| moni_6064 a întrebat:

Am 15 ani, prietenul meu are 20.Suntem impreuna de 3 saptamanistraight face. Este ceva diferit si frumos atat pentru el, cat si pentru mine.Sincer,nu credeam ca o sa pot sa tin la cineva atat de mult dupa atat de putin timp.Problema noastra, sau mai mult a lui, este ca nu mai poate rezista fara sexstraight face, nu vrea sa ma oblige, dar simt ca ma preseaza. Ia m spus ca nu sunt pregatita, nu fac acest pas acum.Credeti ca daca m ar iubii, ar astepta, nu i asa? Este chiar atat de chinuitor pentru un baiat sa nu faca sex? Va rog, ajutati.ma,multumesc

23 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, poate astepta fara cea mai mica problema. Nici macar nu-i nevoie sa te iubeasca, e foarte usor si nu-i trebuie cine stie ce efort. Nu e deloc chinuitor, se da el mare victima. Uite, sotul meu a fost abstinent vreo 3 ani (de pe la 22 la 25) fiindca nu era in nici o relatie stabila si el niciodata nu a acceptat sa se culce cu o femeie pe care nu ar fi iubit-o. Iti dai seama, putea avea multe femei, eventuri mai scurte sau mai lungi, dar nu a vrut fiindca pentru el sexul e ceva important, nu un sport.
Sincer, noi am fost impreuna vreo 5 luni inainte macar sa aduca vorba despre sex (si avea 25 de ani amandoi), iar partenerul tau nu mai poate rezista dupa 3 saptamani? Fac pariu ca daca faci sex cu el, te va parasi in cateva saptamani, plictisit deja de tine.
Tu esti inca la inceputul adolescentei, sexul este periculos pentru sanatatea ta. In mod normal, ar mai trebui sa astepti macar 2 ani si jumatate, asa incat sa nu te expui inutil unui risc mare de cancer de col uterin. Spune-i asta partenerului tau. daca tine foarte foarte putin la tine, va accepta fara comentarii si va ramane langa tine fara a mai incerca sa te santajeze. daca nu o face, inseamna ca sta cu tine doar pentru sex si nu tine nici un pic la tine.

| Razvan a răspuns:

La 20 de ani e normal sa aiba impulsuri sexuale si sa fie important sa intretina relatii intime insa nu asta ar trebui sa fie cel mai important si mai ales daca te iubeste.Vezi tu in relatia asta mi se pare ca tu esti aia care iubeste cel mai mult si e gata sa faca compromisuri.Nu zic ca e rau insa pune pret pe dorintele talewinking

| Malvina24 a răspuns:

Si eu am fost in situatia ta si vreau sa-ti spun ca un baiat poate sa stea fara sex(la fel cum poate si o fata) pr meu m-a asteptat cat am vrut eu desi la inceput era cam insistent! MUlti baieti au spus fetelor ''daca nu faci dragoste cu mine ne despartim'' (daca te obglida tranteste-i o palma, spune-i ca tu esti fata serioasa si ca pentru tine conteaza iubirea! daca tine la tine te va astepta pana cresti si tu(ideal este sa-ti incepi viata sexuala la 18 ani, nu imi devreme ca sunt anumite riscuri si cred eu ca nici dupa 18 ani nu prea e bine(la 23 de ani virgin/a)! bafta!

| JeSa a răspuns:

"Ei nu poate aştepta"(?), astă e doar "un moft"(!)... spune-i să se maturizeze, ca să ştie ce vrea de la "viaţă", că din cate obs..."nu ştie ce e cu el"(tu ai 15ani, el20, of măi, măi),,,, ceva este sigur, că îşi doreşte să-şi bată joc de tine(scuze., dar e un adevăr).
Ai grijă, succes!

| JeSa a răspuns:

Serios, înainte să mă votaţi - cu stupid, mai gândiţi, după care acţionaţi... pur şi simplu am spus "un adevăr, e bici pentru mulţi", aţi demonstrat...

| Barajag a răspuns:

De ce sa te avanti imediat? Chiar daca il iubesti, nu-i satisface lui nevoile si apoi sa te lase cu buza umflata, inteleg ca ai 15 ani dar mai bine ar fi sa te maturizezi si sa gandesti ca, barbatii in ziua de azi cauta sa se simta bine si tine cont, doar pentru ei este binele asta, pentru voi fetele va fi injosire si suferinta.Deci capul sus si nu uita ca viitorul iti surade.Pentru iubire adevarata nu este acum timpul, insa fiecare face ce doreste cu viata sa.Bafta!

| Barajag a răspuns:

Dragilor e omul prost cand va ajuta si voi asa il rasplatiti cu stupid, de ce nu intelegeti raspunsurile.Credeti ca imi bat joc de intrebari, ei bine sa stiti ca nu.Si oricum, eu am incercat sa ajut.Bine ar fi sa ganditi inainte sa dati un calificativ.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Depinde ce e mai puternic. Dacă simţi că te constrânge prea tare sau te forţează, lasă-l imediat. Aia înseamnă că el e cu tine ca să te... nu pentru ceea ce eşti. happy
Părerea mea aceasta este... dar totuşi, ce dragoste să fie după 3 săptămâni dacă nu o atracţie fizică? Timpul îţi va răspunde la toate problemele. happy

| nathalie a răspuns:

Draguto... daca te iubeste poate astepta! si nu e asa chinuitor. daca vrea poate astepta.doar sa vrea. daca te mai preseaza inseamna ca nu vrea o relatie bazata pe dragoste ci pe sex si nu are rost sa iti pierzi timpul cu el.

| elamit a răspuns:

Parerea mea e ca nu poti iubi pe cineva in 3 sap, dupa ce va face dragoste cu tine te va lasa sigur. iar daca te iubeste asa cum spui, te va astepta cat va fi nevoie, poate sta si fara sex.mult noroc

| illusion a răspuns:

Mai da unde ii gasiti? eu am stat cu un baiat 2 ani.si tot 20 de ani avea, mi-a cerut o singura data si l-am refuzat si nu am fost niciodata a lui, si acum suntem prieteni si nu mia reprosat niciodata ca nu am facut-o cu el. Eu zic ca daca te iubeste te asteapta cat ai tu nevoiewinking

| Sniper a răspuns:

Ia uite ma ce combinatie laughing! Fata 15 si baiatul 20 oh go on.
Eu unul nu stiu cum poate unu de 20 de ani sa se bage cu una de 15 si pe de'asupra sa o si iubeasca rolling eyes! Le prosteste mai usor, sau de ce? thinking
In fine.

Ca sa-ti raspund si la intrebarea ta si sa nu spui ca m-am bagat pe'aici ca virusu; la fel cum au spus si ceilalti (si este adevarat): daca te iubeste, va astepta si'si va pune pofta'n cui. Daca nu, atunci privesti partea buna (ai descoperit ca nu te iubeste)winking.

Succes!

| •ღ♥→MaDuTzA←♥ღ a răspuns:

Draga mea, poate tie ti se pare ceva ciudat numai ca la varsta lui e ceva ft normal.
Daca tine macar putin la tine, inseamna ca o sa te astepte!

| cristinela a răspuns:

Diferenta de varsta dintre voi isi spune cuvantul. Tu esti prea mica pentru el, acum.Nu spun ca 5 ani e mult mai incolo, e chiar ideal, dar acum ...La 20 de ani e normal sa vrea sa faca sex. Dar pentru tine e devreme.Nu te culca cu el doar de frica ca o sa te paraseasca si in nici un caz asa devreme(3 saptamani nu e mare lucru). Probabil ca daca tine la tine si vrea o relatie mai serioasa, tu o sa fi aia cuminte si devreme acasa, iar pentru sex o sa gaseasca altele...

| MariJuana23 a răspuns:

Nu e chinuitor, dar e logic ca vrea si contact sexual. doar are 20 de anihappy
Si eu am avut la 14 ani un iubit de 20.nu m-a presat niciodata( sau cel putin nu m-am simtit eu presata ). din contra. chiar imi zicea ca el o sa se opreasca unde trebuie incat sa nu ne ia valu. iar daca nu va 'putea' sa se opreasca sa-l opresc euhappy. insa la un moment dat chiar ne luase pe amandoi.si totusi s-a oprit din saruturi si cu umblatu maini.pe la sani. sa na.si nu e singurul exemplu pe care-l pot da in relatia care am avut-o cu elhappy
Chiar dupa cateva luni eram pregatita fizic si psihic sa merg cu el pana la capat.insa spre binele meu el a zis sa ne despartitm pentru ca nu vrea sa ma 'distruga'. iar dupa cateva luni bune de la despartire l-am intrebat daca stia ca eram pregatita si ca vroiam, iar el a zis ca Da, stiam.numai ca nu eram eu pregatit sa fac dragoste cu tine.(si crede-ma nu e vreun pampalau)
Eu ti-am dat exemplul meu, deci iataun baiat care mi-a vrut binele mereu. daca si el tine la tine banuiesc ca va face acelasi lucru.
te-am :* daca vrei sa ma vorbim da-mi un msg cu id-ul tau

| albinuta_2886 a răspuns:

Well... se pare ca el vrea se se implice mai mult intr-o relatie sexuala decat in relatia pe care o doresti tu.

Răspuns utilizator avertizat
| d_9428 a răspuns:

Un baiat care intr-adevar te iubeste, te asteapta si o viata intreaga. Daca tu nu te simti pregatita sa faci pasul asta, nu-l face.Nu-l face doar ca sa nu se supere el, o faci doar cand esti sigura pe tine si pe sentimentele tale.Mai intai asteapta o vreme sa vezi ce ii poate capul si ce vrea intr-adevar.Numai bine!

| printesa94 a răspuns:

Pff...straight face. cam ciudata situatia mei teo. straight face. eu am 16 ani si prtnu meu are 26winking. si suntem de un an impreuna.si niciodta nu s-a gandit sa-mi spuna asa ceva.sau daca mi. a zis i.am spus ca st mica si ma inteles. ori la tine daca dpa 1 luna. iti cere lucrul asta hmm...chiar nu stiu ce sa zicstraight face oricum gandeste. te ff bine!

Pwpici:*

| xitty a răspuns:

Pentru un baiat e groaznic sa nu intretina relatii sexuale, aproape imposibil, dar asta nu inseamna ca trebuie sa cedezi. Diferenta de varsta dintre voi este cam mare...stiu si te cred ca tii la el, insa pot sa apara anumite probleme in viata ta sexuala, deoarece din moment ce iti incepi activitatea, putine si slabe sanse "sa te faci cuminte". Avand in vedere ca are 20 de ani, are vrajeala, cum se spune, poate vrea doar asta de la tine, poate e o experienta noua pentru el.pentru tine cu atat mai mult.prin urmare dupa ce obtine ce vrea poate te lasa, si atunci, ce faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă n-o va face cu tine atunci o va face cu alta. Ăsta-i adevăru, fie că-ți place, fie că nu. De ce nu-ți faci un prieten mai de vârsta ta? Că ăștia mai mici n-au mașină și nu-ți fac toate mofturile? Pff...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca te-ar iubi tot nu te-ar astepta inca vreo 2-3 ani, pentru ca un barbat la 20 de ani are si nevoi fiziologice, pe langa alte lucruri.Stai in banca ta, vezi-ti de scoala, cauta un prieten de varsta ta si peste vreo 3 ani mai stam de vorba.Esti pregatita pentru a infrunta vreo boala cu transmisie sexuala sau pentru a ramane gravida?(stim cu toate cat de siguri si experti sunt barbatii in a lasa fetele gravide, cu toata experienta lor sexuala!)Te asigur ca nu esti pregatita pentru nimic, nici macar pentru dragostea asta.

| aviage a răspuns:

Buna teo. cred ca nu stii cine sunt. EU, monii. am vbit de atatea ori despre asta si vreau sa iti repet ca el te iubeste si stiu f bine ca si tu il iubesti. acele "nevoi" despre care tot zice sunt trecatoare. cred. stii ca iti voi fii aproape indiferent de ce se va intampla. nu uitaaa ce e mai important : TE IUBESC