| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si am un prieten cu care sunt ampreuna de 2 luni si jumatate.Si el tot insista sa facem sex...nu stiu ce sa fac...ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri? Cat mai repede va rogg!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 14 ani nu poti face sex in nici un caz. O sa-ti puna viata in pericol. Gandeste-te doar ca nu exista metoda ed contraceptie 100% sigura si ca poti ramane oricand insarcinata. O sarcina te-ar omori cu certitudine. In plus, sa fim seriosi, la doua luni de relatie? Intr-o relatie normala trec multe luni inainte sa se puna problema sexului. Eu am ajuns in pat cu partenerul meu dupa 6 luni de relatie si aveam 26 de ani si nu eram nici unul virgini. Dar abia atunci a venit momentul.
Spune-i prietenului tau ca ti-a spus o doctorita (adica eu) ca inceperea veitii sexuale inainte de 17 ani si jumatate la fete reperezinta un mare factor de risc pentru cancerul de col uterin si ca tu esti hotarata sa nu intri in aceasta categorie de risc. Roaga-l sa nu mai aduca discutia despre sex macar inca 3 ani si jumatate. Daca tine cat de putin la tine si la sanatatea ta, va intelege si nu va mai face presiuni.

| monyk a răspuns:

Buna, pai inseamna ca ai o relatie serioasa cu el si va iubiti daca sunteti de atata timp impreuna, dar totusi eu zic sa te gandesti mai bine, nu iti distruge copilaria, sincer ai timp pentru asta si el daca te iubeste, te mai asteapta si te accepta asa...esti totusi micuta pentru a face sex, poate ca esti dezvoltata fizis si psihic dar totusi n ue de glumi cu sexul ca se poate ajunge aiurea, depinde si de varsta iubitului tau, oricum ar fi, nu te lasa dusa de nas de el, poate ca te iubeste daca e cu tine de atat timp, dar aveti timp, ai 14 ani, nu esti inca pregatita!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da-i viteza si stai cuminte pana la 18 ani si invata! Tu nu iti dai seama ca esti inca un copil?! Vrei sa te imbolnavesti, si sa mai si ramai gravida?! El e nu doar inconstient, ci si profund imoral, dat fiind varsta ta! de unde stii ca n-a pus pariu cu altii ca te "convinge"?! Daca mai insista, spune-i ca sexul cu minore este pedepsit de Lege foarte aspru! Ai maaare grija!

| Bacemi a răspuns:

Daca el insista pe latura sexuala inseamna ca e imatur. Sexul nu trebuie sa vina ca obligatie atunci cand doua persoane se iubesc. Daca el iti cere acest lucru acum inseamna ca nu te iubeste. As putea sa ma leg foarte usor de cele doua de luni insa varsta mi se pare mai importanta. Daca el te constrange sa faci asa la varsta asta se gandeste doar la el. Nu ii pasa de tine deloc. E imatur si nu se gandeste deloc la ce consecinte pot fi pentru tine. Acest pas trebuie facut cand tu esti pregatita si cu un partener care te merita. El nu e acesta, crede-ma.

| bluesky a răspuns:

Nu fii proasta! Doamne ...deci nu pot sa cred, ma intriga astfel de lucruri!
Gandeste fato ca de asta ai cap si creier...
pentru ce crezi ca e cu tine? pentru sex. el nu te iubeste
gandeste-te ca daca accepti si dupa ce te desparti de el, urmatorul prieten ce o sa credea da tine? ca esti o curva... scuze ca iti zic direct dar chiar m-am enervet
Nu fa prostia asta
Esti tanara si ai timp de asa ceva, eu la 14 ani jumate am avut primul sarut tu la 14 ani vrei sa faci sex?:O:O:O
Daca ramai insarcinata? Daca iei ceva boala?
Daca te-ai culca cu el, doar anul crezi ca te va si lua de sotie la 18-19 ani? Fii seriosa... te vreo o noapte, o perioada dupa care isi cauta asta...
GANDESTEEE!

| marsy a răspuns:

Opa. nu esti pregatita si prea tinerika. desigur ca trebuie sa-i spui Nu!

| julieta a răspuns:

Ce rapid e...nu te merita, eu una zic sa nu faci acest pas. fa-l atunci cand te vei simti pregatita, si cand vei gasi persoana potrivita pentru tine.nu la insistentele unui baiat care nu stie sa pretuiasca pe cineva decat atunci cand va avea relatii cu ea

| Orannginna a răspuns:

Eu cred ca'i dadeam un sut in fund de'l trimiteam de unde'a venit! Pustanii astia chiar au tupeu. Daca esti desteapta, ii dai papucii. Asta doar daca nu vrei sa ramai cu un adanc regret...

| Irina a răspuns:

