| evanghelina a întrebat:

Am 15 ani de curand imi exact de cateva zile am aflat ca sunt insarcinata. Eu impreuna cu prietenul meu ne dormin copilul si familia lui sil doreste doar ca mama mea este total impotriva cu asta...imi tot zice sa fac avort. Sincera sa fiu si eu m-am gandit tot la asta prima data dar acum nu sunt sigura ce vreau sa fac deoarece mi-e frica si de avort dar si de ce va urma dupa ce voi naste.

28 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Un cuvânt - AVORT!

Ai 15 ani măi. 15 ani! Tu nici nu vrei să începi liceul, ce să mai vorbim de terminarea lui laughing Momentul potrivit pentru un copil este atunci când îți vei termina studiile și vei avea un loc de muncă cu un salariu destul de bun ca să fii sigură că îl poți întreține! Nu la 15 ani când de abia ai terminat generala. Lasă porcăriile cu - avortul e păcat bla bla bla. Și mai păcat este să vină copilul pe lume și să ducă o viață chinuită din cauza neajunsurilor. Discută cu părinții TĂI (am observat că maică-ta e mai normală la cap decât prietenul tău și părinții lui din câte spui tu aici), du-te și fă avort de urgență.

Baftă

| PrecioussGirl a răspuns:

Doamne. la 15 ani insarcinata? pei si cu scoala ce faci, adolescenta si toate lucrurile frumoase?
pei sfatul meu ar fi in primul rand sa te duci la un preot sa vezi ce sfat iti da el. avortul este un pacat deoarece asta inseamna ca iti omori propriul copil.
apoi sa te duci la un medic sa vezi ce spune el. daca dupa avort mai poti avea copii etc. poate ar fi bun si sfatul unui psiholog.
esti prea mica pentru a avea un copil!
daca pastrezi copilul ar trebui sa ai persoane langa tine care sa te ajute. macar liceul sa il termini straight face
nici nu vreau sa ma gandesc ce este in sufletul mamei tale...

| liviu42 a răspuns:

Mai bine suporti avortul decat consecintele dupa nastere. Esti pregatita sa cresti un copil la varsta de 15 ani? Prietenul tau cati ani are? Are cu ce intretine o viitoare familie? Mai copii cand va f.ti mai ganditi si cu capul la consecintze nu doar la satisfactia sexuala ca, cateva minute de sex extaz facute fara cap va dauna in cele mai multe cazuri. Ma gandesc oare din ce fel de familie faci parte. Mama ta are dreptate cu avortul dar a gresit ca nu avut mai bine grija de tine la varsta asta.

| liviu42 a răspuns:

Cum puteti voi copii minori sa dati sfaturi sa pastreze copilul? Va dati seama ce inseamna si cum este a creste un copil? O copila la 15 ani cu un bebe" si banuiesc ca si tatal" este si ala minor cu siguranta. Wow ce tara am ajuns Romania de lipsa de educatie sexuala lipsa de foarte multe probleme. Ne mai miram ca suntem pe primul loc la avorturi si copii fara parinti facuti de fete fara cap fara minte.

| BRG a răspuns:

Copii bătuți în cap.

| Pissy a răspuns:

Esti retardata!
Iti distrugi copilaria.winking

| VacutzaRoscata a răspuns:

Doamne ce generatie distrusa straight face, nu ai fost in stare sa te protejezi asa ca primesti ce meriti

| Ofiintă a răspuns:

Uh la 15 ani vrei copil? Si ce vei face cu el? In primul rand va primi numele bunicilor adica alocatia va veni pe numele lor pentru ca nu esti majora, in loc sa invetzi si sa mergi mai departe la liceu uh o sa-ti cresti copilul, bv tie dar cand vei creste vei realiza ca ai facut cea mai mare prostie inca nu esti majora deci ar fi indicat sa-ti ascultzi parintii care deasemena sunt tineri si uh ii faci bunici chiar crezi ca o sa le arde sa-si plimbe nepotul/nepoata si apoi vecinii sa va intrebe de la cine o are hai ca asta e o mare prostie la ce s-a ajuns is lumea asta crying mai bine nici nu ati pune intreb ari de acest gen... Daca vrei o cresti dupa aceea ti se vor deschide si tie in final ochii pe la 18 ani dar pana atunci ce faci crezi ca e atat de simplu sa cresti un copil ei bine in loc sa ai prieten la varsta asta ar fi trebuit sa te joci cu papusile ca ar fi iesit mult mai bine si unde ramasesem o sa-ti dai seama ca ai facut cea mai mare prostie din viata ta si o sa-i spui copilului tau ca sa nu faca aceeasi greseala
Asta vrei tu? si despre prietenul tau la fel crezi ca lui o sa-i arda sa-l faca pe taticu o sa te insele cu cine stie cate femei dupa ceea te va mai si parasi, E alegera ta dar sa o faci cu cap
numai bine
pa, pa

| Diavolulestefemeie a răspuns:

Bună,
Părerea mea este că te-ai cam grăbit să-ţi începi viaţa sexuală.
Da na acum asta e... Nu poţi să faci avort pentru că asta e prima sarcină, şi pentru prima este posibil sa nu mai poţi face copii dacă avortezi.
Până la urmă este decizia ta şi a lui.
Voi spuneţi dacă păstraţi sarcina sau nu.
Îţi dorsc succes în viaţă

| Diavolulestefemeie a răspuns:

Ps: Avînd în vedere că eşti minoră te sfătuiesc să avortezi chiar dacă există riscul să nu mai poţi face copii.
ai toată viaţa înainte nu te opri aici.

succes happy

| bia0000 a răspuns:

Avortul poate ca acum nu ti se pare un lucru bun, dar mai incolo o sa-ti dai seama ca este cel mai inteligent lucru pe care il poti face.Tu esti doar un copil, nu poti sa-ti iei rolul de parinte in serios, ai inca multe de experimentat.Nu ne ai precizat varsta individului.

| FlorinDiablo a răspuns:

Nu e o mare problema se mai intampla situatia e destul de nasoala ca sa o omori un suflet care acum incepe sa existe e cam pacat, insa daca il pastrezi va fi cam urat nu vei mai avea nici un fel de libertate crying

| euI a răspuns:

La 15 ani nu e tocmai indicat sa ai un copil si mama ta are dreptate cati ani are iubittul tau? nu isi da seama de ce spune?

| ProjectJackpot a răspuns:

Din perspectiva mea, sunteti bolnavi (tu, mama ta, prietenul tau, familia lui si tot arborele vostru genealogic)! Tragic.
Acum sa-ti raspund la intrebare. "Raul" este deja facut. Avortul. Ce cuvant minunat, mai ales daca ii cunosti semnificatia! Avortul se face numai in cazul in care copilul are malformatii, provine dintr-un viol s.a.m.d (adica un caz exceptional, in care tu nu l-ai facut voit).Dar daca ai facut sex cu el neprotejat, nu era logic ca exista posibilitatea sa ai un copil(plus ca iti cunosti si calendarul)? Deci tu ucizi intentionat. Dar avand in vedere ca viata nu mai valoreaza mare lucru si ca suntem o planeta corupta si inconstienta, da, se scuza. Nu e nimic iubita, fa multi si ucide-i pe toti! Eventual fa precum Cronos si mananca-i (e mai pinky, frkny, kinky, minky )!

Răspuns utilizator avertizat
| Reigns a răspuns:

Eu zic ca esti tanara ca sa ai un copil si un copil implica multa responsabilitate... daca crezi ca esti pregatita pentru un copil si daca iti plac copii, nu stiu, poate o sa te descurci si in plus daca faci avort s-ar putea sa regreti mai tarziu... eu zic sa faci cum crezi tu ca e mai bine. succes :*

| ella1515 a răspuns:

Pastreaza copilul gandeste-te ca daca faci avort distrugi micuta viata care se afla inauntrul tau si poti sa numai faci copii cand o sa fi mare sau sa ai probleme cu sarcina pentru ca corpul tau nu este pregatit.parerea mea este sa il pastrezi mai ales daca iubitul si parintii lui sunt de acord incearca sa vorbiti cu totii inclusiv cu mama ta.nu renunta la acest copilas.si in legatura ca, cu ce va urma dupa nastere.prietenul tau daca e mai mare poate avea grija mai ales familia lui in timp ce tu iti poti continua studiile sa ii asiguri un viitor copilasului tau.eu una nu as putea sa avortez ar fi copilul meu si nu mi-as ierta niciodata ca am facut una ca asta. sper ca ti-am fost de ajutor. bafta multa! chiar as dori sa aflu ce te-ai gandit sa faci.

| LotusRadioactiv a răspuns:

Nu face avort! Copilul EXISTA si are un sufletu din momentul unirii spermatozoidului cu ovulul.
Sper ca acest film sa-ti schimbe parerea.
http://vimeo.com/6174632

