| AnaMaria2222 a întrebat:

Acum doua saptamani am cunoscut un baiat pe facebook, care invata cu mine in liceu, ba chiar la mine in clasa ( el dimineata, iar eu dupa-masa). L-am bagat in seama pe facebook, am vorbit ce am vorbit, mi-a spus ca tine la fosta si usor usor am inceput sa ma atasez de el, iar in prezent pot spune ca tin la el. Imi spunea ca ma place si ca sunt o fata minunata, dar ca nu vrea sa incepem o relatie, deoarece inca tine la fosta si nu vrea sa-si bata joc. Evita sa iasa cu mine, pana cand, saptamana trecuta am iesit sa ne plimbam + bff meu. Facea glume cu mine si se uita tot timpul la mine, arunca cu frunze in mine, iar cand ma suparam, incerca sa ma impace. Si ne-am sarutat. Ii simteam dorinta si pasiunea, dar apoi nu a mai dat niciun semn. Nu m-a mai cautat si nici eu, am orgoliul meu pana la urma. Nu-l inteleg. Spune ca ma place, dar ca nu e pregatit pentru o relatie din cauza fostei. Posteaza pe facebook melodii triste etc, iar eu ma simt prost. Poate ca nu ar fi trebuit sa-l las sa ma sarute, dar nu regret, pentru ca m-a facut fericita. El le spune prietenilor ca nu e nimic intre noi + ca de fiecare data cand ne intalnim la liceu se face rosu si-mi zambeste. Ieri prin oras se plimba cu baietii de la el din clasa si vorbea la telefon. Toti radeau si comentau, dar el se facuse rosu si avea un zambet larg, dar nu mi-a zis Buna. Doar s-a uitat la mine. Eu nu inteleg ce vrea. Toti imi spun sa astept, poate isi va da seama ca pierde o fata minunata. Oare simte ceva pentru mine?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Simte,altfel n-ar fi iesit cu tine si nu te-ar fi sarutat.
Dar e intr-un moment dificil, abia s-a despartit, mai are sentimente pentru fosta lui si, posibil, sa mai spere si intr-o impacare cu ea.
Trebuie sa-i lasi timp sa-si revina si sa inteleaga singur ce vrea.
Deocamdata are vinovatii si fata de fosta(are senzatia ca a inselat-o) si fata de tine(pentru ca ti-a dat sperante) si nu stie nici el cum va iesi din asta.
Tot ce trebuie sa faci e sa ai rabdare cu el.Aminteste-ti ca ti-a spus din start ca nu vrea sa-si bata joc si ca inca tine la fosta lui prietena,erai prevenita deci.
Acum,ca stie ca puteti fi impreuna si te si place,posibil sa vada lucrurile diferit si sa nu mai vrea sa se impace cu fosta chiar asa de mult,dar e doar o presupunere,numai el stie ce e in sufletul lui!
Nu-l presa,lasa-i timp, iesi cu prietenele tale si comporta-te ca si cum nimic nu s-a intamplat, daca e sa fie ceva intre voi, va veni el la tine, tu ai insistat destul.
Parerea mea.

| AnaMaria2222 explică (pentru greece12):

Nici nu ma baga in seama. nu am mai vorbit de o saptamana, doar ce ne-am intalnit prin centru intamplator, s-a uitat la mine, a rosit si a zambit, dar doar atat. Toti imi spun sa astept, dar pana cand? As face si asta, pentru ca tin enorm la el dupa doar doua saptamani, am si plans noptile gandindu-ma la el, nu stiu de ce, dar am si eu demnitatea mea. Cat sa stau dupa el sad? Oare o sa vina la mine curand? Sau daca nu o s-o uite pe fosta?

| greece12 a răspuns (pentru AnaMaria2222):

Asa face?
Atunci ia exemplu de la el si fa-i ce-ti face.
Daca el nu-ti vorbeste o data,tu nu-i vorbi de zece ori!
Si nu plange!
La varsta ta,nu merita,ai intreaga viata la picioare,ajunge sa misti doar degetelul cel mic si se vor repezi destui sa-ti stearga lacrimile! Pentru ca nu merita sa plangi pentru un baiat si cel care merita,nu te-ar face sa plangi niciodata!
Sterge-ti ochii si cauta sa-ti revii,nu mai astepta,da-l uitarii.
Da,in teorie suna bine,in practica stiu ca ti se pare imposibil,dar sa stii ca nu-i asa.E ca o otrava psihica pe care tu si organismul tau trebuie sa luptati sa o alungati.
Cauta sa redevii cea care erai, regaseste lucrurile care iti faceau placere inainte de asta sau gaseste altele noi, lupta pentru linistea si echilibrul tau.
Si, in timp, te vei simti din ce in ce mai bine si-ti vei reveni!
Nu mai astepta!

| AnaMaria2222 explică (pentru greece12):

Aseara a aparut pe facebook relatia lui cu o fata. Cum imi spunea mie ca nu e pregatit de o noua relatie, dar cu alta poate sa stea?

| greece12 a răspuns (pentru AnaMaria2222):

Nu fii foarte sigura ca daca a aparut intr-o relatie cu o fata,chiar este cu ea,posibil sa fie o stratatgema pentru fosta, s-o faca geloasa sau mai stiu eu ce!
Iesi din povestea asta, te rog, nu e pentru tine.
In afara de durere si necaz, nu ti-a adus nimic!

| AnaMaria2222 explică (pentru greece12):

Multumesc mult pentru sfaturi! Apreciez :*.