| mm31 a întrebat:

este prima data cand scriu pe forum, nici nu stiu daca ajunge intrebarea unde trebuie... dar va rog sa imi dati cateva sfaturi...sunt insarcinata in 2 luni si prietenul meu cand a auzit a preferat sa spune ori faci avort ori imi caut alta care sa ia anticonceptionale...si cred ca e deja cu alta sau isi cauta...
imi doresc mult copilul, numai ca sunt profesoara si am salariul de 7mil, si stau cu chierie! azi am aflat ca doamna nu o sa ma mai tina daca o sa am un copil! imi este frica si imi doresc copilul...
familia mea nu imi este alaturi, mai ales ca prietenul meu este negru...credeti ca ma voi descurca? aveti idee cum asi putea sa fac? vi s-a intamplat si voua sa va paraseasca prietenul cand a aflat ca sunteti insarcinate? s=a intors dupa ce ati nascut, sau nu? as vrea sa se intoarca si sa fim o familie, dar... s-a purtat foarte urat cu mine, eram la el si gatea peste si i-am cerut o bucatica si nu a vrut sa imi dea, poate mi se face rau si pierd copilul...sufar cumplit si ma simt singura... ce pot sa fac?
sper ca nu am deranjat prin mesaj...va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

De avort nu poate veni vorba. Copilul ala (indiferent de culoare) trebuie sa se nasca, sa aiba dreptul la viata. Daca chiar nu ai posibilitatea de a-l creste tu, il poti da spre adoptie. Stiu ca statul oferea un ajutor pentru cresterea copiilor, si eu zic ca te vei descurca si singura.
El daca te iubeste o sa se intoarca, acum e speriat cu siguranta, din cauza asta si a avut aceste scapari in comportament.
Vei regreta mult daca vei avorta, mai ales ca iti doresti copilul.
Daca alta cazare nu vei gasi, vezi ca sunt un fel de centre... Nu stiu cum sa le zic. La mine in Onesti este o vila imensa, cat un hotel, cu o curte foarte mare si frumoasa. Este facuta de catre catolici, iar in ea stau niste maicute catolice care ajuta tinerele mamici fara posibilitati. Toata lumea are bun simt acolo, este un mediu cu adevarat special! Te vor ajuta si mai departe, cu siguranta, multe fete/femei care au fost in situatia ta au trecut peste cu bine si cu bebe!
Nu stiu daca exista asa ceva si in orasul de unde esti tu, dar ai face bine sa te interesezi, caci un om destept stie cand are nevoie de ajutor si il accepta.
Multa sanatate tie si lui bebe! Sa mai intri pe aici sa ne spui cum evolueaza situatia!

19 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Vor fi zile mai bune.
Raspunsul il vei gasi in inima ta, iar hotararea sper sa iti aduca liniste si fericire.
Sa auzim de bine!

Zbenguici

| Encore a răspuns:

Nu stiu ce sa zic e foarte dificila situatia sad

| Nastia a răspuns:

Nu e om prietenul tau, ...cum poate sa se poarte asa cu tine? acum nu mai esti cea cu care a facut sex? de ce face d-astea? vrea sa pierzi copilul? ok, il lasi tu inainte sa iti faca si alte surprize si iti gasesti un apartament sau orice cu chirie, iti cresti copilul singura, frumos, k dumnezeu nu te lasa asa, daca faci avort doar pentru ca asa vrea el o sa mai ai de suferit, dumnezeu te va pedepsi, nu te merita, ...cum poti sa mai stai cu el cand te trateaza asa? copilul ala e o parte din tine, e tu...inseamna k nu te iubeste,... tu nu vezi k nu are nici un sentiment pentru tine? daca avea vroia o familie nu asa,. te rog eu, pastreaza copilul si creste-l cum poti tu,... dumnezeu nu te va lasa la nevoie, ...noroc si numai bine

| covexrobu a răspuns:

Fa avort doar nu vrei sa stai cu juniorul si sa planga de foame si tu sa nu ai ce sa ii dai. Nu cred ca ai putea face asa ceva. Sa il lasi sa stea flamand si sa stii ca nu ai ce sa ii dai de mancare inca vreo 2 zile. Pe cioroiul respectiv trimite-l la masa nu iti mai bate capul cu el. Daca s-a purtat urat cu tine este clar ca asa se va purta si in continuare. Cautati pe cineva care sa te inteleaga si sa tina mult la tine. Este grea singuratatea dar nu asa de neagra precum pare. Nu tine copilul ca nu o sa ai nici o sansa de supravietuire nici tu si nici el. SI sa il dai in plasament si cand mergi la el in vizita sau il vezi ce poate sa iti zica acel copil : Mama de ce m-ai trimis aici? De ce nu ma iei cu tine? Crezi ca va fi mai bine sa vezi toate astea?

| cribus a răspuns:

Offffff e o situatie foarte grea... e greu sa dai sfaturi in asfel de situatii cand tu stii cel mai bine...eu zic ca nu te iubeste si nu cred ca se v-a intoarce dupa ce-o sa ai bebele, ca daca te iubea putea sa incerce sa-ti explice ca poate nu e momentul inca sa aveti un bebe sau sa vorbeasca altfel...nu as vrea sa te necajesc si eu ca ai tu destule dar oricum ai face sau cum le-ai intoarce nu e bine. eu cresc doi copii singura e foarte greu am un copil din prima casatorie cu care practic dupa ce-am divortat am ramas pe strazi. m-am recasatorit si cand bebele meu avea 9 luni sotul meu a murit .acum sunt singura ce pot sa-ti spun e greu, dar frumos. un copil te iubeste neconditionat chiar daca ti-e bine, rau el e langa tine! sa zicem ca o sa faci avort. o sa regreti toata viata... daca-l tii o sa poti sa-l lasi intr-un orfelinat nu cred. o sa fie greu dar vei avea multe satisfactii.eu iti doresc tot binele din lume si fi puternica!

| cribus a răspuns:

Offffff e o situatie foarte grea ...e greu sa dai sfaturi in asfel de situatii cand tu stii cel mai bine...eu zic ca nu te iubeste si nu cred ca se v-a intoarce dupa ce-o sa ai bebele,ca daca te iubea putea sa incerce sa-ti explice ca poate nu e momentul inca sa aveti un bebe sau sa vorbeasca altfel...nu as vrea sa te necajesc si eu ca ai tu destule dar oricum ai face sau cum le-ai intoarce nu e bine .eu cresc doi copii singura e foarte greu am un copil din prima casatorie cu care practic dupa ce-am divortat am ramas pe strazi .m-am recasatorit si cand bebele meu avea 9 luni sotul meu a murit ..acum sunt singura ce pot sa-ti spun e greu,dar frumos.un copil te iubeste neconditionat chiar daca ti-e bine ,rau el e langa tine!sa zicem ca o sa faci avort ..o sa regreti toata viata...daca-l tii o sa poti sa-l lasi intr-un orfelinat nu cred.o sa fie greu dar vei avea multe satisfactii.eu iti doresc tot binele din lume si fi puternica!

| iulia_5454 a răspuns:

Nu avorta. o sa regreti mai tarziu.eu am facut prostia asta si regret si acum si am mustrari de constiinta dar nu mai pot da timpul inapoi te vei descurca iar daca nu mai bine il dai spre adoptie

| Chocolate a răspuns:

Profesoara cu 7 milioane? greu de crezut?!?!? numai daca sunteti de desen sau... ceva slaaab...ca profii traiesc ca boierii...numai cei de desen nu prea...si de muzica dar mai bine... mi greu sa cred... ah... spe rsa rezolvati.SANATATE DVS SI COPILULUI!

| naty_3185 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nasti copilul! el nu este de vina pentru cearta ta cu prietenul tau! dupa ce nasti, il poti da cuiva, sa aiba grija de el! daca cu adevarat, te iubeste, se va intoarce la tine si la copil! pana atunci, fruntea sus! viata merge mai departe! multa sanatate tie si lui bebe! pa!

