| AlexandruCurca a întrebat:

Buna tuturor. Am 16 ani iar prietenul meu are tot 16 ani, ambii ii avem impliniti, credeti ca este legal sa intretinem acte sexuale? Adica protejate... Ce se poate intampla? Legal D.P.D.V a legii.

Răspuns Câştigător
| PuieMonta2002 a răspuns:

Acela este vechul cod penal. oricum acum poti face sex intre minori chiar si mai devreme de 15 ani daca diferenta de varsta intre cei doi minori nu depaseste 3 ani.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca relatiile sexuale sunt acceptate de ambii nu se intampla nimic din punct de vedere legal, fapta nu constituie infractiune sau contraventie.
Probleme pot apare din partea parintilor, mai ales a parintilor tai.

| AlexandruCurca explică (pentru Ioandelasal):

La ce te referi? Poti sa dezvolti putin te rog?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexandruCurca):

Nu stii ce pot face parintii, mai ales a fetei, daca nu sunt de acord cu relatia fiicei? Nu vorbes din punct de vedere legal ci al constrangerii fizice sau psihice.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legal sa intretineti acte sexuale cu minori, iar voi sunteti minori amandoi, iar parintii sunt tuturorii vostri legali.
Ce se poate intampla?
Daca afla parintii tai, pot depune plangere de violare la Politie si baiatul poate intra la puscarie.
Sexul cu o minora se pedepseste cu inchisoarea.
Sa nu uitam cu joaca de-a sexul duce si la accidente, prin care poti ramane insarcinata.
Sunteti pregatiti sa fiti parinti? Daca aveti casa, servicii si tot ce va trebuie sa intemeiati o familie, atunci apucati-va de sex si chiar daca ramai insarcinata, aveti venituri sa-l cresteti!
Uite aici legea:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| AlexandruCurca explică (pentru Violleta2022):

Citez: "Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi." Am incheiat citatul.

Am precizat ca ambii avem 16 ani happy
Nu cred ca parintii mei ar face asa ceva...

| mihai69 a răspuns (pentru AlexandruCurca):

Iart-o, că nu știe ce spune.

| PuieMonta2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Acela este vechul cod penal. oricum acum poti face sex intre minori chiar si mai devreme de 15 ani daca diferenta de varsta intre cei doi minori nu depaseste 3 ani.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca considerati ca sunteti suficient de pregatiti dar mai ales responsabili in tot ceea ce urmeaza sa faceti, este OK. Succes!

| Emilian65 a răspuns:

Daca tineti secret ca ati facut sex, nu se intampla nimic. Dar, daca o faceti in perioada fertila si neprotejat, puteti ca peste 9 luni sa deveniti parintii unui copil.

| pufulescu a răspuns:

Din punct de vedere legal... nimic! Aveti aceeasi varsta deci legea nu poate interveni.