| sorynna29 a întrebat:

Acum o luna, mai exact pe 9 iunie am avut primul contact sexual,din cate am vorbit cu prietenul meu si din ce stiu si eu nu a reusit sa mi sparga himenul deoarece m-a durut foarte tare si nu l-am lasat.,urmatoarea zi, pe 10 mi-a venit menstruatia.desi de obicei imi venea dupa 20. iar luna aceasta mi-a venit iarasi pe 10.mi s-a regulat?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu cred, vezi mai jos cum se calculează :

În primul rând, e foarte IMPORTANT ca să ţi un CALENDAR SPECIAL ( doar pentru ciclul menstrual, pe care să nu notezi altceva ) : în acel calendar să-ţi notezi, ÎN FIECARE LUNĂ, prima zi de ciclu ( cu pix roşu ) şi apoi ultima zi de ciclu ( cu pix albastru )!

Nu se ştie când ai nevoie de el...

Pentru a se putea folosi cu succes metoda calendarului este necesar ca femeia sa tina o evidenta precisa a ciclurilor ei menstruale pe o perioada de minimum 6 luni.

Prima zi a fiecarui ciclu menstrual este ziua in care incepe menstruatia ( numita si ziua 1).

Apoi zilele se numeroteaza in continuare (ziua a 2-a, ziua a 3-a etc) pana la ultima zi inainte de menstruatia urmatoare.

Un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins intre prima zi de menstruatie / Ziua 1 a ciclului menstrual si prima zi a urmatorului ciclu.

Durata ciclului menstrual in general variaza intre 25 si 35 de zile, si bineinteles exista si exceptii.

Daca pe toata aceasta perioada durata ciclului menstrual este constanta, adica variata maxima este de 1 zi, inseamna ca ai un ciclu menstrual constant.

Daca in fiecare luna durata ciclului tau este diferita se considera ca ai un ciclu menstrual neregulat.

Daca ciclul tau menstrual are o variatie mai mare de 7 zile este bine ca urmarirea ciclului sa se intinda pe o perioada mai mare de timp

Sursa: http://www.mamicamea.ro/......eptie.html

Deci, cel puţin 6 luni trebuie să-ţi vină ciclul la acelaşi interval/număr de zile ( în cazul cel mai general, un ciclu regulat are 28 zile, dar nu e regulă )!

Dereglările pot avea ca şi cauză primul contact sexual, dar mai sunt şi alte cauze!

3 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Himenul nu se sparge, ci se rupe. Iar tu nu mai esti virgina, pentru ca ai avut deja contact sexual.

| Sim0 a răspuns:

Ce varsta ai? Este posibil sau nu este posibil sa se fi regulat. De multe ori pot fi cateva luni consecutive in care sa ai menstratia in aceiasi zi, dar dupa alte cetva luni sa fie in zile total diferite. Mai asteapta cateva luni pentru ati putea confirma asta. :]

| sorynna29 explică (pentru Sim0):

17 ani am, mi se pare ciudat ca mi-a venit a 2-a zi dupa si ca luna asta mi-a venit iarasi in aceeasi zi...nu stiu ce sa credstraight face