| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani jumate și un penis de 12 cm în erectie și 8 cm în stare flească.Mă masturbez zilnic de 2 ori pe zi? Fac ceva rău? Mi-ar plăcea să fac sex cu o fată pe la 16 ani

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu e neapărat rau, dar sincer de 2 ori pe zi este cam mult, încearcă sa mai tai din masturbări, fa-o măcar de 2, 3 ori pe săptămână, este mult prea des zilnic si mai ales de 2 ori pe zi.

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick, Schroeder, Messer si Walker numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Cum e aia cu 60% pana la 90%? Daca asa scrie in sursa ta, e o aberatie happy

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Lasă studiile la o parte, acum pe bune, ti se pare normal de 2 ori pe zi masturbare? Lasă sănătatea fizică, poate afecta sănătatea psihică daca o face așa des, poate avea si ejaculare precoce sau pe viitor când va avea o partenera posibil sa nu se mai bucure de sex, sa nu mai fie satisfacut, decat prin masturbare, pentru ca așa s-a învățat. Si eu sunt pro masturbare, dar nu așa de des, e nesănătoas psihic in primul rând, nu mai zic fizic.

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Ideea ca stiinta e rupta de realitate este o mantra stupida, proletcultista.

"e nesănătoas psihic in primul rând" este delir. "posibil sa nu se mai bucure de sex" la fel (adica legatura cauzala intre masturbare si a nu te mai bucura de sex tine de delir).

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Esti sarac cu duhul. E o traducere din Wells, Ken R. (2005). "Masturbation". In Krapp, Kristine M.; Wilson, Jeffrey; Gale Group (eds.). The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. Gale virtual reference library. Vol. 3. Thomson Gale. p. 1148. ISBN 978-0-7876-9427-2.

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Ok, gandeste si tu cu capul tau. Ce inseamna 60%-90%? o statistica cu asa marja de eroare? Si in cazul fetelor vorbim de strict 40%? Este in mod evident o "cercetare " stupida laughing

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Nu, inseamna ca statistica incepe de la o varsta mai frageda si merge catre o varsta ceva mai aproape de maturitate.

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai tradus cu google translate? Vai steaua ta laughing)

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Si la fete cum e statistica? Si cum ai dedus ce zici tu acolo? E o aberatie articolul ala, e extrem de slab. Nu il contrazic, pentru ca nu ai nevoie de studiu sa iti dai seama ca masturbarea nu e daunatoare dar studiul ala e o mizerie

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Uite la el al dracu': ce judeca el pe niste profesori universitari de medicina.

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Trist, credeam ca poti mai mult...off

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Serios? Afirmatiile traduse de mine fac parte din mai multe enciclopedii, scrise si editate de profesori universitari de medicina si de psihologie.

Este o mare infumurare ca tu sa te crezi capabil sa ii cenzurezi pe ei.

Intrebarea e: mai multe enciclopedii medicale si mai multe clinici medicale care redau aceeasi informatie sunt prosti facuti gramada sau tu esti prost facut gramada? Raspunsul nu e greu de ghicit.

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Tot nu mi-ai răspuns la întrebare, ti se pare normal masturbare de 2 ori pe zi, chiar așa? Daca ai avea un fiu ti-ar conveni sa știi ca face laba de 2 ori pe zi sau mai mult, ca astea sunt preocupările lui toată ziua? Nu este normal, din niciun punct de vedere, nici moral, fizic, psihic, si ce motiv mai vrei tu. Studiile copiate de tine spun ca masturbarea e benefică, ceea ce eu nu am negat niciodată, am zis ca nu in asemenea cantități(2ori pe zi) nu mai e sănătos, de aia am si recomandat baiatului sa o faca de 2, 3 ori pe săptămână, ceea ce mi se pare o cifra decentă. Tot ce e prea mult si este in exces strică pe termen lung. Tu chiar ai probleme grave la mansardă daca recomanzi unui puști de 15 ani sa stea toată ziua cu mâna in pantaloni ca nu pățește nimic. Lasa-ma cu studiile tale, ca si eu pot sa îți dau copy-paste la articole de pe internet care spun opusul la ce ai scris tu. Poftim : " Masturbarea excesiva - ce este de facut?
Masturbarea este, in conditii obisnuite, un comportament sanatos, care nu afecteaza integritatea fizica sau psihica a celor care o practica. Pe de alta parte, in unele situatii, pot aparea situatii in care masturbarea devine un obicei compulsiv, cu repercusiuni negative asupra sanatatii si vietii sociale.

