| KatyyLWA a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia cam 10 zile, pentru ca trebuia sa vina cam pe 16. Prima oara mi-a venit in decembrie si ma gandesc ca trebuia sa se fi regulat... Am 13 ani si mi-a venit cand aveam 12

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

E normal, nu ai ciclu regulat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu prea e o intrebare.
Oricum, menstruatia poate fi neregulata in primii ani.
Nu ai de ce sa iti faci griji.
Totusi daca ai si alte simptome, dureri neobisnuite, nu ar strica sa ii spui medicului de familie despre asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In general, in primii 2 ani, ciclul menstrual este neregulat.Nu te ingrijora daca dupa prima menstruatie, o luna sau doua nu se intampla nimic, este absolut NORMAL.Treptat,ciclul menstrual se va regla la aproximativ 28 de zile, considerandu-se normal si un ciclu intre 21-35 de zile.In general, sa stii ca menstruatia dureaza 3-7 zile, dar poate varia de la organism la organism.
Eu zic ca daca tot te ingrijoreaza acest lucru, este bine sa vorbesti cu parintii, cu un medic sau cu un adult.
Sanatate si s-auzim numai de bine!
Te pup!

| Iepuricaaa a răspuns:

Stai linistita, menstruatia se regleaza in timp. De obicei dureaza si pana la 4 ani de la inceperea scurgerilor. Nu este un motiv de ingrijorare decat daca au aparut factori exterxi (actul sexual). Pup

| Coryncyk a răspuns:

Buna, stai linistita eu am 16 acum si menstruatia inca nu e regulata, nu e un motiv de ingrijorare, cind aveam 14 ani nu mi-a venit 2 luni la rind, apoi de 2 ori in aceeasi luna, stai calma