| mariusmarius999 a întrebat:

Am 15 ani. Am o problema. Ma masturbez de la varsta de 13 ani. In acesti doi ani, pot spune ca am fost obsedat de masturbare( o faceam in fiecare zi, uneori chiar de mai multe ori pe zi). Nu am crezut ca este vreo problema pana acum, cand mi-am dat seama ca am ejaculare precoce. Cand vad un film porno de exemplu, si ma masturbez, nu dureaza mai mult de 2 sau 3 minute si ejaculez. In schimb daca ma masturbez si nu ma gandesc la nimic de genul asta(la masini,scoala,melodii etc) pot sa o fac muuuulta vreme fara probleme.
Am oservat ca atunci cand ejaculez, sperma nu iasa din penis cu,, jet", ci iasa foarte incet( tin sa mentionez ca si cantitatea este mica). Am incput sa ma alarmez. Eu cred ca este ceva grav si imi este frica ca nu voi mai avea copii cand voi creste crying(( credeti ca aceste probleme imi vor trece cu timpul, sa zicem peste alti doi ani, daca ma opresc din practicarea acestui viciu? Daca nu o mai fac, exista vreo sansa sa nu mai am ejaculare precoce si sa am sperma mai multa si sa iasa mai cu putere? Va rog fara glume. Am nevoie de raspunsuri clare. mi se vor rezolva aceste probleme de la sine daca nu ma mai masturbez, sau trebuie sa fac cva in privinta asta? Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu ai nici pe naiba. E normal să ai mai puțină spermă dacă tu zilnic îți golești „rezervorul".
Cât despre „ejaculare precoce"... să fim serioși! ai spus chiar tu - dacă te concentrezi poți rezista mai mult; așadar, e doar o impresie falsă.
Bine, nu e rău să mai reduci numărul de ori pe săptămână când te autosatisfaci, dar nu e musai să renunți definitiv.
Eu mă mai „joc" și acum, deși am doi copii mari. Deci se poate! happy

| Seba2013 a răspuns (pentru mihai69):

Domnule mihai69, tu iti dai seama ce spui?

Daca eu spun ca m-am drogat toata viata si nu am patit nimic, insemna ca drogul este sanatos?
Acestea nu sunt criterii, pentru a recomanda masturbarea.
Vino si tu cu studii stiintifice, pentru ca nu ne intereseaza parerea ta.

| mihai69 a răspuns (pentru Seba2013):

Studii științifice? citește raportul lui Kinsey, sau al lui Masters și Johnson etc.

http://www.kinseyinstitute.org/research/ak-data.html#masturbation
http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html
https://www.plannedparenthood.org/......_11-02.pdf

Da' știi ceva? cui îi pasă de ceea ce te interesează pe tine? Aici e vorba despre întrebarea altui utilizator.

| Seba2013 a răspuns (pentru mihai69):

Pentru a face o afirmatie, trebuie sa ti cont de parerea colectiva, nu personala.

Am vazut ca mi-ai dat vot folositor.
Comentariul acela trebuia se fie mai larg, dar asa este cand te grabesti.
Acolo recunoasteti de masturbarea elibereaza dopamina.
Va dati de gol indirect, pentru ca se stie ca dopamina este mama dependentelor.

Studiile acelea nu afirma ca oamenii se masturbeaza ci ca -s-au masturbat.
deci nu se poate afrima ca este sanatoasa.
Daca spune se masturbeaza atunci da, se vedea in societate daca ii afecteaza.
Insa in societate se vede multi oameni stresati si dependenti.
Acuama nu am timp, pentru ca lucrez, si imi scot permisul de motocicleta, dar sa stii ca studiile acelea, nu spune nimic.
Masturbarea este sanatoasa, acesta este afirmatia, dar studiu, nema.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu e un viciu. Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| Emilian65 a răspuns:

Incearca si nu te mai masturba si vezi ce se intampla in acest caz.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Da ma, tu si cu Farinelli sunteti singurii care nu v-ati masturbat.

| Seba2013 a răspuns:

Da, au fost persoane care s-au vindecat, iti arat studiul daca nu ma crezi.
Lasa masturbarea ca este nesanatoasa si pacat.
Tu crezi ca pe degeaba Dumnezeu o condamna?
Ia uite aici cum o sa te afecteze:
https://www.youtube.com/watch?v=GU3JqoUDkjA

| ftchandrei a răspuns:

De acord cu Mihai69...fa si tu experimentul asta : rezista o saptamana fara masturbare si dupa vezi cum ai ''jetul'' laughing) cat despre ejaculare. la fel e si la mine ..depinde cat de mult te exciti sa zic asa ..cand nu ai chef de nimic poti sa o freci si juma de ora sa zic pe romaneste ...deci nu iti fa griji degeaba laughing