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:-o OMG copil la 15 anistraight faceEsti sigura ca vrei asta? Un copil implica multe responsabilitati, trebuie sa fii adult ca sa poti avea grija de el, dar u...vei fi doar un copil cu un copil.Nu esti suficient de matura pentru a fi mama,la ce ti-o fi fost capul de nu v-ati protejat? Dupa parerea mea,cea mai buna solutie e avortul,chiar daca e dureros, dupa vei putea in continuare sa te bucuri de copilarie, daca mai poti sa ai asa ceva.Sa omori un copil, este intr-adevar un pacat dar tu esti prea mica pentru a-i putea fi mama si de a te ocupa de cresterea si educatia lui.Ascult-o pe mama ta ca are dreptate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

:-o OMG copil la 15 anistraight faceEsti sigura ca vrei asta? Un copil implica multe responsabilitati, trebuie sa fii adult pentru a putea avea grija de el si pentru a te putea ocupa de cresterea si educatia lui, pe cand tu...vei fi doar un copil cu un copil.Iar cea mai frumoasa parte din viata, adica adolescenta, ti-o vrei petrece schimband scutece si incalzind lapte.Vei uita complet de copilarie si de viata ta, u nu vei mai conta ci doar el.Vei face orice numai sa-i fie lui bine, pentru ca asa face o mama.Gandeste-te bine daca vrei asta.Mama ta are dreptate, cel mai bine e sa faci avort pentru ca dupa, sa-ti vezi in continuare de viata.
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AVORT!
Si cum o sa il cresti? Cum vei studia? Ce se va alege de viata ta, de adolescenta ta, de toate placerile copilariei? Unde si ce vei ajunge, cum te vei intretine mai departe?
Tu stii cum e cu noptile nedormite? Cu alimentatia si ingrijirea bebelusului, cati bani implica? Nu poti sa practici niciun hobby, esti 24/24 legata de acel copil. Crede-ma ca stiu ce zic, eu am 14 ani si o sora de 2 ani. si am ajutat-o pe mama in ingrijirea ei, e teroare.

Esti o imatura impulsiva. Avort de urgenta, iti suporti greseala fiindca nu ai de ales, eventualele sechele. Sau daca nu fa-l sa duca o viata chinuita intr-un centru de adoptii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scz ca ti-am raspuns de doua ori.prima data cand am vrut sa-l public imi aparea ca TPU are probleme tehnice si a trebuit sa scriu din nou raspunsul, nu am stiut ca se publicase si celalalt big grin

| pisiqtza16 a răspuns:

Buna.Acum daca tot ai ramas insarcinata nu-ti omori propriul copil.e un mare pakt.Trebuia sa te gandesti si la consecinte inainte sa faci sex neprotejatstraight face. Daca faci avort exista posibilitatea sa nu mai ai copii nikiodata.Pastreaza copilul daca si prietenul tau vrea dar asumati-va aceasta responsabilitate.Bafta si gandeste-te bine pentru ca e viata unui copil la mijlok.

| Loreee_9776 a răspuns:

Dupa parerea mea ar fi mai bine sa pastrezi copilul.nu esti nici prima nici ultima la care i s-a intamplat acest lucru. daca ai sa faci avort o sa ai acel copil toata viata pe constiinta, iar mama ta o sa se obisnuiasca cu acest lucru mai ales dupa ce o sa nasti cand o sa vada acel mic ingeras:X.mult sccesss:*

| daianika a răspuns:

Eu zic ca ii prea repede sa ai un copil.in fine...tu stii ce ii cel mai bine pentru tine, iar mama ta ar trebui sa fie de aceeasi parere cu tine o data ce este si ea mama... baftawinking

| stoian2 a răspuns:

Sfatul meu este sa pastrezi copilul daca zici ca parintii lui sunt de acord si mama ta nu. Tatal tau ce zice? Nu merita un avort deoarece este foarte posibil sa nu mai poti face copii!

| anonim_6689 a răspuns:

Pai ce sa spun.avorteaza.la varsta asta nu poti avea un copil.tu insati esti un copil.ok! pentru ca te v-a durea mai mult dupa nastere.decat dupa avort.

| anaaa_9164 a răspuns:

0fff,de la 15 ani copil, e mare pacat sa faci avort.dar viata ta se va schimba, total dupa ce il vei naste cand vei mai avea timp sa te distrezi? sau altele etc.eu una te-as sfatui sa faci avort.vei avea timp sa ai si copiii.ai grija draga mea de tine si imi pare rau.