| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si simt nevoia sa ma masturbez in fiecare seara, e ceva normal? in timp poate avea urmari grave? funda:*

Răspuns Câştigător
| TorenT a răspuns:

Daca doar acum ai inceput, inseamna ca e "perioada aceea" cand tot ul ti se pare nou si "shiny". O sa treaca la un moment dat. Daca e de mai mult timp, ei bine, asta poate deveni o problema, in sensul ca devii dependent/a. Problema nu e una de natura medicala sau fiziologica, ci morala, adica poate sa ajunga sa dauneze enorm tie si persoanelor din jurul tau. De asemenea, daca continui asa, o sa ajungi sa preferi asta in locul actului in sine( iar asta e ceva foarte wrong...). Solutia nu e sa spui gata, renunt...pentru ca nu o sa poti. Trebuie sa o iei incetul cu incetul si, in timp, o sa se rezolve de la sine.

5 răspunsuri:
| Anname a răspuns:

Poi un baiat care se masturbeaza elimina din organism multe vitamine si neuroni...deci cred ca te.ai prins

| Anname a răspuns:

Masturbarea duce la probleme ale memoriei, ale puterii de concentrare si ale 'ascutimii' mintii. Celulele nervoase ale creierului (neuronii) se distrug progresiv si iremediabil datorită risipei excesive de energie. Acesta este un factor deosebit de periculos fiindca nu există nici o cale de refacere a acestor neuroni. Scăderea capacitatii de concentrare se poate observa in decursul timpului.
Multumit? Macar eu m.am informat de pe net inainte sa dau un raspunshappy

| danaiubitzik2006 a răspuns:

E ceva normal, toata lumea o face, stai linistit(a).

| ZEU93 a răspuns:

Urmari-o sa ramai impotent

| DaReZon a răspuns:

NU! Te imbolnavesti de la masturbare...Cunosc multi oameni care au luat`o razna de la asta...