| Alleexanndra a întrebat:

Care sunt consecintele pentru ca mi-am inceput viata sexuala la 15 ani?

7 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Pot aparea diverse boli cu transmitere sexuala, si alte probleme pe viitor.

| AndyLavy a răspuns:

Mergi cat mai curand la un medic ginecolog. nu ai nevoie de parinti pentru o simpla consultatie. el iti va da mai multe detalii. daca esti responsabila, te protejezi, ai grija de tine, ai o igiena corespunzatoare, si nu o faci cu 20 de persoane, atunci nu cred ca ar exista prea multe probleme.
AI grija de tine.

| TizZu15 a răspuns:

Cance de col uterin.Sansa dubla fata de 18+

| GreenBubble a răspuns:

Pai pot exista diferite consecinte, in functie de factori...
Exista riscul sa ramai insarcinata sau sa contactezi diferite boli cu transmitere sexuala daca nu te protejezi corespunzator...

| NickName01 a răspuns:

Începerea vieţii sexuale înainte de căsătorie fiind o adevărată cutie a Pandorei, este vital să nu se atenteze la drepturile şi,, siguranţa" Familiei de mai târziu, a ei şi a ta! Desfrâul este un viciu dificil de controlat? Dar costul ei nu este nici mai mult nici mai puţin decât liniştea unor familii şi sacrificiile uriaşe care se vor raporta la ele!

Spre deosebire de alte experienţe devenite amintiri, acestea nu se uită niciodată (...), şi cu cât lovesc mai mult în normele morale, cu atât vor avea un efect mai copleşitor asupra respectului reciproc şi liniştii unei familii!

În mod aparent paradoxal dar logic, aceste experienţe-amintiri devin cu atât mai frustrante (substrat pentru gelozie) odată cu trecerea timpului, rămânând mai târziu întipărite în sufletul "celuilalt" partener (...), aşa cum într-o cameră, posterele ar deveni permanente;

| NickName01 a răspuns:

Maturizarea pentru o relaţie, fie ea chiar şi de prietenie (pentru că şi aceasta are nevoie de pregătire), maturizarea deci pentru o relaţie, este o maturizare pe „teren" psihic, la nivelul spiritului şi spiritualului! Cine îşi imaginează că pregătirea se face prin sexualitate, şi-a dat singur foc la casă înainte de inaugurare. Va încerca apoi să se adăpostească printre bârne şi scrum...

Cu ceva timp în urmă, dacă fata nu-şi păstra demnitatea, nu o mai lua nimeni, toată viaţa. Astăzi vremurile s-au schimbat dar, motivul pentru care în trecut nu o mai lua nimeni de soţie, astăzi este cel care destramă mai târziu familia.
Nu este la voia întâmplării faptul că pentru începerea vieţii intime, Dumnezeu a lăsat căsătoria şi nu altceva. Motivul este justificat prin consecinţe şi nu prin capricii!

| UTB a răspuns:

Ce consecinte sa ai... niciuna daca te ai protejat... daca tu te simti pregatita n-ai nici o consecinta