Masturbarea excesiva este un comportament anormal, dezvoltat pe fondul unor neajunsuri de natura sociala sau din cauza unor afectiuni cronice. Printre cauzele care conduc la masturbare excesiva, se numara:

singuratatea - persoanele care nu au o viata sociala activa sau un partener stabil pot ajunge sa dedice mai mult timp decat in mod normal, pentru aceasta activitate;
dependenta de pornografie - odata cu abundenta surselor de pornografie, pentru tot mai multe persoane, comportamentul sexual a inceput sa sufere modificari. Vizionarea de filme pornografice poate duce, de multe ori, la o frecventa crescuta a masturbarii si, uneori, chiar la masturbare compulsiva;
hipersexualitatea (tulburarea hipersexuala) - desi nu este o afectiune propriu-zisa, tulburarea hipersexuala, cunoscuta si sub numele de satirism (la barbati) sau nimfomanie (la femei), se manifesta printr-un comportament sexual compulsiv, fara a implica vreo forma de adictie. Masturbarea excesiva este una dintre manifestarile frecvente ale hipersexualitatii si poate afecta calitatea vietii persoanelor afectate;
Atunci cand masturbarea excesiva ajunge sa ameninte activitatea profesionala ori relatiile familiale sau sociale, se poate vorbi despre o dependenta de masturbare. In acest sens, persoana afectata necesita ajutor de specialitate, din partea unui medic psihiatru, a unui sexolog sau a unui psihoterapeut." articol de pe site-ul Regina Maria

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Te contrazici cu o profesoara universitara de sexologie, nu cu mine. Sursa am dat-o deja, te invit s-o citesti.

Cersesti intrebarea ca a te masturba de doua ori pe zi ar fi "masturbare excesiva".

Cersesti intrebarea ca a te masturba de doua ori pe zi ar insemna sa te masturbezi timp de opt ore pe zi.

Cersesti intrebarea ca masturbarea excesiva produce boli psihice.

Cersesti intrebarea ca masturbarea excesiva produce impotenta.

Adictia de pornografie nu este o tulburare recunoscuta de catre medicii psihiatri. Surse: DSM-5, DSM-5-TR, ICD-10 si ICD-11.

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Repet, ti-ar conveni sa ai un fiu si sa trăiești cu gândul ca se masturbează de 2, 3 ori pe zi? Dacă eviți întrebarea înseamnă ca automat ti-am dat sah mat. Scutește-ma cu tanti sexoloaga ta si parerile ei, stie ea ce e mai bine pentru un bărbat si corpul lui, ea fiind femeie laughing ma lași.
Nu am zis nimic de impotență, tu ai zis-o. Masturbarea excesivă este aproape o boală psihică, nu ai cum sa fi sănătos la cap sa îți stea mintea numai acolo, doar pentru ca ceva nu e recunoscut ca boală psihică de medicii psihiatri nu înseamnă ca nu este ceva in neregula. Probabil faci laba toată ziua la porno si ai nevoie de acele studii ca sa te facă sa te simți mai bine, sa te simți normal, ei bine, nu este normal această activitate făcută in exces(iar 2 ori pe zi este aproape exces, in orice caz peste limita normalului) nu contează ce doctor îți spune asta, apropo sunt doctori si doctori, unii au o părere buna despre masturbare, altii nu, așa ca, tanti sexoloaga ta nu înseamnă ca deține adevărul suprem despre asta. Și nu cerșesc nimic, tu ești cel care evită întrebările pentru ca nu ai un răspuns.

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Ba da, am un raspuns: in secolul XXI a crede ca masturbarea produce boli este simptom de boli mentale.

Parerea ta despre sexoloaga este stupida si misogina. Ia gandeste-te: daca femeile nu au stiinta despre masturbarea masculina, atunci nici barbatii nu au, ca daca ei ar avea cunoastere obiectiva despre masturbare, femeile ar putea-o invata de la barbati.

Iar ca sa-ti raspund direct la intrebare: daca gandesti asa, mai bine nu mai faci copii. Ca or sa se planga la psihoterapeut cu "Taica-meu era obsedat de faptul ca ma masturbez."

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu este un răspuns valid laughing ai evitat din nou întrebarea, stii la care ma refer, gata, sah mat, nu mai ai nimic de zis laughing boli mintale ai tu ca promovezi masturbarea zilnică

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Ti-am raspuns, dar n-ai apucat sa vezi raspunsul complet.