Incearca sa ii explici ca nu esti pregatita pentru acest pas si daca nu va intelege ca trebuie sa te respecte mai bine renunti la o astfel de relatie. Daca ii cedezi, gandeste-te ca la un moment dat vei intalni pe cineva mai special cu care ti-ai fi dorit mult mai mult sa faci acest pas dar nu vei mai putea.

| lencikk a răspuns:

Pentru dumnezeu ai 14 ani ar trebui sa te joci cu papusile barbi si sa citesti o carte buna... logik sa refuzi in primul rand iti grabesti copilaria mai ai o viata inainte...pentru asa un pas nu esti pregatita nici fizic deoarece la o femeie tractul uterin se dezvolta pana la 17-18 ani si ai toate sansele sa faci cancer de col uterin... apoi nu esti pregatita psihik pentru ca dupa aia vei fi marcata pe viata si iti va parea rau garantez...si daca doamne fereste ramai insarcinata cum le spui parintzilor? avort nu poti face pentru ca doctorul nu face decat cu acordul parintzilor asa ceva daca ai sub 18 ani,,,, si altfel un copil nu poti ascunde...gandeste-te de 100 de mii de ori inainte sa faci acest pas... poate "iubitul" tau te vrea doar in pat si atat...profita de tine...nu te lasa dusa de vorbe...si daca totusi faci acest pas sa te protejezi...sa ai grija si nu te lega la cap daca nu te doarebig grin

| Mixed a răspuns:

Brigaela spune totul...
Iubita .gandeste-te ca in viitor ...va aparea baiatul potrivit ...si o s avrei sa ii oferi totul...sa te simti a lui... da nu o sa poti pentru ca o sa stii ca prima data ai fost a nemernicului astuia ...care vrea sex dupa 2 luni de relatie... o sa vezi ...cu trecerea timpului... ce fel de persoana e ...si o sa te convingi ca nu voia decat sex...
Multa bafta si nu fa prostia asta :*

| betty17 a răspuns:

Sa nu faci asta, e o prostie!
ai 14 ani, sunteti de 2 luni si vrea deja asta?! sigur e acel gen de baiat care vrea doar sex... dupa asta te va si lasa
in plus tu esti prea mica!
ai grija de tine si te sfatuiesc sa nu faci asta!

succes

| demonel a răspuns:

Nu face prostia asta esti prea tanara pentru asta

refuzal sau paraseste-l mai bine ca dupa 2 luni nu prea e sigura treaba ca el e un tip serios

| ingerasha ^^___^^ a răspuns:

Eu zic sai nu-i faci pe plac esti prea tanara sa incepi viata sexuala mai asteapta pana la 18 ani...

| licurici_8787 a răspuns:

Dmne nici sa nu te gandesti .nu face greaseala asta. daca nu e de acord sa stea cu tine fara se te preseze sau sa insiste mai bine lasa'l. si cauta'ti altu ca e de acord sa te astepte cat vrei u. inseamna ca e disperat si nu merita.

| Deea dYdY a răspuns:

Daca asta tia cerut inseamna ca o relatie pentru el este doar sex, draga prietena, daca tu crezi ca meriti un obsedat langa tine, treaba ta, dar o sa ai mult, muuuuuuuult de suferit, si o sa vezi ca dupa ce o faci cu el o sa-ti dea papucii, nu-ti strica viata in felul asta, nu merita!

| mihaelanikol a răspuns:

In loc sa-ti vezi de scoala ti-ai gasit prieten si te gandesti sa te si culci cu el...eu la varsta ta nu stiam nici sa sarut, d-apai de...
mai bine vezi-ti de scoala sa nu ajungi vreo pipita care se machiaza de la 15 ani si umbla prin cluburi si abia pe la 17 ani sa te gandesti sa ai vreo relatie.pana atunci, fii desteapta si intaratai pe fraieri, apoi da-le papucii frumos. oamenii ca ei nu merita sa aiba atentia unor fete destepte ca tine... te pup si da-l naibii, ca nu merita...

| ooooooops a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sal parasesti deoarece el nu te iubeste daca insista. cel care te iubeste te va intelege si va mai astepta cind tu vei vrea sa faci sex

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu fa aceasta prostie mare! Inca esti mica pentru asa ceva!
Inseamna ca el nu te iubeste daca tot insista la un contact sexual, crede-ma ca daca il vei face dupa asta va uita de tine nu ii ve fi interesanta!
O sa mai ai baieti dar nu face greseala aceasta! Pentru Dumnezeu!

Fii fata desteapta, bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dai odata fundita? sau astepti pe cineva sa-ti spuna "da... du-te fa-o... 100% du-te si fa-o numai ezita...iti irosesti viata"?

Nu-Ti distruge viata cu un golan cu 3-4 ani mai mare... o sa regreti toata viata... el o sa te foloseaca si atat!

| amy_7948 a răspuns:

Stii ce i-as spune eu.ca si eu am avut unu de 15 ani si eu am 13.si mi-a zis la fel. i-am spus ca daca ma iubeste.ma asteapta.winkingesti prea mica