| Mariaioana200214 a întrebat:

Acum 8 zile trebuia sa imi vina menstruatia ( pentru a 2 a oara ) si nu mi-a mai venit...
Am 14 ani...
De ce nu mi.a venit?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In multe cazuri intre prima menstruatie adica intre asa numita menarha in termeni medicali si urmatoarea menstruatie pot sa treaca perioade de timp destul de mari de ordinul a cateva saptamani sau de cateva luni. Au fost consemnate cazuri in care intre menarha si a 2-a menstruatie a trecut perioade lungi care uneori au depasit si 18 luni. Astfel de situatii pot sa apara si se pot datora mai multor motive, dar principalul motiv serefera la faptului ca la inceput, organele reproducatoare inca nu au ajuns la maturizarea lor completa/deplina. Din acest motiv glandele endocrine nu se produc hormonii feminini strict necesari pentru a maturiza si produce ovulul si fiindca acesta (ovulul) lipseste NU se poate produce menstruatia. Nu trebuie sa te impacientezi si nici sa te ingrijorezi, fiindca aceste intarzieri se pot considera ca "normale" si inerente in cazul multor adolescente. Va trebui sa fii pregatita si sa ai mereu la indemana 2-3 absorbante atat acasa cat si in geanta de scoala fiindca sangerare se poate porni in orice monent, uneori fara nici-o atentionare prealabila. Multa sanatate!

| Mariaioana200214 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc mult mult mult

3 răspunsuri:
| Betty12345678 a răspuns:

Dureaza ceva timp pana se regleaza.