Medicii si psihologii sunt cei care promoveaza masturbarea zilnica.

https://www.youtube.com/watch?v=k1Mjrx-Ir5U

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Iar ca sa-ti raspund direct la intrebare: daca gandesti asa, mai bine nu mai faci copii. Ca or sa se planga la psihoterapeut cu "Taica-meu era obsedat de faptul ca ma masturbez." - răspuns stupid care nu are treabă cu ce am întrebat eu, ma îndoiesc ca se va plânge la vreun terapeut de așa ceva copilul si ca psihologul daca e sănătos la cap ii va da dreptate tatalui, nu copilului care se masturbează excesiv. Am un fiu iar daca vreodată aflu ca are problema asta, ca o face mai des de 1 dată pe zi cel mult, o sa-l duc personal la psiholog. Ciudat cum susții ca nu exista boală psihică in masturbare excesiva, porno, dependenta de sex, dar sunt mii de oameni care merg la terapia la psiholog pentru asta, sa își trateze dependenta de porn, masturbare, sex, pentru ca ei înșiși conștientizează ca e ceva in neregula cu ei, nu mai e nevoie de niciun specialist sa iți spună, cand ajungi intr-un punct in care aceste activități îți afectează viața de zi cu zi, este o problema, nu boală psihică in adevăratul sens dar este o PROBLEMA, si nu ai cum sa negi asta.
Îți mai dau o întrebare care o sa te încuie : preferi sa dai noroc cu un bărbat sa ii strângi mâna știind ca s-a masturbat de 3, 4 ori in ziua aia? laughing
Încă una: preferi sa stii ca bucătarul care îți prepara la restaurant mâncarea si-a frecat-o la baie cu 10 minute înainte sa îți pregătească tie mâncarea? Presimt deja ca o sa le eviți si pe astea. laughing

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, un orgasm pe zi, nu 2, 3, 5, maxim unul sa zicem, tu susții ca tot ce e sub 8 ore nu e exces laughing așa ai scris mai sus

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Si tu de unde stii ca ala cu care dai mana sau bucatarul n-au facut asa ceva? N-ai de unde sti.

Si exista CSBD, dar asta nu e o adictie, iar psihiatria americana plus alte tari care urmeaza DSM-ul nu il recunosc.

Si ai putea avea surpiza ca daca-ti duci fiul la psiholog, psihologul ii va explica faptul ca tu esti obsedat de puritate sexuala si ca asemenea oameni trebuie evitati pe cat posibil.

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Impui niste limite total arbitrare. Nu te-a pus nimeni sa stabilesti indrumarile pentru diagnosticare.

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

"Medicii si psihologii sunt cei care promoveaza masturbarea zilnica." - si tu împreună cu ei promovezi. Din nou, daca un sexolog spune ceva nu înseamnă ca e literă de lege, majoritatea habar nu au de capul lor si nici sex nu fac măcar, dar se dau experți, lasa-ma cu sexologii, ca rar sunt medici sexologi care chiar au păreri valide si au habar despre ce vorbesc, nu doar din teorie.

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Dupa cate vad respingi stiinta moderna, deci esti un rebut al scolii romanesti.

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Tu stii ce înseamnă obsedat de puritate sexuală? laughing cat de mult poți sa aberezi, o las baltă cu tine ca nu o scot nicaieri, esti vai de capul tau, numai gândire sănătoasă nu ai, du-te la un doctor mai bine si întreabă si ginecologi, doctori adevărati, nu numai sexologi, sa vezi ce părere au.
"Si tu de unde stii ca ala cu care dai mana sau bucatarul n-au facut asa ceva? N-ai de unde sti." - nu te - am întrebat daca ai de unde stii sau nu, ci daca ti-ar conveni
Impun limite arbitrare dar limita pusa de tine de 8 ore pe zi ca si exces e ok? Tu îți dai seama ce înseamnă 8 ore? laughing limitele puse de mine sunt cât de cât sănătoase, alții sunt împotriva masturbării total si eu sunt judecată de tine ca propun de 2, 3 ori pe săptămână in loc de 5 ori pe zi? Limitele puse de tine sunt mai mult decât exagerate, chiar bolnave.

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Eu ti-am citat sursele pe care ma bazez, tu nu poti cita un tratat medical nici de-al dracu'.

