterior cu rezultatele obtinute sa te prezinti la Ginecologie in vederea consultatie prin care sa poata fi stabilit tratamentu de urmat in vederea reglarii ciclului menstrual. SanatatE!

| Andrei258 a răspuns:

Menstruatia poate sa intarzie din diferite cauze printre care alimentatia, stresul etc