| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA! La ce varsta credeti ca ar trebui sa-mi incep viata sexuala? eu am 12 ani si multi baieti mi-au spus sa fac cu ei.Eu nu as vrea, dar parca simt o tensiune sau ceva de genu si cred ca ar trebui s-o fac. Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nici menstra nu ai, nici dezvoltata nu esti, nici scoala nu ai terminat-o... dar nici nu te duce capul, mami!

Imi pare rau ca sunt stricta si cam dura, dar joaca-te cu papusile si lasa 'tensiunile' peste vreo 6 ani, asa!

65 răspunsuri:
| TąNyą a răspuns:

Nu n-ar trebui s-o faci este o vârstă mult prea fragedă, iar băieţii vor s-o facă cu tine, iar a 2a zi te lasă baltă se comportă de parcă nu te cunosc sau şi mai rău spune la toată şcoala ce au făcut cu tine.

Mai bine mai aşteaptă, strânge mai multe informaţii despre sex şi când eşti cu persoana potrivită de mult timp vei şti dacă să te dăruieşti lui sau nu.

Deci n-o face, mai târziu o să regreţi.

FantaSZy.

| tyana a răspuns:

Doamne cat as vrea sa afle si parintii de site-ul asta si sa citeasca intrebarile odraslelor lor!straight face
La 12 ani simti o anumita tensiune si crezi ca trebuie sa o faci? raised eyebrows
Tensiunea e putin explicabila, organismul tau e la pubertate si incep transformarile dar in nici-un caz el nu "striga" sa iti incepi viata sexuala.Inceputul vietii sexuale e ideal dupa ce implinesti varsta de 18 ani, cand ai sa fii pregatita atat fizic cat si psihic. Te-ai gandit la consecintele neplacute? O posibila sarcina(pentru ca atat tu cat si cel cu care o vei face clar ca numai la protectie nu va sta gandul), infectarea cu posibile boli cu transmitere sexuala, apoi traume din punct de vedere psihic:ceilalti o sa iti puna o eticheta in frunte de care poate nu ai sa mai scapi, iar sufetelul tau va suferi dupa copilaria pierduta!
Uita de joaca "vreau sa o fac" si mai copilareste.Ai tot timpul din lume si pentru sex.

| madagascar a răspuns:

Ai 12 ani peste 5-6 sau vhiar 7 ani, poti sa incerci, nu trebuie sa o faci pentru ca ti-o cere x si y ci pentru ca esti indragostita de cineva, ai o relatie serioasa, etc.ast sa mai cresti, sa te maturizezi, acu vezi de papusile tale si de scoala, nici menstruatie nu cred ca ai si tu intrebi de sex.

| George1510 a răspuns:

Iti incepi viata sexuala la ce varsta simti ca esti pregatita...Nu te lua dupa toti dobitocii, tu o vei face atunci cand vei simti nevoia(dupa parerea mea esti cam mica pentru asa ceba dar in fine)

| paramore a răspuns:

Cred ca la intrebarea ta au rasp cele mai multe persoane...eu nu stiu dc credeti ca dk nu faceti sex at cand vi se propune nu mai aveti okazia...stati linistite ca va maritatioh go onnu te grabi ca faci o mare prostie, nu conteaza ceea ce iti spun baietii, u ai capul tau(cred)

| Sapphire a răspuns:

Esti mult prea mica pentru asa ceva. Daca ei ti-au spus sa o faci asta nu inseamna sa faci cum spun ei. Te amagesc cu chestii de genul si dupa te fac in toate felurile ca te culci asa devreme cu baieti. Doar nu vrei sa te alegi cu vreo reputatie proasta de la 12 ani, nu?
Lasa "tensiunea", trece cu cafea. laughing

| Miha a răspuns:

Eu am 13 ani si nu mi-am inceput viata sexuala si inca o duc binewinking
Daca iti vei incepe viata sexuala acum te vei plictisi de sex la 15 ani in plus lumea o sa-si faca o parere proasta despre tine...in plus poti ramane si gravida
Dar macar sti toti termeni sexuali(ca sa zic asa)(gen ejaculare, erectie, himen, sexul oral, sexul anal, etc)?
Te sfatuiesc sa nu-ti incepi de pe acum viata sexuala sau sa te iei dupa toti baieti care au in cap numai sexwinking

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nici buletin si te gandesti la baieti?

| Blue_2059 a răspuns:

La 12 ani ma jucam cu papusile.Si la varsta pe care o am(15) inca nu am de gand s'o fac.Viata sexuala nu se incepe cu oricine, fa'o atunci cand esti pregatita, si cat mai tarziu, dupa mine, cu persoana cu care o iubesti si care iti va fi alaturi pentru tot restul vietii.
Ai 12 ani sa fim seriosi! Nu, nu e cazul.

| msonegirl a răspuns:

1. Ai doar 12 ani :O pana la 25-30 cu cati baieti vei fi?
2. Crezi ca esti destul de dezvoltata?
3. Stii totul despre BTS (boli cu transmitere sexuala)?
4. Acei baieti care ti-au propus sa "o faci" cu ei, crezi ca te iubesc? Sau vor o relatie cu tine?

Te-i gandit la intrebarile de mai sus?

Ai o varsta prea mica asteapta macar pana la 17-18 ani, altfel poti fi expusa unui risc mai mare de cancer de col uterin. Baietii o vor face cu tine, apoi te vor parari si vor spune si altora, care la randul lor vor incerca si ei sa te seduca... s. a. m. d.

Ce parere ai despre fetele "nu prea cuminti"?

Gandeste-te bine. Tu vei sti cel mai bine cand esti pregatita sa-ti incepi viata sexuala!

