| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si nu imi iese capul penisului la vedere, țin sa menționez ca am și o ață subțire care imi iese din capul penisului.E normal?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu este normala niciuna din cele 2 situatii in care se afla penisul tau. Fiindca este afectata de boala numita FIMOZA, este cazul sa fii consultat de un medic urolog, care iti va explica si indica ce este de facut in cazul tau. Multa sanatate!

| Fyettxft35ge a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Este grava?

| Fyettxft35ge a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar ce e cu acea ata

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fyettxft35ge):

Gravitatea bolii depinde de procentul (cat la %) din suprafata glandul penian *capul penisului) se poate decalota (beli) in cazul tau. Fimoza este clasificata in 4 grupe si in functie de grupa in care se incadreaza, poate fi o fimoza usoara, medie, grava sau severa.
Clasificarea fimozei:
Fimoza Gradul I - preput complet retractabil cu inel stenotic in teaca (fimoza usoara)
Fimoza Gradul II - preput partial retractabil cu expunere partiala a glandului (fimoza medie)
Fimoza Gradul III - preput partial retractabil doar cu expunerea meatului (fimoza grava)
Fimoza Gradul IV - fara retractibilitate. (fimoza severa)
Doar medicul urolog in urma consultatiei poate sa clasifice in ce grad te incadrezi si in functie de gradul de gravitate iti va prezenta ceea ce este indicat sa se faca in cazul tau.
https://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

| Fyettxft35ge a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Dar ce e cu acea ata care imi iese din capul penisului

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Fyettxft35ge):

La aceasta intrebare NU iti pot oferi raspuns fiindca nu am de unde sa stiu despre ce poate fi vorba. Insa este cu totul anormal sa existe asa ceva si exact din acest motiv devine foarte necesara consultatia.

| Fyettxft35ge a răspuns (pentru corbulalbrosu):

O sa ma duc dar cum sa ii spun mamei?

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama FIMOZA si se poate rezolva la orice cabinet de Urologie.
In ce priveste ata aceea, toti baietii si barbatii o au, fiind perfect normal si sanatos sa nu se rupa, fiindca enisul poate deveni insensibil.

| Emilian65 a răspuns:

Da, este normal.

| NotNamed a răspuns:

Cum adica iti iese o ata din capul puIii?

| TLF92 a răspuns:

Adica pe romaneste nu poti sa iti belesti poola, du-te pana nu e prea tarziu la spital pentru operatie, am avut si eu asa ceva la 12-13 ani si am tinut ascuns de taicameo asta ....nu vrei sa stii ce am patit cand realmente NU PUTEAM SA MA MAI PIS ca nu se mai vedea capul **** deloc

| Fyettxft35ge a răspuns (pentru TLF92):

E ceva foarte grav?

| TLF92 a răspuns (pentru Fyettxft35ge):

Daca vrei sa ramai fara poola, treaba ta, cu timpul daca o lasi asa o sa ti se inchida si mai rau, mortii masi, adica nu o sa mai poti sa scoti poola sa te pisi, ce laba viseaza astia pe aici, cand te-o apuca durerea aia groaznica, numai stiu sigur daca o sa ai probleme si la urinare au trecut ceva ani, nu e de glumit DU-TE LA SPITAL

| Fyettxft35ge a răspuns (pentru TLF92):

O sa merg maine dar cum sa ii zic mamei sa ma duca

| TLF92 a răspuns:

O sa ai o amintire frumoasa, daca te mai opereaza si o asistenta, pe mine unul m-a ajutat operatia asta, se mirase doctorul ca am poola mare la 14 anibig grin

| TLF92 a răspuns:

Nu stau sa discut in privat varule ti-am zis ce sa faci vorbeste cu ai tai, nu e de glumit cu asta

| Musca88 a răspuns:

Zi-i mamei tale despre situatie sa te duca la doctor, fara rusine ca multi patesc asa.

| Fyettxft35ge a răspuns:

Nu fac

| Fyettxft35ge a răspuns:

? hai că da