| zizi000 a întrebat:

Am 15 ani si as vrea sa-mi incep viata sexuala. Credeti ca e bine? Sunt mai mult curioasa decat simt nevoia.straight face

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca te-ai gandit bine si iti poti asuma riscul crescut de cancer de col, daca iti poti asuma eventualitatea unei sarcini si a unei nasteri (de vreme ce nu exista metoda contraceptiva 100% sigura), daca ai discutat cu parintii tai si ei sunt de acord sa te duca la ginecolog la fiecare 6 luni si sa suporte cheltuielile legate de asta, atunci o poti face.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Adevarul doare uneori...

| gigiro a răspuns:

Si eu am multe curiozitati, dar nu le incerc pe toate, mai ales daca nu simt nevoia.Ai atins un punct sensibil, multe fete isi incep viata sexuala din curiozitate, nu din necesitate.Despre dezavantaje, a vorbit Brigaela, despre avantaje, nu prea e de vorbit, pentru ca nu prea sunt.

| baru a răspuns:

Sall.Niciodata nu este prea devreme, si nici prea tarziu. Tot cea ce conteaza, nu este si nu se pune problema de varsta. Se pune problema, cu cine o faci. Cine va fi acela care, din punctul tau de vedere va merita aceasta onoare. De acea: Daca este omul potrivit, cu bun simt, eleganta fiinete respect, si sa nu fie incepator, totul va fi bine. Daca nu, va fi de rau. Ochii mari, si ------alegerea este a ta. Pa

| Alina_9354 a răspuns:

Ce stie Brigaela sa sperie oameniilaughing dar are dreptate...la 15 ani risti multewinking a si stii vorba aia:,, curiosu moare repede,,winking

| alexandra21_3435 a răspuns:

Esti intr-adevar micuta, parerea mea e sa faci lucru asta decat daca vrei nu din curiozitate. important e sa ai grija de igiena ta, de cel cu care o faci(nu sa o faci doa de nevoie).

| BoBBy a răspuns:

Fa ce simtitongue e tot aia tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Luiza_2688 a răspuns:

Nu fa asta din curiozitate mai ales cu cineva care nu te iubeste. Cel mai bine ar fi sa mai astepti cativa ani ca sa nu iti para rau.

Dar daca tu te simti pregatita si persoana cu care vrei sa iti incepi viata sexuala te iubeste si tu pe ea, poti sa faci asta. Dar nu uita sa va protejati ca ai numai 15 ani si ar fi cumplit sa iti nenorocesti viata

| Ada... a răspuns:

Bună! Nu, nu cred că e bine, mai ales că eşti doar curioasă. O să ai tot timpul din lume să o faci, acum ar trebui să te bucuri de lucrurile frumoase din viaţa ta.
Gândeşte-te că e mai bine mai încolo, că nu vei mai putea da timpul înapoi!
Baftă!winking

| teroalex008 a răspuns:

Brigaela: Mi-a placut tactica care ai pus in aplicare. Cred ca fata asta nu mai vrea nici sa auda de baieti laughing

| mereualaturideel a răspuns:

Am si eu o intrebare aseamanatoare; am primit majoritatea raspunsurilor negative...am doar 14 ani :d si sincer mi-am inceput viata sexualalove struck si nu am nici o prolema de sanatate nu sunt nici insarcinata, nu am nici probleme.controlu la ginecolog oriqm se face mai devreme sau mai tarziuhee hee si e ok love struck
mie mi se pare fain mai ales daca o faci cu peroana pe care o iubesti si daca si ea te iubeste normal. trebuie sa fie pregatita si fizic si psihic
PS: pozitia misionarului e cea mai potrivita pentru virgine.cat despre durere stai calma ca e suportabila nu-i chiar asa rau.la fel si cu sangerarea nu e cine stie ce, alti doar te sperie cu dureri si chestii
sper sa te ajute raspunsul meu :* fundita daca vrei:X

| zooooza a răspuns:

Stiu cum e: Curiozitatea Roade!
Nu stiu daca e bine. O sa vina ziua sa te duci la medic si ce o sa zica parintii tai cand o sa afle ca nu mai esti virgina? O sa o cam iei pe cocoasa. Mai asteapta 2-3 ani.Nu mori.Stai calma.Ai toata viata inainte de ce sa faci acum un lucru, cand esti un copil, iar mai tarziu sa regreti?
Sfatul meu este sa NU faci un asemenea lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

15 ani e o varsta ok pentru a-ti incepe viata sexuala, media la fete e 16 ani. Ce zice brigaela e cat se poate de stupid, prezervativul e metoda contraceptiva sigura 100%, si nu, nu se rupe decat daca va zgarciti si luati ceva no-name. Pastilele contraceptivele moderne au 99, 9% eficienta, deci sunt foarte bune si ele doar ca nu te protejeaza de boli venerice. Asadar, daca folositi prezervativ nu risti nici boli, nici sarcina si parintii tai nu trebuie sa stie cand iti incepi tu viata sexuala, asta e un lucru intim despre care nu trebuie sa dai explicatii nimanui.
De dragoste nu poate fi vorba la varsta asta, sunt foarte putine cazuri cand primul barbat din viata unei femei e si ultimul, important e sa nu fie genul care ti-o trage si apoi te lasa ca asa ceva ti-ar afecta incederea in sexul opus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curiozitatea a ucis pisica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e prea bine
dar daca o faci odata de doua ori da rar
nu are nimicwinking

| denisa96 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa mai astepti. Mai ales pentru ca nu cred ca te-ai gandit daca baiatul cu care vrei sa iti incepi viata sexuala merita. Trebuie sa te gandesti ca poate el o sa te paraseasca dupa aceea.

Si sincera sa fiu nu cred ca o sa fie asa de interesant.

| veronica_9452 a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti incepi viata sexuala de acuma.mai bine mai tirziu.

| Ion_4877 a răspuns:

Nu e nimic rau in asta.esti deja o femeie care are propriile nevoi.protejeaza-te si atat