| KKronstadt a întrebat:

Adolescentii din ziua de azi sunt doar prost informati d.p.d.v. al educatiei sexuale, sau pur si simplu sunt retarzi cu acte-n regula?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt la fel de retardatiu cum am fost toti la varsta lor. Sunt prost informati, dar si noi eram. Cu mine nimeni nu a vorbit niciodata pe temele astea, m-am descurcat singura pe masura ce am avut nevoie. Din pacate, la noi prostia si pudibonderia parintilor nenorocesc copiii. Cel mai ingrijorator este ca a crescut numarul celor care isi incep viata sexuala neinformati (din cauza presiunilor pe care societatea si presa le face asupra tinerilor sa isi inceapa viata sexuala, sa intre in randul lumii). Si noi eram neinformati, dar foarte putini ne-am inceput viata sexuala inainte de 20 de ani, tocmai fiindca nu ne simteam suficient de informati si pregatiti. Dar acum adolescentilor li se transmite ca e musai sa isi inceapa viata sexuala cat mai repede. ca sa fie in rand cu lumea.

10 răspunsuri:
| gabriielaaa a răspuns:

Pai pariti trebuie sa incerce sa-i ajute si faptul ca multi sunt impotriva educatiei sexuale in scoli nu ii ajuta na is o noua generatie si e in schibare dar fiecare poate ajuta in felu sau

| Emma30555 a răspuns:

Cu atatea mijloace de informare, internet, reviste, libertate de comunicare, sincer chiar sunt uimita ce intrebari se pun de catre unii dintre ei

| alecse290 a răspuns:

Din cauza faptului ca nici parintii si nici macar in scoala (educatie sexuala) nu se discuta despre acest subiect, este normal sa existe multe nelamuriri.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Sunt prost informati, ori foarte putin informati pentru varsta la care ei inteleg foarte greu lucrurile serioase in general, cum ar fi cu BTS-uriile ori sarcinile nedorite
Educatia copiilor si prostia parintilor isi spune cuvantul din ce am vazut eu in ultimul timp chiar in viata reala ca sa nubmai zic de tv, copii cu copii smd.

| Jonas94 a răspuns:

Eu cred că sunt pur și simplu needucați. Tot ce citesc pe net sunt generalități, părinții sunt pudici, dar au pretenția ca băiatul lor să nu lase pe vreuna gravidă, sau fata lor să nu le vină gravidă acasă.
Totul pornește de la părinți din păcate, pentru că societatea și școala nu este obligată să te educe din punct de vedere sexual (nu mai vorbim de educația deficitară în general, că intrăm în depresie).
Sunt chestii foarte simple care trebuie explicate, asta dacă tu ca părinte chiar vrei să-i faci un bine copilului tău.

| Oana92 a răspuns:

Ambele happy

| corbulalbrosu a răspuns:

Ambele variante amintite sunt perfect valabile. Un rol principal si poate mai mult decat hotarator al acestei lipse de informare corecta se datoreaza atat din cauza reticientei manifestate de cadrele didactice, iar in multe cazuri chiar a refuzarii categorice de catre directorii de scoli de a se preda in ''institutia lor'' ca materie scolara obligatorie cu norma intreaga a ''Educatiei Sexuale'' asa cum se practica in toate tarile civilizate. Ce fel de educatie sexuala ar putea primi tinerii din tara noastra de la niste parinti care conform ultimelor studii a reiesit ca in proportie de peste 40% sunt ''ANALFABETI FUNCTIONALI''? In Romania anului 2014, peste 40% dintre români manifesta dificultăți atunci când scriu și citesc și aveau mari probleme atunci când vine vorba socotit. Conform în statisticilor europene, la acel moment, mai prost decât românii stăteau doar bulgarii, deoarece 41% dintre ei scriau și citeau cu dificultate. Raportul Comisiei Europene mai indica și faptul că rata abandonului școlar în România era în anul 2009 de 16, 6%, față de media de 14, 4% la nivelul Uniunii Europene. Abandonul școlar în România este fenomen alarmant si în creștere: aproximativ 400.000 de copii din clasele I-VIII abandonează anual școala. Mai bine de trei sferturi (77%) dintre șomerii din mediul rural sunt aproape analfabeți : peste 15% dintre ei sunt 100%analfabeți, 20% dintre ei au clasele primare și 40% au reușit să facă școala generală. Șomerii de la sate reprezintă 60% din totalul celor aflați în evidențe, iar nivelul lor de pregătire scăzut face dificilă recalificarea în meserii cerute pe piața muncii.'' Nici in mediul urban situatia NU este cu mult mai ''roza''. Si astfel apare intrebarea logica si fireasca? de la cine sa invete copi?

| darrio2007 a răspuns:

Sunt prost informati dar le este si lene sa caute pe internet. Culmea e ca intreaba pe aici si primesc raspunsuri tot de la unii la fel de informati ca ei. Si le accepta ca folositoare.

| KKronstadt explică (pentru Brigaela):

Asa este, Briga. Subscriu la parerea ta.

| KKronstadt explică (pentru Jonas94):

Corect!