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu resping știința modernă happy daca promovarea masturbării excesive e știința moderna in opinia ta, e clar. laughing stai tu toată ziua cu mâna in pantaloni si fi modern, si lasa-ne pe noi sa fim prosti, ce stim noi

| Madaxo97 a răspuns (pentru doctorandus):

Gataa, mi-ai dovedit ce poți, in toată discuția ai divagat si nu ai răspuns concret la nimic din ce am întrebat, nu ai argumente valide, rămâi cu masturbarea ta si lasa-ma, freac-o de cate ori vrei tu, eu i - am zis baiatului parerea mea, tu rămâi cu a ta si gata

| doctorandus a răspuns (pentru Madaxo97):

Tu ai niste pareri pe care nu stim pe ce se bazeaza. Dar nu ai cunoastere stiintifica. Intelegi? Ai pareri, dar nu cunoastere.

| Madaxo97 a răspuns (pentru Robert2526):

Părere discuție? laughing Imi amintește de prima noastră contradicție laughing

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Se vede ca nu ai facut niciodata cercetare. Te pricepi doar la jignit lumea pe aici se pare. Pur si simplu cercetarea aceea are lacune metodologice grave. Este o cercetare tampita. Ai citit metodologia de cercetare? Sau daca ai citit, ai inteles ca pana si autorii sustin ca au probleme metodologice? Ai probleme grave, nu o spun in nume de rau, dar ar trebui sa incerci sa iti rezolvi problemele ( si nu o spun pentru a te jigni).

| Robert2526 a răspuns (pentru Madaxo97):

Nuuu noi ne-am contrazis frumos, am facut amandoi asta de placere. Din pacate omul acesta nu intelege de multe ori ce citeste. Credeam ca nu citeste, ceea ce nu e asa grav, dar am concluzionat ca de fapt nu intelege ce citeste laughing El daca vede ceva scris, crede orbeste, e la fel cu credinta in Dumnezeu laughing Sunt o groaza de studii ( la fel de proaste metodologic insa) si care sustin ca masturbarea poate dauna.

In ceea ce priveste partea asta sexuala, cercetarea este extrem de slaba, personal nu am gasit niciodata o cercetare corespunzatoare pe un subiect de genul acesta, ceea ce lasa loc de interpretari si apar personaje ca cel de aici care traduce cu google translate, intelege pe jumatate o informatie si apoi o arunca in public laughing

Masturbarea... nu ii trebuie studii ca sa concluzionezi cateva aspecte clare

-Nu poate sa fie in exces din punct de vedere fizic pentru ca atunci cand e prea mult nu mai poti dar poate sa fie in exces pentru ca iti poate afecta viata sociala. Nu e relevant, ca e doar parerea unei persoane dar. Tata este urolog, fata de acum 20 de ani, vin mult mai multi barbati tineri cu disfuctii erectile. O fi de la masturbare sau nu. cine stie, dar eu as pune asta pe lista posibilelor cauze ( cand te masturbezi, urmaresti doar placerea proprie si sa ejaculezi cat mai rapid)
-Nu putem noi sa decidem cand e prea mult.dar realitatea ne arata ca in orice situatie, exista un "prea mult", chiar si cele mai sanatoase lucruri pot fi in exces si sa dauneze, oana si sportul in exces dauneaza laughing)

Studiul dat de domnul doctorandus nu este bine documentat, are o metodologie slaba, nu abordeaza toate directiile si scapa din vedere lucruri importante happy

E ca si cum ai spune ca toti oamenii mor din afectiuni cardiace..ca deh, viata noastra se termina in 100% din cazuri cu un infarct

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

E dintr-o enciclopedie (de fapt mai multe), fraiere. O enciclopedie nu "face cercetare".

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Cauta sursa exacta dragule si nu mai comenta, ca semnalizezi degeaba. Vrei sa te invat eu ce nu te-a invatat scoala?happy Lucrurile scrise acolo provin tot din cercetare, ca doar nu le-au visat noaptea si le-au scris ziua. Cauta autorul si o sa vezi

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Https://en.wikipedia.org/......(medicine)

https://en.wikipedia.org/......l_research

Si da, fraiere, daca era un rezultat unic sau neobisnuit, nu l-as fi crezut nici eu. Dar cand citesti n-spe cercetari cu rezultate similare, e credibil. De ex. Oldenhof, Anne; Kraan, Yolin; Beek, Titia; Kuipers, Laurian (2024). de Graaf, Hanneke; Vermey, Koenraad, ed. Seks onder je 25e. Seksuele gezondheid van jongeren in Nederland anno 2023 [Sex under the age of 25. Sexual health of youth in the Netherlands 2023 AD] (PDF) (în neerlandeză). Eburon. p. 166. ISBN 9789463014984.

