| Catalina01002111 a întrebat:

Ajutor, înnebunesc! Mama mă amenință că mă dă afară din casă dacă nu-mi găsesc un job iar eu sunt într-o depresie cruntă din cauza unui idiot care și-a bătut joc de viața mea și de sentimentele mele. Îi dau dreptate acum, căci la început adică atunci când eu l-am întâlnit pe acel bărbat și am decis să-l aduc acasă ca să-l vadă și ea (mama), ea mi-a zis că el nu e ^poamă bună^ și că nu vrea să-l mai aduc în casă la noi iar eu, din cauza faptului că ea nu l-a plăcut, am început să-i vorbesc din ce în ce mai urât și acum, întâmplare, destin sau ce o fi fost, uite că mama a avut dreptate și că tipul ăsta e un mincinos și un ticălos care și-a bătut joc de relația noastră și spun asta deoarece am aflat că este divorțat și că are doi copii din două căsătorii iar mie, vă dați seama, mi-a căzut ca un șoc această cumplită veste mai ales că sunt încă o adolescentă și încerc din răsputeri să învăț pentru examene ținând cont că sunt în anul 1 la facultatea de drept... Oricum, tot ce vreau în acest moment este doar o vorbă bună, un sfat fie el cât de critic din partea voastră și chiar dacă mă veți judeca de rău, eu nu mă voi supăra pe niciunul dintre voi căci sunt o fată cu credință în Dumnezeu și îi iubesc pe toți cei ce mă înconjoară. Vă mulțumesc anticipat happy

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Și eu am trecut preintr=o depresie sentimentală similară când aveam 19 ani și ca să nu înnebunesc am învățat și am dat la a doua facultate, cea de drept. Am plâns vreo 2 ani cam zilnic, mă certam cu Dumnezeu de ce a permis să cunosc și să mă îndrăgostesc de aceea persoană, dacă știa că nu va fi soțul meu.Mie uneori Dumnezeu îmi răspunde preintr0un fel de gânduri foarte intense, inconfundabile. Din cauza eșecului relației, îmi perdusem credința, am zis sau Dumnezeu e rău sau nu există. Răspunsul pe care l=am perceput din partea Lui+ Nu EU te/am făcut să suferi, ai suferit așa de mult pentru că ți=\i făcut un idol dintr=un om, cere sângele lui Iisus Hrisos ca să=ți curățească mintea de această idolatrie.
M=am rugat așa, Lam rugat pe Dumnezeu să fie EL stăpânul vieții mele și m=am rugat și pentru alte păcate și alți idoli pe care m=a conștientizat că îi am. Când m=am ridicat de pe genunchi, eram un om liber. Înainte mi se părea că și dacă aș dori să.mi smulg din piept sentimentele pentru aceea persană, nu pot scăpa de ele, îl și visam, era ca un viciu. Pe mine rugăciunea m/a vindecat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ooo mi-a placut ultima parte, cum ca nu te superi daca cineva te judeca in sensul rau. Felicitari.
Ai zis ca vrei doar o vorba buna? Atunci asta sa fi fost? big grin

Totul este bine, ce s-a intamplat s-a intamplat, nu mai conteaza. Este oarecum normal sa trecem prin astfel de lucruri, se poate intampla oricui. Conteaza cum treci de ele. Nu trebuie sa te invinovatesti sau ceva. Tu continua sa faci ce faceai si pana acum. Invata, dezvolta-te si traieste-ti viata.
Ceea ce s-a intamplat, te defineste ca om acum. Aceasta este calea ta si tie a trebuit sa ti se intample asta.

Iti garantez 100% ca o sa ai parte de fericire in continuare, daca o sa ai mintea deschisa pentru orice bucurie o sa vina.

Mai multe nu putem face, sau cel putin eu. Iti doresc o zi frumoasa in continuare, la care as adauga inca cateva zile de acomodare + vreo 500 de ani happy
Numai bine!

| Crackman a răspuns:

Ce sa zic cauta unu mai apropiat de varsta ta decat tipi de pe peste 30... sa n ai surprize iar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei!