| pinkangel a răspuns:

E o poveste trista dar totusi dc nu ai vorbit mai intai cu el? vedeai daca vrea sau nu un copil... aici e si vina ta ...trebuia sa folosesti anticonceptionale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamna tocmai ascultam Superb mesaj de dragoste.Asta va transmite si pruncul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, trebuie sa fi foarte tare si sa stai sa te gandesti foarte bine la ceea ce vrei sa faci. Povestea mea este asemanatoare cu a ta diferenta este ca eu am 10 / 11 saptamani si eu m-am hotarat sa imi pastrez copilul. La inceput eram la fel de nedumerita ce sa fac si ce decizie sa iau dar am zis ca stau 2 saptamani si ma gandesc ce vreau sa fac si asa a si fost. Am stat si m-am gandit, am analizat lucrurile "la rece" cum se spune si am ajuns la concluzia ca cine imi este aproape imi va fi si daca voi avea un copil. Desi nu am decat 22 de ani am luat hotararea sa pastrez sarcina deoarece eu am si niste probleme si mi s-a spus ori il ti si va fi al tau ori ai sansa ca dupa acest avort sa ramai sterila. Teai gandit vreodata la urmarile unui avort? Spre deosebire de tine eu sunt foarte fericita si nu astept sa se intoarca inapoi la mine, am ajuns sa gandesc ca daca va fi sa fie ceva intre noi va fi daca nu consider ca asa sau dus 7 ani si un pic din viata mea dar totusi am ramas cu cea mai mare bucurie care exista pe acest pamant. Eu sunt de parerea ca vei putea sa iti cresti copilul singura si o sa-ti dai toata silinta chiar daca va fi cineva langa tine sau nu pentru ca iti vei da seama ca acel omulet care acum creste in tine nu are nici o vina ca tatal lui nul doreste si ca ascesta nu este de acord sa vina pe aceasta lume. Fi increzatoare in tine si nu gandi negativ ca fara sa vrei iti atragi asupra ta doar momente depresive si nu are rost deoarece bebelusului tau nu-i face bine. Am citit mesajul lui SoftCristi si nu sunt de acord cu darea in adoptie. Decat un copil sa traiasca parasit si fara a sti cine ii sunt parintii mai bine fa avort si nu-i da sansa de a fi chinuit toata viata si de a fi badjocorit ca nu are parinti. Tu sti ce vrei sa faci cu viata ta si a copilului. Gandeste-te ca nici mama mea nu a fost alaturi de mine la inceput si mi-a zis vorbe care mau durut cum ar fi "acest copil pentru mine nu va fi un nepot, tu pentru mine nu vei mai fi fata mea si multe altele" dar gandeste-te ca acum este alaturi de mine si daca nu familia ta atunci cine crezi ca va fi langa tine? Eu te sfatuiesc sa te gandesti si sa iei decizia care crezi tu de cuviinta dar sa te gandesti si la bebelusul acela care creste in tine si e cea mai mare bucurie care ar putea sa tio aduca si un copil care nu este vinovat de nici una din vina parintilor si atunci de ce sa-i iei sansa de a trai?
Eu iti doresc mult succes si sa stai sa te gandesti foarte bine ce vei face ca sa nu regreti mai tarziu si nu in ultimul rand multa sanatate tie si bebelusului.
Sa aveti grija de voi si nu te enerva si nu te stresa ca nu are rost si gandeste-te ca ii faci rau onuletului din tine.
Bapta si aveti grija de voi (ca acum sunteti doi, sa nu uiti asta!)
Succes! Pupici de la Ale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii astia...nu face prostia de a avorta! te asigur 100%ca vei regreta! sunt sigura ca te vei descurca singura si ca, cu timpul lucrurile se vor aseza iar familia iti va fi alaturi.el.nu se stie ce va face, nu se stie ce va alege dar te asigur ca el este cel care va pierde. tu ai incredere in Dumnezeu, iti va fi alaturi tie si puiului tau.gandeste-te bine, copilul tau iti va da putere sa te trezesti dimineata si sa mergi mai departe...singura iti va fi mult mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...pentru cretz0liina ...profesorii debutanti atat au ...7 milioane! si sunt profesoara de geografie! daca ai dirigentie, poate ajungi la 750! .greu de crezut...asa e in Romania! si mai mult decat atat am teminat si anul asta doctoratul, dar nu imi pot da nici un fel de spor, decat dupa un an de zile...pentru ca trebuie sa fie elibera certificatul de doctor in geografie de catre Minister.si dureaza un an!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ce materie predai tu la scoala copiilor? Ca observ ca nu prea vorbesti si scrii corect romaneste... Si ca sa revin la intrebarea ta. Stai si analizeaza: daca o sa ai copilul, o sa ai cu ce sa-l cresti, o sa poti sa ai si sa-i oferi si lui o viata normala? esti dispusa sa renunti la viata ta de pana acum pentru acest copil? ca mama single iti va fi destul de greu, plus ca nu stiu cat de dispus ar fi un alt barbat sa te "ia" cu copilul altuia. Tatal copilului poate reveni la sentimente mai bune, sau nu, tu ai putea sa stii cel mai bine, pentru ca tu ai stat cu el si-l cunosti. Dar, din moment ce si-a exprimat opinia ca nu vrea copil, e destul de greu sa se mai razgandeasca. Ai uitat totusi sa mentionezi ce varsta aveti tu si prietenul tau, iar acest detaliu este f important!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Povesti ion creanga

