| Awkward12 a întrebat:

Imi place mult de o fata pe care o cunosc si cu care pastrez legatura de ceva timp. In urma cu cateva saptamani ea sa despartit de prietenul ei pentru ca el o insela. Eu i-am fost alaturi si i-am dat sfaturi ce sa faca, in fine. De atunci vorbim din ce in ce mai mult, zilnic. Mie mi s-a pus pata rau pe ea. Am fost la o petrecere impreuna, am stat la aceeasi masa, am vorbit, am dansat, ne-am plimbat. In aceeasi seara i-am spus ce simt pentru ea. Ea mi-a spus ca si ea ma place si tine mult la mine dar nu poate sa fie cu mine pentru ca inca nu se simte pregatita dupa ultima relatie. Nu vrea sa se mai raneasca si nici pe mine. Eu m-am simtit foarte rau pentru ca am inceput sa tin la ea foarte mult. Ce pot sa fac sa ii dai incredere, ma cunoaste acum nu se pune problema ca ce fel de om sunt dar totusi ea nu vrea. Va rog sa imi dati sfaturi, multumesc.

6 răspunsuri:
| Ionela78 a răspuns:

Buna.Asa sunt fetele.Noi suferim dupa o relatie, mai ales daca am pus suflet in ea.Insa nu se simte pregatita.Nu o stresa, deparece o vei enerva si mai tare.Lasa-i putin timp si trateaz-o frumos, fa-i complimente dragute, poti sa-i duci un buchet de flori si sa-i spui ca astepti pna este pregatita.Asta va da multe puncte in increderea ei pentru tine. Sper sa reusesti! Bafta! happy

| DracusorImpielitat a răspuns:

Pai, daca o placi asa de mult, poti sa mai rabzi. Dar asta depinde si de cat de lunga a fost relatia precedenta si cat de mult a tinut la baiatul respectiv. Daca a zis ca nu vrea sa mai fie ranita, desi probabil are incredere in tine, inseamna ca tinut mult si la baiatul respectiv. II i-a cam o saptamana cel mult doua daca o sa o faci sa se simta mai bine, o inveselesti si alea alea. Bafta!

| wolder a răspuns:

Nu se simte pregatita, asta a spus. Daca te place e bine. Da-te pe langa ea, vorbiti zilnic, fi rabdator, apropie-te cat mai tare, intr-o zi se va razgandi si poate va vrea sa fiti impreuna.
Intelege-o si tu, a trecut printr-o suferinta destul de aiurea, poate chiar ii e frica sa nu pateasca acelasi lucru.\
Mult succes si mai ales multa rabdare daca o vrei cu adevaratwinking

| neutrino a răspuns:

Ea te-a refuzat politicos, este bine sa-i multumesti fara insa a rupe relatiile cu ea: poate sa-ti fie o buna prietena, dar nu iubita.

| AndrrreaDeea a răspuns:

Eu zic ca ea chiar nu e inca pregatita si nu vrea sa mai aiba vreun esec in dragoste, mai ales daca a tinut la fostul. Sfatul meu este sa fi mereu langa ea ca si pana acum si incet, incet iti va spune da.Trebuie sa ai rabdare cu ea si sa o intelegi.

| Sofia97 a răspuns:

Buna, ei bine nu ai cum sa o forteti pentru ca dragoste cu sila nu se face. In aceasta situatie ai doua optiuni:
-daca tu chiar tii la ea atunci ar trebui sa fii prietenul ei in continuare pentru ca ea chiar daca nu e pregatita sau nu te place acum daca va vedea ca ii esti aproape atunci s-ar putea ca lucrurile sa se shimbe
-sau calea usoara: sa renunti la ea si sa te resemnezi, asta nu inseamna insa ca nu ar mai trebui sa fiti in continuare prieteni.
Orice ar fi tine minte ca nu e un capat de lume si ca situatia se poate schimba ori o alta ocazie se va aparea. Oricum succeshappy