| Alex96344 a întrebat:

Buna TPU am o problema mai delicata eu am 17 ani si am fost impreuna cu o fata timp de 2 ani ne iubeam fara contiti ea era totul pentru mine doar ca era prea geloasa chiar daca nu ii dadeam motive.Pana la urma ne-am despartit din cauza geloziei ei o chema Andreea ea are tot 17 am sa ii zic A. acum sunt iubitul celei mai bune prietene ale ei pe "actuala" o cheama Bianca are 18 ani am sa ii zic B.Eu si cu B suntem impreuna de 4 luni o iubesc dar faptul ca A e cea mai buna prietena a ei nu prea m-a facut sa o uit pe A, eu si cu B ne iubim foarte mult (am facut dragoste) ia-m pregatit cine romantice, la primul sarut am simtit ca innebunesc eu si cu A ne intelegem bine mai iesim toti 3 o mai sun sa vad ce face o intreb ce cadou ar trebui sa ii fac lui B casa o impresionez in fine. luni (17 decembrie)seara am fost la B acasa sa-i cunosc parinti am stat la masa toti 4 (mama ei tatal ei ea si eu ) am tot vorbit si tatal ei mi-a zis ca vor pleca in Anglia si vor ramane acolo nu vor mai reveni in tara atunci am simtit ca imi cade cerul in cap B m-a chemat in camera ei sa discutam si mi-a spus ca este adevarat si ca ii pare rau ca nu mi-a spus ea eu foarte nervos am plecat de la B de acasa pur si simplu nu am vrut sa o mai ascult si punct atunci am sunat-o pe A si m-am dus la ea acasa am discutat ce am discutat despre B si mi-a zis ca inca ma iubeste si ca ii pare rau pentru geloziile ei intr-un moment nu stiu ce s-a intamplat ca ne-am sarutat si din sarut s-a intamplat altceva am ajuns la ea in dormitor.de dimineata eu inca dormeam si ia sunat lui A telefonul era B venea la A acasa sa vorbeasca despre ce s-a intamplat.ca am plecat ca pleaca in Anglia si nu stiu ce ea m-a trezit repede.eu m-am imbracat repede si am plecat doar ca am uitat ceasul pe servanta nici A nu l-a vazut in fine a venit B au vorbit si nu stiu ce dupa aia A si B sau dus in dormitorul lui A atunci B a vazut ceasul A a incercat sa nege ca nu e al meu dar B nu a crezuto sau certat foarte rau iar pe mine B m-a sunat si eu am recunoscut ce am facut cu A in seara aia ea a inceput sa planga nu ne-am mai vazut de luni(17 decembrie), azi B mi-a trimes un mesaj "Nu vreau sa te mai vad nici odata esti un ticalos credeam ca esti altfel nu imi vine sa cred ca te-am iubit ca o proasta iar tu ti-ai batut joc de mine, ai fost primul baiat din viata mea cum ai putut sa faci asta?" nu am curajul sa ii raspund imi este rusine de ce-am facut iar cu A ma vad aproape zilnic doar ca o resping nu o las sa ma sarute.imi pare foarte rau de ce ia-m facut B mai ales ca duminica pleaca in Anglia.nu stiu ce sa fac cum sa o impac pe B stiu ca am fost un ticalos le iubesc pe amandoua mai ales ca A a fost prima mea dragoste si prima fata din viata mea va rog sfaturi mai ales de la fete dar merg si cele de la baieti

Răspuns Câştigător
| ale23f a răspuns:

Oricum ar fi, sansele ca tu sa reiei relatia cu B sunt minimale. Ea e suparata pe tine, in cateva zile pleaca. Dar fa-o sa pastreze o amintire frumoasa despre tine. Da comanda la o florarie de un buchet de trandafiri, care sa aiba si o scrisorica. Un bilet scris de tine insuti prinde mult mai bine decat un mesaj pe telefon. O scrisoare in care sa-i spui care sunt sentimentele tale fata de ea, o incercare de a te scuza cu privire la ceea ce s-a intamplat, sa iti exprimi regretul iar in incheiere sa-i urezi o viata frumoasa.Acea scrisoare o va pastra din punctul meu de vedere. Nu stii niciodata ce iti rezerva viata! Nu stii cand te-ai putea revedea cu B intamplator si de asta este bine sa-i transmiti si ganduri frumoase. Nu a avut curajul sa iti spuna tocmai fiindca avea niste sentimente fata de tine.Nustia care iti va fi reactia si poate tocmai de asta a apelat la varianta cu parintii. Sa nu intelegi gresit, supararea aceasta oricum nu te scuza pentru ce ai facut. Iar vizavi de A, nu stiu daca ar fi ok sa reincepi o relatie cu ea, tocmai fiindca ai vazut calitatea ei ca fata, ca se multumeste sa fie un servetel pentru lacrimile varsate de tine, pentru alinarea ta; si nu o scuza nici pe ea faptul ca te iubeste si nu te-a uitat. B era prietena ei cea mai buna. Nu se fac astfel de lucruri. E ceva gen cum e la noi la romani :"Daca moare capra mea, sa moara si capra vecinului"! Daca ea nu mai are parte de tine, nici B sa nu mai aiba parte de tine. Ceea ce s-a intamplat a rupt orice mica sansa de a te reimpaca cu B. Daca a putut face asta pentru cea mai buna prietena, ce te face sa crezi ca intr-un an de zile ea nu s-ar putea culca cu un prieten de al tau?

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

E foarte complicat si greseala ta e ca te-ai bagat intre 2 prietene. Clar ca A, desi te sfatuia cum sa faci sa iti fie bine cu B, in sinea ei suferea.Cum sa iti vezi fostul tot timpul langa tine cu prietena ta cea mai buna? Tie ti se pare normal? B, pentru ca a zis ca pleaca, asta insemna despartire? Adica de ce nu ati cautat solutii impreuna sa vedeti ce se poate face. Daca insemna despartire, nu trebuia sa o mai intereseze ce mai faci in continuare si cu cine. Nu e bine sa alergi dupa doi iepuri, o sa ramai fara nici unul. am patit-o si eu! Deocamdata cred ca ar fi bine sa iei o pauza, sa se linisteasca spiritele, sa vezi ce vrei cu adevarat si de la cine. Poate in final nu vei ramane cu nici una. Pana la urma ai doar 17 ani, mai e mult pana departe. Daca iti dai seama ca nu poti sta fara A mai acordati-va o sansa, dar nu te gandii ca gelozia ei va disparea. Asa ii e firea. Daca pentru asta v-ati despartit, asta va fi in continuare intre voi! Intr-o relatie sunt multe de acceptat, te trecut cu vederea, de iertat. Se numesc compromisuri, si nu oricine e dispus sa le faca. Explica-i totusi situatia lui B, de ce ai facut asta si cere-i scuze, chiar daca e suparata si nu ti le accepta acum.Bafta! Ai nevoiewinking

| BonneLess a răspuns:

Mergi la B acasasi iti ceri scuze si motivezi ceea ce ai facut cu faptl ca erai foarte suparat si nu mai aveai incredere in tine cand ti-a dat vestea si nu ai mai stiut ce sa faci. B pleaca in Anglia, iar tu ramai cu A pentru ca asa vreau eu.
Te pup. kiss

| asclepius a răspuns:

Nu te inteleg deloc daca A ti a oferit dragoste impacare, scuze si toate cele si B ti a oferit in cele din urma o veste care in loc sa vina de la ea vine de la taicasu? adica gandeste-te ea cand avea sa ti spuna ca pleaca in ultima zi? te ar fi lasat distrus langa copacstraight face bine i ai facut ce sa suferi numai tu? pentru ea e usor sa spuna ca pleaca ca doar na nu are de ales dar pentru tine sunt foarte multe intrebari si faptul ca era ceasul tau acolo? ce inseamna?
doar ca B este o suspiciosa care nu asculta nimicstraight facese putea sa l uiti din greseala ( eu imi uit telefonul si inelul aproape in toate casele de fete laughing so du-te la A si ofera-i ce nu a avut in viata ei si traiti fericiti pana la adanci batraneti ( tind sa ti spun ca sigur si A stia ca B va pleca in Anglia dar a fost o prietena buna asteptand ca persoana potrivita sa spun asta ( in schimb B a dovedit ca nu are curaj sa ti zic practic nimic foarte serios straight face in fine sfatul meu este sa ramai cu A ca este mult mai buna dupa ce spui tu aici

| MariaIurascu00 a răspuns:

Habar n-am.zic sa ii ceri iertare lu Bianca sau cum o mai cheama...si nu stiu -sa ramai cu Andreea.E mai bine...e naspa de tooot.