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca ai ajuns sa imi dai link de pe wikipedia e deja jenant. Repet, nu am contestat rezultatele ci metoda prin care s-a ajuns la rezultatele respective. Poti intelege asta?

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Traim intr-o lume imperfecta, deci cercetari perfecte nu exista. Odata ce accepti asta, poti accepta ca mai multe cercetari, impreuna, descriu cu aproximatie realitatea. Iar daca ceri cercetari perfecte, asta inseamna ca deja ai respins stiinta moderna. Tot ce a invatat tatal tau in materie de stiinte medicale este bazat pe cercetari imperfecte.

Si da, poti sa stii extrem de clar ca o singura cercetare are aceeasi valoare cu nicio cercetare. Doar multe cercetari iti spun cam cum e realitatea.

Iar linkurile la Wikipedia spun pur si simplu ca exista o ierarhie a surselor.

Concluzia: eu nu cred orbeste intr-o cercetare, ci citesc tot felul de surse de incredere care, impreuna, redau imaginea realitatii.

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Ne-am intins cam mult si facem spam degeaba pe aici. Am contestat in principal procentele alea, care sunt date "din burta" pentru ca daca te uiti pe metodologia de cercetare o sa vezi ca nici macar nu e specificat cum a ajuns la acele procente. Asta eu numesc o cercetare facuta la misto, pentru ca avanseaza procente desi nu a intreprins nimic pentru a le afla/determina. Ok, nu exista perfectiune dar asta nu inseamna ca trebuie sa ai vicii de procedura pe colectare a datelor sau sa nu iei in calcul anumiti factori importanti, ori sa nu descrii metoda concreta pe care ai folosit-o sau sa citezi anumite cercetari care au un subiect total diferit laughing) e o cercetare facuta la misto. Ok, rezultatele par ok ( exceptand procentele alea) dar procedurile sunt la misto. Dar e tipic pentru cercetarea de genul acesta, din pacate si apar din astia ca tine care inghit cu totul momeala laughing) Pacat pentru ca ma asteptam de la tine la mult mai mult dar stii doar sa incerci sa faci pe desteptul si sa jignesti. rusinicaaahappy

| doctorandus a răspuns (pentru Robert2526):

Dap, nici n-ai studiat pe ce se bazeaza si ai conchis ca "Asta eu numesc o cercetare facuta la misto". Trist.

Eu sunt sceptic rational, tu esti o caricatura de sceptic rational.

| Robert2526 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu am gasit pe ce se bazeaza cifrele. Ai gasit tu? Daca crezi ca ma atinge in vreun fel ce spui tu, te inseli, poti renunta la jigniri pentru ca nu imi pasa deloc si nici nu voi raspunde la fel happy

47 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masturbarea excesiva pe care o practici la anisorii astia iti poate afecta viata sexuala cu o fata.
Stiu ca nu-ti convine raspunsul, fiindca este un raspuns controversat, totodata sunt gramezi de tineri care ajung la medici plangandu-se de lipsa erectiei sau de imposibilitatea de a face sex cu o fata. Decizia este a ta si daca continui sa faci o obsesie din asta, cu siguranta te va afecta pe viitor.

In ce priveste sexul, il recomand cand mai cresti si esti capabil sa intelegi ca ce faci vine cu o anumita responsabilitate, asdar este bine sa-l faci dupa 18-19 ani.

| doctorandus a răspuns:

Jahnen, Matthias; Zeng, Leopold; Kron, Martina; Meissner, Valentin H.; Korte, Alexander; Schiele, Stefan; Schulwitz, Helga; Dinkel, Andreas; Gschwend, Jürgen E.; Herkommer, Kathleen (4 iulie 2022). „The role of pornography in the sex life of young adults-a cross-sectional cohort study on female and male German medical students". BMC public health. 22 (1): 1287. doi:10. 1186/s12889-022-13699-4.  Accesibil gratuit. ISSN 1471-2458. PMC 9252028 Accesibil gratuit. PMID 35787262. "rezultatele acestei analize arată: consumul de materiale pornografice este foarte frecvent în rândul tinerilor studenți germani la medicină". [de ambele sexe].

| Emilian65 a răspuns:

Nu ta mai masturba asa des. Ai șanse sa îți apară impotenta.

| AnonimSoul a răspuns (pentru Emilian65):

Si sa iti ii creasca par in palma. lasand gluma la o parte e cam exagerat sa dai la chel in cap zilnic si mai ales de 2 ori

| Leron a răspuns:

Să-ți gasești fata cu care o să faci sex