Drăguț felul în care ai relatat povestea ta.

Păi se întâmplă multe lucruri in viata, e o experienta din care ai de invatat si cu siguranță nu vei mai repeta experiența daca esti suficient de smart.

Cauta-ti un job, poate te pot ajuta in acesta priviinta.

Succes!

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Nu inteleg de ce mama ta vrea sa te dea afara cand tu esti in anul 1 la facultate,tu practic pentru asta inveti ca sa ai un job dupa ce termini facultatea.Ea nu se gandeste putin ca tu daca iti cauti un job acum s-ar putea sa iti afecteze tie studiile pentru ca trebuie sa te imparti intre job, facultate, invatat si mai ai nevoie si de putin timp liber. Daca nu ai de ales si mama ta iti da un ultimatum, cauta-ti un job part-time astfel incat sa se incadreze cu programul pe care il ai si incearca sa te axezi acum pe lucrurile cele mai importante din viata ta, baietii vin si mai tarziu.Multa sanatate!

| Pantagruel a răspuns:

Mama ta desi nu prin modalitatile corecte, banuiesc ca iti vrea binele. Totusi in numele binelui, au pierit multe visuri.
Cel mai bun lucru pentru voi acum este comunicarea. Spune-i ce te framanta, ca nu te feresti de un job pentru ca nu iti place munca, ci din contra si tu iti doresti sa ai banutii tai, insa vremurile fac ca tu sa ai nevoie acum mai mult de liniste.
Lucrurile se vor aseza apoi, important este sa ganditi pe termen lung, sa vorbiti si sa nu va presati una pe cealalta.
Si daca se teme de "gura lumii" aminteste-i ca asta nu o poti inchide nici cu bine, nici cu rau, oamenii mereu cauta subiecte de discutie la cafea, mai ales cand nu au nimic mai bun de facut.

| Stegman a răspuns:

Mai Catalina, ai numai intrebari din astea ciudate. Ori nu ai ce face, si iti cam place sa inventezi povesti? Ha?

| Musca88 a răspuns:

Gaseste orice job sa-i arati mamei tale ca esti pe calea cea buna si ca vrei sa te schimbi, momentan ea e cea cu nervii si tu ai suparat-o, joci dupa regulile ei.

| Theo1546 a răspuns:

Du-te la munca si incearca sa repari problemele cu mama ta, si eu am fost in depresie dar m-a ajutat Dumnezeu, in timpul depresiei m-am rugat mult si el m-a ajutat sa trec peste tot, o data s-au de doua ori pe zi vorbeam cu Dumnezeu ca, cu un prieten foarte bun, ii spuneam problemele mele ii multumeam pentru lucrurile bune din viata mea(pana si pentru aer ii multumeam) si asta m-a ajutat foarte mult, i-ti recomand sa cauti pe Youtube canalulu '' Roxx'' e o femeie minunata care vorbeste despre depresie si cum a trecut ia peste. Cauta' roxx depresie ' pe Youtube si o sa i-mi multumesti dupa, succes

| servusss a răspuns:

Cauta un job part-time sa mearga cu programul cursurilor tale de la facultate. Si lasa barbatii, nu esti tu inca de relatii (am vazut intrebarea anterioara). In momentul in care unul nu iti mai raspunde la mesaje si telefoane e indicat sa il lasi in pace, ala nu e dispus de ceva (serios) impreuna cu tine.
Iar sexul nu se ofera atat de usor (de la prima, a 2-a intalnire) decat daca asta cauti si tu. Ca uite ce se intampla, oamenii profita de pe urma naivitatii.
Mama ta are mai multa experienta de viata, de-aia a avut dreptate, ea sigur citeste oamenii mai bine decat tine. Si inca ceva, la 21 de ani esti tanar adult, cam asa se numeste pragul ala atunci cand s-a terminat perioada adolescentei (adica 18-19 ani).