| BiancaManolache a întrebat:

Am 16 ani si mi-am inceput viata sexuala. Care sunt consecintele atat timp cat o fac doar cu prezervativ?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cam devreme pentru viata sexuala la doar 16 ani!
Din punct de vedere medical, medicii recomanda inceperea vietii sexuale abia la 17 ani jumate-18 ani, atunci esti pregatita fizic cat si psihic.
Oricum trebuie sa te documentezi foarte bine in ceea ce priveste acest lucru si sa faci exact cand te simti pregatita cu adevarat.
Atata timp cat o faci cu protectie, asigura-te ca prezervativul e de calitate, nu e expirat, grija mare la manevrarea lui sa nu se rupa/alunece si totul este bine.
Nu uita ca prezervativul de fereste atat de o sarcina nedorita cat si de BTS(Boli cu transmitere sexuala).
Te pup!

5 răspunsuri:
| NinaSimone a răspuns:

Atata timp cat o faci cu prezervativ, nu cred ca sunt prea multe consecinte

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!
Trebuia să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| Alcyon a răspuns:

Prezervativul ofera protectie de 98% DOAR daca e folosit corect, ceea ce in practica, pe termen lung, nu se prea intampla. Daca nu e folosit corect (aluneca, se rupe, e tinut in conditii improprii, nu e pus cum trebuie), protectia lui scade la 75%, prin urmare risti sa ramai gravida foarte bine, cu tot cu el. De aceea e recomandat a se folosi alaturi de alte metode de protectie (metoda calendarului si/sau coitul intrerupt) pentru o siguranta mai mare. In afara de asta, trebuie sa stii ca prezervativul te protejeaza doar 70% de BTS-uri, deci exista un risc de vreo 30 % sa te imbolnavesti de ceva, chiar daca o faci protejat. Avand o varsta atat de frageda (se stie ca relatiile din adolescenta nu prea tin, din cauza imaturitatii partenerilor), daca tot iti vei schimba iubitii, te vei expune riscului de a face tot soiul de boli. Femeile cu mai mult de 4 parteneri, prezinta un risc crescut de a face cancer de col uterin. Asa ca mare grija ce faci si cu cine, fiindca viata sexuala vine la pachet cu multe probleme: afectiuni ginecologice, sarcini nedorite, avorturi. Nu e o joaca.

| Seepty a răspuns:

Nu sunt consecinte, dar iti recomand sa nu o mai faci pentru ca esti prea tanara si ai toata viata inainte.

| djdani2010 a răspuns:

Daca esti fata, ai riscul de cancer de col uterin, indiferent daca ai facut cu, s-au fara.