| marian1234567890 a întrebat:

Am 14 ani si am inceput sa ma masturbez pe la 13 ani. La inceput o faceam odata pe saptamana, dar apoi am ajuns sa o fac in fiecare zi... din pacate, doar recent mi-am dat seama, ca acest lucru este o problema. Cand vizionez un videoclip p***o, masturbarea nu tine mai mult de 1 sau 2 minute. daca ma opresc acum, din practicarea acestei activitati, am sanse sa imi revin, adica la 17-18 ani, cand banuiesc ca imi voi incepe viata sexuala, voi putea duce o,, partida" pana la capat, sau este prea tarziu?
m-am mai documentat si am aflat ca asta se numeste ejaculare precoce(cand ejaculez prea devreme). si inca o problema... cand ejaculez, sperma nu iese cu putere din penis, doar primul strop si atata, in rest iase incet(fara jet). sperma are o parte incolora si o parte colora(alba) (predomina albul)
si acuma intreb iarasi... avand in vedere ca am exagerat cu chestia asta(in fiecare zi crying ) voi avea de suportat consecinte in viitor si daca ma opresc acum? daca ma opresc acuma, pe la 17-18 ani, voi putea participa la actul sexual in totalitate, sau este prea tarziu sa ma mai opresc si asa o sa raman toata viata(nu cu viciul de masturbare, ci cu problema asta cu ejacularea). va rog sa imi raspundeti sincer si foarte clar, legat strict de situatia mea, pentru ca sunt foarte nelinistit.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

„Situația" este doar în mintea ta; fă bine și scoate-o de-acolo, că nu îți faci decât rău de unul singur. Și nu prin masturbare, ci prin condiționare psihică eronată!
Lumea a ieșit de mult din Evul Mediu și ar trebui ca odată intrați în secolul XXI să putem să ne masturbăm liniștiți fără teama de a fi priviți ca niște perverși sau să ni se spună că de la asta se trag toate relele!
PS o dată pe zi poate fi chiar foarte puțin, pentru unii, la vârsta ta! rolling on the floor

| Emilian65 a răspuns:

Foarte bine ca ti-ai dat seama, acum, ca masturbarea afecteaza erectia ta. Daca acum spui stop masturbarii, totul va intra in normalitate si vei fi apt sa intretii relatii sexuale fara probleme.

| LoveSleep a răspuns:

Nu stiu prea multe despre chestia asta, că nu obișnuiesc.

Stai așa ca imi fac temele acum. In 2 minute ma termin si raspund.

| SkyPilot a răspuns:

Daca o faci des (masturbare sau act sexual) volumul spermei scade.
Nu ar fi rau sa o faci mai rar, dar de afectat nu te afecteaza decat daca abuzezi sau daca te obisnuiesti cu cine stie ce ritm sau fel de a strange, caz in care s-ar putea sa nu mai fii incantat de "lucrul real".
La inceputul vietii sexuale este normal sa termini repede. Vei capata experienta si va dura mai mult. Am vazut recent ca un act sexual dureaza in medie 7 minute. Ar fi bine sa te poti tine cam 20.

| Dracoola a răspuns:

Cred ca tine si de ce preocupari ai, adica, daca ai un hobby sau ai teme la scoala, ma indoiesc ca vei sta toata ziua asa. Masturbarea tine si de metabolismul fiecaruia, daca te simti obosit, ia o pauza de o zi, 2 zile, cat simti ca e cazul. Totusi cred ca si sentimentul vinovatiei este cel care te seaca si te oboseste. Asta cu actul sexual, lumea ii atribuie prea mare importanta, sunt oameni care nu stiu sa faca sex decat cateva secunde, fara preludiu, fara sa-i intereseze partenerul.

| luap19 a răspuns:

De acum nu mai exagera cu asta fa-o mai rar