| GabriellaGabby a întrebat:

Buna happy
Am o problema:
trebuia sa imi vina menstruatia pe 20 Noiembrie si astazi suntem in 5 Decembrie, Deci trebuia acum 15 zile!
Prima oara cand mi-a venit nu am simtit nimic si mi-e frica sa nu ma simt rau cand o sa-mi vina (o sa fie a doua oara )Este normal?
Nu stiu foarte multe de aceea vreau sfatul vostru happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este normal pentru primele menstruatii, stai linistita. Nu ai nici un motiv sa te temi, n-o sa mori din asta, stai linistita.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Primele menstruaţii sunt neregulate deci dacă ţi-a venit pe 20 nu te aştepta să-ţi vină luna viitoare, pentru că la început primi ani e neregulat. Dacă o să te doară sau nu depinde de la organism la organism deci noi nu avem cum să-ţi garantăm, dar pune-ţi în geantă un algocalmin să ai mereu la tine. Baftă!

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Stai linistita! e normal. tu inca nu ai menstra regulata. poate lipsi si o luna 2, e normal.Deci.nu-i nimic.iti va veni la un moment dat.Si daca o sa te simti rau e normal.La multe fete preceda durerile de burta, spate, cap si ameteli.:*

| Kerli a răspuns:

Din cate am inteles trebuia sa-ti vina a doua oara
si este absolut normal
va lua ceva timp pana corpul tau se va obisnuit cu menstruatia
a doua oara ti-ar putea peste cateva saptamani sau chiar luni
ai grija sa ai tot timpul un absorbant la tine pentru orice eventualitate
sa ai o zi frumoasa :*

| Anonim_8545 a răspuns:

Nu e nici o problema, si mie luna trecuta trebuia sa`mi vina pe 6 si mi-a venit pe 27.Nu e nimic grav, stai linistita.Nu o sa ai dureri, decat doar cele de burta, crame.

Metode de inlaturare a crampelor pe care le folosesc eu:
-fac o baie fierbinte
-ma uit la TV, citesc o revista
-mai plimb cainele, te plimbi cu o prietena

De obicei activitati care imi fac placere. Daca crampele continua sa fie o problema pentru tine, asigura`te ca intrebi un adult inainte de a lua orice medicament.

Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal...stai linistita!laughing

| saddasdasdad a răspuns:

Presupun ca esti o copila de 10 11 12, imi dau si eu cu parerea. daca era sa fii una de 15 16 17 iti ziceam din prima ca te-ai ars si esti gravida laughing

| Lori_7894 a răspuns:

Stai linistita...toata lumea o pateste.probabil o sa ai dureri de burta si de cap dar atat.In privinta intarzierii relax... ii normal pana se regleaza menstruatia. fundita? please