Deci raspuns fina: NU! (categoric)

| BlueEyes a răspuns:

Mai, eu am vazut multe la viata mea. Da’ cateodata vad lucruri pe care nu le-am mai vazut si atunci raman fara cuvinte. Acum am ramas fara cuvinte. Nu scriu nimic. Nu va uitati ca n-aveti ce sa cititi. Serios. Nu scrie nimic aici... straight face

| -'anonimaA'-anti-fundita- a răspuns:

Cred ca glumesti.nu doar ca esti prea mica si nu prea sti ce inseamna asta dar la varsta asta nu wejti pregatita pentru asa ceva.treaba ta. faci cum vrei.winking

| Essence a răspuns:

Draga natasa.
cred ca la 12 ani este mult prea devreme pentru a-ti incepe viata sexuala.
Poate vrei si tu dar gandeste-te la efecte sau la riscuri : cum ar fi aparitita unui copil tocmai de la varsta asta.
organismul nu este inca suficient de matur. si daca vrei neaparat sa stii la ce varsta e bine sa-ti incepi viata sexuala. ei bine la 18 ani. cand organismul nu se mai dezvolta.

Ai rabdare! O sa vezi ca o sa-ti fie mai bine mai tarziu!

| maria ;x a răspuns:

Nu! Categoric nu! adica...nu cred ca esti pregatita nici psihic nici fizic!winking mai ai de crescut! ai toata viata inainte!
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| NewSummer2013 a răspuns:

Bun, ce-i drept ca la 12 ani e un pic cam devreme sa-ti incepi viata sexuala, desi multe o fac sad numai ca dupa aceea vor fi facute "curve" si mai stiu e cum...laughing treaba e cu nu este neaparat faza ca : "ramai insarcinata" nu este obligatoritongue dar ca si FATA trebuie sa ai putina demintate in tine...happyhappyhappy
cat despe cei care au comentat mai jos nu au in totalitate dreptate laughing la o fata menstra poate apare intre 10 si 16 ani, deci poate avea, asa ca nu mai saritzi si voi cu gura! ce DUMNEZEU! laughing

| LittleDreamer a răspuns:

Cum sa-ti incepi viata sexuala la 12 ani? Realizezi ce zici? Eu la 12 ani ma jucam, tu te gandesti sa iti incepi viata sexuala.Lasa baietii, care te iubeste te asteapta, nu te preseaza.Gandeste-te bine!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| darkgirl_9581 a răspuns:

straight face Draga mea mai bine pune mana si invata si lasa sexul peste vre`o 5-6 ani cand poti sa iei singura decizii in privinta corpului tau. Lasa "tensiuniile" deoparte sau pana la urma ai sa ajungi sa o faci cu tot cartierul avand in vedere de cum te`ai expimat in intrebarea ta. Inca esti naiva. Mai bucura`te de copilarie.

| Raluca_6071 a răspuns:

Nu. Evident ca nu.
winking Esti suuper mica pentru asa cevawinking

| RainBow_2697 a răspuns:

Maica`ta stie ca tu stii ce e ala sex?laughing
Probabil fata sex cu taica`tu fata de tine.laughing
Nici fata de copil de 12 ani nu ailaughing ti-as da 9 ani asa.nici nu cred ca esti pregatita pentru asa ceva.
Macar ti-a venit ciclu`.laughing
Damn.copiii din ziua de azi.

| simpatik_3750 a răspuns:

Mama draga pe tine te doare capu? laughing mai deci te rog la 12 ani totusi / lasa-i pe baieti ca ei isi incep viata sexuala si de la 14 numai ca sa se dea mari tu fetito implineste 16 17 chiar 18 ani si dupa gandeste-te daca e bine pentru tine ei te cred curva fara suparare si ar fi bine sa termini scoala chiar si una profesionala gaseste o relatie de durata nu stai 3 zile si hai sa facem *** nu asa se procedeaza gandeste-te cum te-ai simti daca printrun accident sar rupe prezervativul ai ramane insarcinata si gandeste-te ce le-ai spune parintilor tai asa ca asteapta cativa ani termina scoala si ar trebui sa ai si tu o relatie mai stransa gen 4 6 luni sau chiar 1 an si dupa gandeste-te la asat asa ca... ai grija ignorai pe baieti de genu ala ok?

| rainbowstrings a răspuns:

Ciudat. parcă îmi e rușine că ai același nume ca mine. și anume Daria. La 12 ani ar trebui să te joci și să te bucuri de viață. Eu am 15 și nu mă gândesc la tâmpeniile la care te gândești și tu.

| Doar eu_5952 a răspuns:

Si eu am 12 ani si nici nu ma gandesc la asa cva...gandeste-te la scl...

| eu..sh doar eu a răspuns:

Pai nu e o anumita varsta la care sa iti incepi viata sexuala
doar ca trebuie sa o faci cand te simti tu pregatita.nu numai fizic ci si psihic.
si in privinta baietilor.ai timp destul pentru ei.eu cred ca la varsta asta ar trebui sa iti faci griji pentru scoalabig grin
sh daca nu vrei sa o faci.nu te obliga nimeni.lasa'i tuh pe baieti.doar stii cum suntoh go on
big grin
fundita?big grin

| muzicaparty a răspuns:

Esi nebuna la cap.eu la 12 ani nici nu stiam ce e aia. sau. si tu visezi deja la.bv tie tata ca gandesti asa.

| mslollypop666 a răspuns:

Wow :O copii de 12 ani vor sex, eu pe vremea aia nici nu stiam ce e aia laughing ma jucam cu papusile... damn

| SweetAngelCry a răspuns:

Inca nu esti pregatita nici fizic, nici psihic.Mai asteapta cativa ani.Acum abia esti in perioada de pubertate.