| mm31 explică:

Multumesc pentru raspuns.cristi...ce sa iti spun, intamplator sau nu Onesti este locul unde m-am nascut, dar de 8 ani sunt in Bucuresti...mai ales ca anul asta am terminat doctoratul...asa e, ai dreptate nu sunt singura in situatia asta si cum alte femei s=au descurcat, o sa ma descurc si eu...si imi doresc copilul foarte mult...imi doresc sa se intoarca, dar am stiut de cand am acceptat sa fiu cu un negru, ca el este mai transant si mai puternic...si poate face tot ce isi doreste, chiar si sa stea departe de un copil al lui, fara nici un resentiment, daca el crede ca ii e bine asa...este un paradox, avem 3 ani si jumatate de cand suntem impreuna si ...atat de simplu, a renuntat doar ca sunt insarcinata si poate deja este cu alta...studiaza medicina...si iubeste copiii, dar nu pe ai lui! oricum, nu ma astept ca copilul meu sa aiba... tata in certificatul de nastere! daca va veni, vreau sa am o surpriza placuta, nu sa visez... oricum, eu imi doresc copilul si o sa fac tot ce pot sa il cresc cu drag! sincera sa fiu...nu ma doare ca sunt insarcinata si m-a parasit, MA DOARE CA SUNT SINGURA! asa cum a spus la urma urmei acesta este doar copilul meu...multumesc din suflet ca mi-ai raspuns!

| mm31 explică:

Multumesc mult celor care mi-au raspuns...eu voi tine copilul, mi-l doresc mult si apreciez sfaturile voastre...nu ma gandesc niciodata sa il tin si sa il dau spre adoptie.il iubesc si mi-l doresc mult...in plus am 31 de ani. ce mai astept? imi este greu si ma gandesc cu teama ...dar...ma voi ruga la Dzeu sa ma ajute! poate ca in timp si familia mea imi va fi alaturi, desi ma indoiesc, pentru ca ei nu sunt de acord cu relatia mea...fosta...el este negru si de atunci, de cand au aflat...toate legaturile s-au rupt! multumesc inca o data pentru tot!

| gheatza_7301 a răspuns:

Nu esti singura care a patit-o, iar bb isi castiga singur "banutzii", pana la 2 ani apoi mai vezi tu ce e de facut, cand va aparea puiul de om toti vor uita de supararea de acum, mult curaj, cat despre tata lasa-l in plata domnului.