| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani, iar penisul meu masoara 11 cm in erectie. Nu sunt inca foarte dezvoltat fizic, insa in urmatorii ani va creste si penisul odata cu corpul?

Răspuns Câştigător
| Emilian65 a răspuns:

Nu te speria, penisul va creste odata cu inaintarea in varsta a ta si pe la 18-20 ani va ajunge la o dimensiune normala.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care dezvoltarea ta fizica a fost mai inceata s-ar putea ca odata cu dezvoltarea corpului sa mai creasca si penisul in lungime macar cu 1-2 cm. De obicei intrebarile legate de lungimea penisului pot fi considerate complet inutile fiindca nimeni nu poate intui in ce mod se va dezvolta organismul. De obicei astfel de intrebari sunt postate de adolescenti dornici de a epata fiindca marimea penisului lor "sfideaza" atat realitatea cat si corectitudinea masuratorii efectuate. Este stabilit prin masuratori concrete dar mai ales si corecte, efectuate de catre medici, cercetatori sau experti in cadrul unor experimente si studii lansate mai ales de producatorii de prezervative ca statistic exista niste dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si anumite caracteristici ale diferitelor populatii de pe aceasta planeta. Pe baza acestor masuratori a reiesit ca barbatii adulti din Romania sunt posesorii unor penisuri a caror lungime medie statistica este de 12, 73cm deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de userii aceastei categorii a TPU. Aceasta valoare de 12, 73cm fiind o medie inseamna ca exista foarte multi barbati cu penisul sub 12 cm. Probabil ca cea mai plauzibila lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm. Insa ceea ce conteaza cu adevarat este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea barbatului de a reusi sa-si controleze ejacularea pentru a sustine actul sexual un timp suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca nu se reuseste mentinerea ei in stare erecta suficient de mult timp. big grin

| RaresArghisan a răspuns:

Tot asa o sa iti ramana....saracutul de tine....pare rau